Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia zaklęta w wodzie

Piotr Polechoński [email protected]
Jerzy Sterczyński, pracownik MWIK , jeden z przewodników po muzeum, prezentuje ponad stuletni hydrant (1909 r.)  niemieckiej firmy Bopp & Reuther Mannheim.  Gdy jej współcześni przedstawiciele dowiedzieli się, że efekt pracy ich poprzedników sprzed wieku znajduje się w Koszalinie, to wydali specjalny folder poświęcony Muzeum Wody.
Jerzy Sterczyński, pracownik MWIK , jeden z przewodników po muzeum, prezentuje ponad stuletni hydrant (1909 r.) niemieckiej firmy Bopp & Reuther Mannheim. Gdy jej współcześni przedstawiciele dowiedzieli się, że efekt pracy ich poprzedników sprzed wieku znajduje się w Koszalinie, to wydali specjalny folder poświęcony Muzeum Wody. Michał Borkowski
Trochę czasu zajmie nam to, aby tam dojechać, a zwłaszcza dojść, ale ten wysiłek się opłaci. Na końcu ulicy Żwirowej znajduje się, jedyne do niedawna tego rodzaju, muzeum w Polsce - Muzeum Wody.

Zadzwoń i umów się

Zadzwoń i umów się

d Koszalińskie Muzeum Wody dokładnie mieści się przy ulicy Żwirowej 18. Z racji tego, że jest zlokalizowane w strefie strzeżonej, przed wybraniem się na zwiedzanie konieczne jest telefoniczne ustalenie dnia i godziny muzealnej wycieczki. - Oczywiście mogą to być grupy szkolne, ale nawet dla dwóch, trzech osób, które będą chciały nas odwiedzić, znajdziemy czas, aby pokazać im nasze zbiory i opowiedzieć o historii koszalińskich wodociągów. Serdecznie zapraszam! - mówi Monika Nieckarz. Najlepiej jest zadzwonić dzień wcześniej, pod numer 094 3426260, w godzinach od 7 do 14.

Budynek, w którym muzeum się mieści, znajduje się on na chronionym terenie koszalińskiego ujęcia wody i liczy już sobie ponad 100 lat. Kiedyś była tu filtrowania, a w 2005 roku, w nieczynnym budynku, władze koszalińskich Miejskich Wodociągów i Kanalizacji postanowiły stworzyć Muzeum Wody. Wtedy była to jedyna tego rodzaju instytucja w kraju.

Dziś, po sześciu latach, Muzeum Wody już na stałe wpisało się w krajobraz ważnych, miejskich instytucji. - Nasze zbiory i wiedza, które tu zgromadziliśmy, to pełna historia koszalińskich wodociągów - mówi Monika Nieckarz, specjalista do spraw edukacji ekologicznej.

Ofertę Muzeum Wody można podzielić na tę sprzed 1945 roku i na tę powojenną. Zobaczymy tu stare dokumenty, które pokazują jak w Koszalinie rodził się w pierwszej połowie XVII wieku system wodociągowy. Najcenniejszym eksponentem z tego czasu jest oryginalny fragment drewnianego wodociągu z 1724 roku.

Nie brakuje też kolekcji starych wodomierzy, pomp wodnych, hydrantów. Zbiory powojenne to między innymi oryginalne dokumenty pokazujące jak "wodociągi" rozwijały się w polskim Koszalinie od 1946 roku. Są tu także stare maski gazowe oraz wszelkie urządzenia wodociągowe, które przez ostatnie lata były w użyciu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!