Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Piłsudski i jego czasy. Wystawa w koszalińskim Archiwum Państwowym [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Zaprezentowano zróżnicowane materiały, które przedstawiały Piłsudskiego w ważnych chwilach jego życia, od czasów, gdy był dzieckiem do śmierci, a nawet później - jak go pamiętano.
Zaprezentowano zróżnicowane materiały, które przedstawiały Piłsudskiego w ważnych chwilach jego życia, od czasów, gdy był dzieckiem do śmierci, a nawet później - jak go pamiętano. Krzysztof Marczyk
Na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, otwarto wystawę dotyczącą osoby, która z niepodległością właśnie jest mocno związana.

Piłsudski i jego czasy - to nazwa wystawy, którą można oglądać w Archigalerii, na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2. Wystawę przygotowało Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun. Chętni mogą zobaczyć dokumenty, książki i fotografie przedstawiające Polskę pod przywództwem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale także elementy wyposażenia i umundurowania wojskowego z tego okresu.

Eksponaty ze swoich prywatnych zbiorów udostępnili członkowie Stowarzyszenia Perun: Zbigniew Izraelski, Piotr Palmowski i Arkadiusz Wasilewski. - Panowie ze Stowarzyszenia zawsze chętnie dzielą się swoją pasją i pokazują te materiały - powiedziała Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

- Na naszej wystawie prezentujemy marszałka w jego czasach, z tamtej perspektywy - mówił z kolei Zbigniew Izraelski. - Nie chcemy marszałka oceniać, czy sugerować i podpowiadać, jak tę postać odbierać. Zaprezentowaliśmy zróżnicowane materiały, które przedstawiały Piłsudskiego w ważnych chwilach jego życia, od czasów, gdy był dzieckiem do śmierci, a nawet później - jak go pamiętano. Dwie gabloty poświęciliśmy na przestawienie pogrzebu marszałka. To była wielka, ogólnokrajowa uroczystość. Nie mogliśmy też nie pokazać jego ulubionego pasjansa, czy charakterystycznej niedopitej herbaty. Ponadto zaprezentowaliśmy postacie, które razem z marszałkiem tworzyły tę Polskę, jego dowódców, żołnierzy - dodał.

Wystawa będzie dostępna dla oglądających do 28 listopada 2023 po uprzednim umówieniu się u Doroty Cywińskiej, kierowniczki Oddziału IV Popularyzacji Zasobu Archiwalnego pod numerem telefonu: 94 317-03-67.

Zostając przy Dniu Niepodległości, wciąż można oglądać - udostępnioną na zewnętrznych murach placówki - wystawę pod nazwą „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”. Wystawa jest kontynuacją ogólnopolskiego projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera