Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przeżyć pierwsze dni w przedszkolu bez łez?

Agata Podgórska
Dla 3-latka ważne jest jak na rozstanie zareagują rodzice, należy pamiętać aby pożegnanie w szatni było krótkie i spokojne.
Dla 3-latka ważne jest jak na rozstanie zareagują rodzice, należy pamiętać aby pożegnanie w szatni było krótkie i spokojne. Rajmund Wełnic
Mimo problemów z miejscami w przedszkolach w Szczecinku nowy etap w życiu rozpoczęło ponad dwieście trzylatków. To spory stres dla nich i rodziców.

Pani Agata Podgórska ze Szczecinka radzi, jak najlepiej przetrwać pierwsze dni i tygodnie, gdy maluch spod skrzydeł rodziców i dziadków musi się odnaleźć w nowym miejscu i towarzystwie. Nawet dorośli stresują się w takich okolicznościach, a co dopiero 3-letnie dzieci. - Pierwsze dni w przedszkolu należą do najbardziej znaczących i złożonych, ponieważ w tym czasie wiele się zmienia w życiu dziecka jak i całej rodziny – pisze Agata Podgórska. - Maluch znajdzie się w całkiem nowej i nie znanej dotychczas sytuacji, która dotyczy rytmu życia: miejsca, planu dnia, bliskich osób współtowarzyszących w codziennych czynnościach. W takiej sytuacji naturalnie pojawia się u maluchów lęk, a także brak poczucia bezpieczeństwa związany ze zmianą otoczenia.

A to rady na dobry początek – już w domu warto stwarzać dzieciom sytuacje samodzielnego rozwiązywania problemów, dzięki którym maluch nabywa umiejętności organizowania sobie pracy, np. dbanie o porządek, o swoje rzeczy, zabawki. Jeżeli ustalone zasady w domu będą przestrzegane, to z pewnością zaowocują one w przedszkolu przy umiejętności współżycia w zespole.

Ponadto warto przyzwyczajać malucha do uważnego słuchania i dłuższego skupiania uwagi poprzez słuchanie opowiadań, piosenek, obserwowanie przyrody, przez gry i zabawy z regułami. – Ważne jest kształtowanie pozytywnej motywacji dziecka dotyczącą przekroczenia progu przedszkola poprzez organizowanie kontaktów z rówieśnikami i umiejętności porozumiewania się z dziećmi i dorosłymi – dodaje Agata Podgórska. - Należy przyzwyczajać dziecko do dłuższej nieobecności rodziców, a zwłaszcza od matki aby stopniowo uniezależnić malucha psychicznie i emocjonalnie od rodziców.

Rodzicu, pamiętaj aby odbierać dziecko z przedszkola jak najwcześniej. Gdy emocje malucha się ustabilizują można przedłużać pobyt w przedszkolu. Rodzice powinni dotrzymywać danego słowa. Jeżeli dziecko usłyszy, że będzie odebrane szybko zaraz po pracy mamy czy taty, to niech tak będzie. Rodzice nie powinni mijać się z prawdą i nie dotrzymywać obietnic. Można pozwolić dziecku na zabranie do przedszkola ulubionej zabawki, która sprawi, że maluch poczuje się bezpieczniej i pewniej. Należy pamiętać aby pożegnanie w szatni było krótkie i spokojne.

Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem! Dziecko powinno sobie kojarzyć przedszkole jako ciepłe, bezpieczne i przyjazne miejsce, a nie takie, do którego chodzi się za karę.

- W przedszkolu dla dziecka najważniejszy jest wychowawca i to od jego podejścia, zaangażowania i kreatywności będzie zależało jak dziecko się zaaklimatyzuje się w przedszkolu – w grupie rówieśniczej – zauważa Agata Podgórska. - Każde dziecko ma indywidualną drogę rozwojową i to od nas dorosłych w dużej mierze zależy ile będzie on trwał. Dlatego też w procesie adaptacji tak bardzo ważna jest współpraca rodziców z nauczycielami. Opierać się ona powinna na zaufaniu i ustalaniu wspólnych działań. A przecież i rodzicom i nauczycielom zależy na tym aby dzieci w przedszkolu czuły się dobrze i bezpiecznie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: W Przedszkolu nr 15 w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!