Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrociepłowni w Szczecinku przyblokowana

(r)
Stanowisko Szczecinka prezentowała na posiedzeniu komisji oceniającej Danuta Kowalska, szefowa wydziału planowania przestrzennego Urzędu Miasta.
Stanowisko Szczecinka prezentowała na posiedzeniu komisji oceniającej Danuta Kowalska, szefowa wydziału planowania przestrzennego Urzędu Miasta. Fot.Rajmund Wełnic
W Szczecinku nie powstanie najpewniej elektrociepłownia na biomasę w wersji, jaką blisko rok temu zaproponował Kronospan. Może o tym przesądzić negatywna opinia regionalnej komisji ds. oceny oddziaływania na środowisko. Niewykluczone, że firma zaproponuje teraz nowe rozwiązania.

Piątkowe spotkanie komisji, która dla szefa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska opiniowała raport oddziaływania na środowisko złożony przez firmę Krono Energy, jedną ze spółek Grupy Kronospan, było bardzo burzliwe i zakończyło się przegłosowaniem negatywnej opinii o planowanej w Szczecinku inwestycji.

Starli się na niej przedstawiciele Kronospanu, autor raportu, urzędnicy ze szczecineckiego ratusza i eksperci różnych instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Chodziło o budowę elektrociepłowni na biomasę, która miała dostarczać energii dla zakładów płyt wiórowych w Szczecinku.

Pomysł wywołał duże opory wśród mieszkańców Szczecinka mimo, że Kronopan przekonywał o ekologicznych korzyściach, jakie przyniesie inwestycja. Stał się też bezpośrednią przyczyną powołania Stowarzyszenia Terra, które w proteście przeciwko inwestycji zebrało około 10 tysięcy podpisów.

Wiele zastrzeżeń do projektu miały także władze Szczecinka, którym nie podobał się m.in. pomysł spalania przez Kronospan w elektrociepłowni zawartości hałdy, jaka kilkanaście lat temu wyrosła przy ulicy Leśnej.

Po wydaniu takiej opinii wątpliwe jest, aby RDOŚ zajął pozytywne stanowisko o planowanej inwestycji, a to podstawa do wydania przez szczecinecki ratusz decyzji środowiskowej. A bez tej nie ma mowy o otrzymaniu pozwolenia na budowę.

- Czekamy aż RDOŚ prześle nam teraz swoje stanowisko, aby burmistrz mógł wydać inwestorowi decyzję odmowną - mówi Danuta Kowalska ze szczecineckiego ratusza. Od tej decyzji można się jeszcze odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Przypomnijmy, że Kronospan chciał ostatnio zawiesić postępowanie i poprawić raport proponując nowe technologie, które nie wpłyną na stan środowiska. Miasto z kolei zamówiło ekspertyzę u profesora Jerzego Gwoździaka, biegłego z listy ministerstwa ochrony środowiska, który raport poddał surowej krytyce. Ratusz odmówił także zawieszenia postępowania chcąc zakończyć całą procedurę wydaniem decyzji na "tak" lub "nie".

Kronospan będzie teraz mógł rozpocząć całą drogę od nowa. - Liczymy, że zaproponują teraz nowe rozwiązania i technologie - mówi D. Kowalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!