MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia Defender Europe 20 Plus. Budowa przeprawy mostowej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Dawid Jaśkiewicz
Dawid Jaśkiewicz
12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
Jednym z głównych założeń ćwiczenia DEFENDER-Europe-20+ jest współpraca w środowisku różnych rodzajów wojsk, dlatego wojska inżynieryjne budowały przeprawę mostową na jeziorze Zły Łęg.

Żadne ćwiczenia wojskowe nie odbędą się bez udziału wojsk inżynieryjnych. Niemal na każdym szkoleniu poligonowym prowadzą one rozpoznanie inżynieryjne terenu, budują zapory i wykonują niszczenia, rozminowują teren z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, a także urządzają przeprawy desantowe. Oprócz organizowania własnego szkolenia, wielokrotnie zabezpieczają pododdziały bojowe. Dlatego na ćwiczeniu DEFENDER-Europe-20+ wojska inżynieryjne odgrywają bardzo ważną rolę - informuje por. Bartłomiej Kulesza z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

2 pułk inżynieryjny, 2 pułk saperów oraz 5 pułk inżynieryjny odpowiadają za przygotowanie przeprawy głównych sił i środków a także uchwycenie i umocnienie przyczółków podczas przeprawy, która jest jednym z najważniejszych epizodów DEFENDER-Europe 20+.

„Dla uczestniczących żołnierzy ćwiczenie to ma wyjątkowy charakter, ponieważ kolejny raz mamy okazję współpracować z armią amerykańską. Możemy zatem porównać obowiązujące procedury, możliwości techniczne sprzętu oraz wymienić się doświadczeniami z innych ćwiczeń lub misji. Bez wątpienia będzie to dla nas cenna praktyka” – podsumował generał dywizji Maciej Jabłoński – dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Trwają ćwiczenia Defender Europe 20 Plus. Odwzorowują realną...

DEFENDER-Europe 20+, w którym uczestniczy blisko 6000 żołnierzy polskich i amerykańskich oraz około 2000 jednostek sprzętu jest modyfikacją pierwotnie planowanego do realizacji ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 - największego przerzut sił wielkości dywizji, w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od 25 lat.

Głównym celem ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Plus jest zwiększenie gotowości strategicznej oraz interoperacyjności dzięki zdolności do szybkiego rozmieszczenia oddziałów z USA do Europy, a także sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy w zakresie ich przyjęcia. Warto podkreślić, że kluczowa dla ćwiczeń logistyka już została przetestowana i rozwinięta. Ćwiczenia, które potrwają do 19 czerwca, podnoszą także bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą wypracowaniu procedur użycia wojsk wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora - informuje por. Bartłomiej Kulesza z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Defender Europe 2020 Plus

6000 żołnierzy i 100 czołgów na poligonie drawskim. Tak wygl...

Największe ćwiczenia od lat. Amerykanie już przyjechali do n...

Zobacz także Defender - Europe 20. Budowa obozowisk na poligonie drawskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński