Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwcowe, diecezjalne obchody jubileuszu Chrztu Polski

Iwona Marciniak
od lewej: ks. Jerzy Chęciński, bp Edward Dajczak, prezydent Janusz Gromek
od lewej: ks. Jerzy Chęciński, bp Edward Dajczak, prezydent Janusz Gromek Iwona Marciniak
10 i 11 czerwca to czas diecezjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski i Kongres Ruchów i Stowarzyszeń. Uroczystości odbędą się w Kołobrzegu.

Potrwają dwa dni. Jak mówił podczas konferencji prasowej w kołobrzeskim Urzędzie Miasta bp Edward Dajczak, do miasta, w którym w 1000 r. powstała jedna z pierwszych diecezji, może przyjechać ok. 5 tys. pielgrzymów. Główne wydarzenie zaplanowano na sobotę. O godz. 10, w kołobrzeskiej bazylice, rozpocznie się celebracja odnowienia przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego. Potem katecheza, którą wygłosi o. Stanisław Jarosz z Jasnej Góry, a w końcu, o godz.14 eucharystia, w czasie której ks. Krzysztof Włodarczyk przyjmie święcenia biskupie.

Dzień wcześniej, w piątek, Kołobrzeg i jego najważniejsza świątynia, będą centrum wydarzeń Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń. Początek o godz. 16.30 na Skwerze Pionierów (tu będą się zbierać uczestnicy kongresu). Te dwa dni będą oznaczać dla kołobrzeżan pewne komplikacje komunikacyjne – całe ścisłe centrum (ulice wokół bazyliki), będzie wyłączone z kołowego ruchu.
Podczas konferencji prasowej, bp Dajczak przypomniał, że Kołobrzeg to kolebka chrześcijaństwa na Pomorzu: - Te uroczystości nie mogłyby się więc odbyć w innym miejscu – mówił. Poinformował, że również w sobotę, 11 czerwca, biskup podpisze także dekret zwołujący II Synod Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.

W organizacji tych wydarzeń pomoc zaoferowało miasto. – Bardzo się ucieszyłem, e te uroczystości odbędą się w Kołobrzegu. Jako prezydent miasta, mieszkaniec i chrześcijanin – mówił prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.
Proboszcz kołobrzeskiej bazyliki, ks. Jerzy Chęciński informował o przebiegu przygotowań i podkreślał, że uczestnicy uroczystości będą świadkami wielu wymownych symboli. Na przykład przy drugiej w dziejach świątyni konsekracji biskupa. Przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, ważną rolę odegra jeden z najcenniejszych zabytków bazyliki, chrzcielnica z 1355 r., wykonana przez Jana Alarta.

Przebieg uroczystości w świątyni będzie można oglądać na wystawionych na zewnątrz telebimach. W czasie uroczystości, całkowicie wyłączona z ruchu będzie ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Katedralnej do Narutowicza. Organizatorzy apelują by nie zostawiać aut na parkingach na ulicach wokół katedry. Szczegóły ograniczeń w ruchu podamy już wkrótce.
Program obchodów:
piątek

Kongres Ruchów i Stowarzyszeń
•16.30 - gromadzenie się przy Skwerze Pionierów
•17.00 - zawiązanie wspólnoty i przejście do bazyliki
•18.00 - modlitwa uwielbienia w bazylice
•18.15 - katecheza na temat Kościoła - ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD w Koszalinie
•19.00 - nabożeństwo pokutne, wystawienie Najświętszego Sakramentu (prowadzi bp Edward Dajczak), możliwość spowiedzi
•20.00 - poczęstunek
•21.00 - Eucharystia

sobota Główne uroczystości
10.00 - rozpoczęcie i uwielbienie
•10.30 - wprowadzenie w modlitwę, celebracja odnowienia przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego, w ramach której odbędzie się też katecheza o chrzcie świętym, którą wygłosi o. Stanisław Jarosz z Jasnej Góry, podpisanie dekretu zwołującego II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, przejście z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwo
•12.30 - przerwa na posiłek
•13.30 - uwielbienie i Koronka do Miłosierdzia Bożego (refleksja wprowadzająca; fragmenty z "Dzienniczka")
•14.00 - Eucharystia, podczas której ks. Krzysztof Włodarczyk przyjmie święcenia biskupie
•16.00 - dziękczynienie śpiewem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!