Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w koszalińskiej szkole muzycznej [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
W sobotę w koszalińskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz było wyjątkowo tłoczno. A to za sprawą zorganizowanego tu dnia otwartego. Placówkę odwiedzili rodzice wraz z dziećmi, które chciałby uczyć się w "muzyku". Imprezę rozpoczął koncert uczniów szkoły muzycznej, którzy prezentowali m.in. swoje umiejętności gry na instrumentach. Później na korytarzach i w salach każdy mógł wziąć instrument w dłonie i spróbować na nim zagrać.
W sobotę w koszalińskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz było wyjątkowo tłoczno. A to za sprawą zorganizowanego tu dnia otwartego. Placówkę odwiedzili rodzice wraz z dziećmi, które chciałby uczyć się w "muzyku". Imprezę rozpoczął koncert uczniów szkoły muzycznej, którzy prezentowali m.in. swoje umiejętności gry na instrumentach. Później na korytarzach i w salach każdy mógł wziąć instrument w dłonie i spróbować na nim zagrać. Mariusz Rodziewicz
Kształci się w niej niemal pół tysiąca uczniów. Wśród nich m.in. laureaci prestiżowych międzynarodowych konkursów, stypendyści ministra kultury. Podczas sobotniego dnia otwartego nauczyciele i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pokazali część dorobku i ułamek możliwości edukacyjnych szkoły.

- Nie tak dawno, bo w listopadzie ubiegłego roku nasza szkoła obchodziła jubileusz 60-lecia. Jesteśmy jedną z najstarszych instytucji kultury w Koszalinie i na trwałe wpisujemy się w życie artystyczne miasta – podkreśliła Wiesława Suszyńska, wicedyrektor do spraw muzycznych ZPSM. – Szczycimy się wieloma wspaniałymi absolwentami, którzy dziś należą do elity artystów pojawiających się na estradach w Polsce, Europie i na świecie.

Wśród blisko 2700 uczniów, którzy otrzymali świadectwa ukończenia koszalińskiego „muzyka” są m.in. Agata Szymczewska, Marzena Diakun, Reni Jusis, Adam Sztaba, Marcin Wasilewski, Marcin Perzyna, Kamil Piotrowicz, Sławomir Kurkiewicz i wielu, wielu innych wspaniałych artystów.

Dyrektor Suszyńska nawiązała też to tegorocznych Fryderyków - nagród polskiej branży fonograficznej za dokonania muzyczne. Podczas 25. jubileuszowej gali w kategorii Album Roku Jazz nominowani zostali: Marcin Wasilewski Trio, w skład którego wchodzi dwóch absolwentów ZPSM – Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz oraz Kamil Piotrowicz Sextet - również absolwenta szkoły. – Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem, a nagrodę w tej kategorii otrzymał zespół Marcin Wasilewski Trio – przypomniała Wiesława Suszyńska.

Artystą Roku w kategorii Jazz został również Marcin Wasilewski. Co ciekawe, za organizację gali odpowiadała agencja artystyczna Festival Group. To marka obecna na rynku wydarzeń artystycznych i produkcji telewizyjnych w Polsce i za granicą od 1999 r. Jej założycielem jest Marcin Perzyna, pomysłodawca i producent takich projektów jak „TOPtrendy Festiwal“ i „Sopot Top Of The Top Festival“, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Absolwenci „muzyka” są też fantastycznymi nauczycielami muzyki, również na uczelniach wyższych. W ich gronie są też wykonawcy innych zawodów. – Kształcenie muzyczne dziecka to najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka. Przyczynia się do rozwoju procesów poznawczych, kształci pamięć, uwagę, uczy skupienia i kształtuje charakter – podkreśliła wicedyrektor szkoły. - Według wielu naukowców uczniowie szkół muzycznych uczą się szybciej niż ich rówieśnicy i lepiej komunikują się z innymi. Co ważne, wychowanie przez sztukę w żaden sposób nie ogranicza wyboru innych zawodów, lecz zdecydowanie poszerza horyzonty przyszłego lekarza czy inżyniera.

Sporo było o absolwentach, a uczniowie? Ci wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili nie opowiadać o swych umiejętnościach, tylko je pokazać. Zaprosili na wspaniały koncert. Otworzyła go Orkiestra Kamerton, która z towarzyszeniem młodziutkiej i niesamowicie utalentowanej akordeonistki Wiktorii Patrzykowskiej wykonała „Oblivion” Astora Piazzolli. Uczniowie rytmiki popisali się umiejętnościami tanecznymi we fragmentach baletów Piotra Czajkowskiego. Murami sali koncertowej zatrzęśli perkusiści z zespołu Bada Boom, którzy zaprezentowali soundtrack z trzeciej części „Piratów z Karaibów” – utwór „Up Is Down”. Wystąpili też Błażej Ogierman, Duet Dwie Maje, Marcelina Zaczek, Patrycja Przekota, Ewa Żebryk i Ignacy Diaczuk, Aleksandra Baranowska, Judyta Bochno i Barbara Osada-Sobczyńska, D. Bodys, Emilia Sztyma, Julia Madej i Piotr Bajon, Maria Krakowiak i Maja Zwierzchoniewska, Orkiestra Fletowa i Mali Trębacze.

Po koncercie chętni mogli wziąć udział w lekcjach kształcenia słuchu, zwiedzić szkolne sale i porozmawiać z nauczycielami. Na jarmarku instrumentów każdy mógł spróbować zagrać na wybranych instrumentach.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz jest jedną z największych szkół artystycznych w Polsce zarówno ze względu na rozbudowaną strukturę, jak i dużą liczbę godzin dydaktycznych realizowanych w tygodniu nauki. Tworzą go cztery szkoły i internat. Można nauczyć się tu gry m.in. na akordeonie, altówce, fagocie, flecie, fortepianie, gitarze, instrumentach perkusyjnych, kontrabasie, organach, skrzypcach, wiolonczeli i wielu innych instrumentach. Obok typowych zajęć dydaktycznych ważnym elementem kształcenia jest szeroko rozwinięta akcja koncertowa uczniów. Szkoła jest od kilku lat organizatorem około kilkuset imprez rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!