Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Koszalinie. Worek z pomysłami

Marzena Sutryk
Ścieżka rowerowa na ul. Zwycięstwa to dowód na to, że projekty obywatelskie mają sens i  nie kończy się tylko na gadaniu - są realizowane przez miasto
Ścieżka rowerowa na ul. Zwycięstwa to dowód na to, że projekty obywatelskie mają sens i nie kończy się tylko na gadaniu - są realizowane przez miasto Radosław Brzostek
Wczoraj do pracy zabrała się po wakacjach Rada Budżetu Obywatelskiego, która działa społecznie. Do ratusza wpłynęły w sumie 63 projekty. Po analizie urzędników zostało ich 40.

To już trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Koszalinie. Tym razem do wydania jest 1,5 miliona złotych na małe i duże projekty. Pomysły będą realizowane w przyszłym roku.

Zgodnie z założeniem, projekty zgłoszone przed wakacjami przez mieszkańców trafiły do poszczególnych wydziałów ratusza oraz do konkretnych instytucji, aby te oceniły pomysły pod względem merytorycznym.

- I teraz łącznie 40 projektów zaopiniowanych pozytywnie przez właściwe wydziały Urzędu Miejskiego zostanie sukcesywnie przedłożonych pod obrady Rady Budżetu Obywatelskiego - mówi Andrzej Fulbiszewski, podinspektor w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego. - Natomiast autorzy projektów, które nie zostały zaopiniowane pozytywnie, otrzymają szczegółową informację o tym, dlaczego dany projekt nie przeszedł do dalszego etapu.

- W tym roku, jako główne kryteria, przyjęto: faktyczne koszty realizacji projektu, zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, usytuowanie projektu na terenie należącym do miasta, ewentualne realizowanie zadań wskazanych w projekcie w ramach innego przedsięwzięcia już realizowanego przez miasto - wyjaśnia urzędnik. - Kryteria te pozwoliły na wybranie projektów, których realizacja będzie możliwa do wykonania.

Kolejnym etapem programu jest ocenienie projektów przez Radę Budżetu Obywatelskiego. I właśnie w tym celu Rada zebrała się wczoraj. Dodatkowo przewidziano jeszcze trzy kolejne spotkania.

Podczas wczorajszego spotkania zaprezentowano 10 wniosków związanych z rozbudową infrastruktury szkolnej oraz budową ścieżek i chodników. Wśród nich: wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej łączących ul. Franciszkańską z ul. Batalionów Chłopskich z wykorzystaniem kładki nad Dzierżęcinką; wybudowanie wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego na terenie "budowlanki", ogrodzenie terenu; wykonanie dywaniku asfaltowego na obecnej ścieżce szutrowej przy ul. Rzecznej; modernizacja boisk przy Zespole Szkół nr 11 - wymiana trawy naturalnej na sztuczną nawierzchnię; wymiana nawierzchni chodnika wzdłuż zabytkowego budynku przy ul. Młyńskiej, montaż "błotochronów"; budowa boiska wielofunkcyjnego na terenie VI LO w Koszalinie. Roboty rozbiórkowe, powiększenie boiska wraz z podbudówką pod chodnik, wyposażenie w sprzęt sportowy; odnowienie i dostosowanie auli w ZS Plastycznych do standardów sali konferencyjno - wykładowej (zakup sprzętu multimedialnego oraz elementów wyposażenia sali); budowa bieżni lekkoatletycznej, rozbieżni i zeskoczni do skoków w dal, wykonanie systemu odwodnienia, montaż ławek, budowa pasa bezpieczeństwa, remont ogrodzenia; Remont sali widowiskowej i zaplecza, zakup sprzętu nagłaśniającego, oświetlenia, krzeseł, kotar; budowa ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku 1 km wzdłuż ul. Wojska Polskiego od ul. 4 Marca do szkoły "Czaplówka".

Wrzesień upłynie pod znakiem kolejnych spotkań z autorami projektów. To będzie też czas na promocję pomysłów.
12 - 25 października to termin powszechnego głosowania, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy i przebywający w Koszalinie w wieku 16 lat i więcej. Wyniki - w listopadzie.

Jeszcze o budżecie obywatelskim w Koszalinie
* Prawo zgłaszania projektów oraz głosowania posiadają wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli bądź ukończą 16 lat w roku głosowania
* Projekty podzielono na dwie kategorie - o wartości do 50 tysięcy złotych i o wartości do 500 tysięcy złotych
* W każdej kategorii znajdzie się do 10 projektów wybranych przez Radę Budżetu Obywatelskiego (na liście znajdzie się do 20 projektów)
* Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać 3 głosy na wybrane projekty z każdej kategorii - łącznie 6 głosów
* Z Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostaną te projekty, które w głosowaniu uzyskają najwyższą liczbę głosów mieszkańców w każdej z kategorii do kwoty przeznaczonej na każdą grupę projektów
* Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej oraz w tradycyjny sposób i potrwa 2 tygodnie.
* Wybrane projekty zrealizowane zostaną w trakcie roku budżetowego.
* Kwota przeznaczona na zadania realizowane z Budżetu Obywatelskiego 2015 wyniesie nie mniej niż 1,5 miliona złotych
* Do tej pory udało się m. in. zrealizować boisko, ścieżkę rowerową, zagospodarować deptak na ul. Dworcowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!