Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na radnych Szczecinka. Są problemy z rejestracją

Rajmund Wełnic
Marek Stasiuk (w żółtym swetrze) i  Paweł Rybak z koalicji Razem dla Szczecinka skupiającej PiS, Terrę, Wspólnotę Samorządową i Kongres Nowej Prawicy w drodze do miejskiej komisji wyborczej z listami kandydatów na radnych.
Marek Stasiuk (w żółtym swetrze) i Paweł Rybak z koalicji Razem dla Szczecinka skupiającej PiS, Terrę, Wspólnotę Samorządową i Kongres Nowej Prawicy w drodze do miejskiej komisji wyborczej z listami kandydatów na radnych. Rajmund Wełnic
78 - lub 77 a może i mniej - kandydatów będzie walczyć o mandaty szczecineckich radnych miejskich - po raz pierwszy w nowej formule wyborów większościowych w okręgach jednomandatowych. Poznajmy ich nazwiska.
Maciej Batura (z lewej) i Robert Robak, przedstawiciele sztabu PO, składają w miejskiej komisji wyborczej listy z podpisami poparcia dla kandydatów dla
Maciej Batura (z lewej) i Robert Robak, przedstawiciele sztabu PO, składają w miejskiej komisji wyborczej listy z podpisami poparcia dla kandydatów dla radnych. Rajmund Wełnic

Maciej Batura (z lewej) i Robert Robak, przedstawiciele sztabu PO, składają w miejskiej komisji wyborczej listy z podpisami poparcia dla kandydatów dla radnych.
(fot. Rajmund Wełnic)

Z ostatniej chwili - miejska komisja wyborcza odmówiła zarejestrowania 6 kandydatów na radnych - 5 (są uwagi do wzorów formularzy, na jakich zbierano podpisy) z siódemki SLD i jednego z komitety "Nasz Szczecinek". - Sprawa jest bardzo poważna, odwołujemy się do wojewódzkiego komisarza wyborczego, rozstrzygnięcie w piątek w godzinach popołudniowych - mówi Grzegorz Poczobut, lider szczecineckiego SLD.

Do wzięcia jest 21 mandatów w Radzie Miejskiej Szczecinka. Radnych wybierzemy w niedzielę (16 listopada), pierwszy raz głosując nie na listy poszczególnych partii, ale na jednego kandydata. W każdym z okręgów wyłoniony zostanie tylko jeden radny, zwycięzcą będzie osoba, która zdobędzie najwięcej głosów. Tu nie ma dogrywki, drugiej tury i medalu za drugie miejsce.

W sumie do walki stanęło siedem komitetów wyborczych, w tym dwa jednoosobowe - w okręgu nr 1 na osiedlu Zachód dotychczasowy radny i szczecinecki nadleśniczy Janusz Rautszko i w śródmiejskim okręgu nr 13 znany przedsiębiorca Zygmunt Kiełbasa. Platforma Obywatelska i koalicja Razem dla Szczecinka, dwa antagonistyczne ugrupowania, obstawiły prawie wszystkie okręgi. Piszemy prawie, bo PO nie wystawiło nikogo w "jedynce", zapewne, aby zwiększyć szansę Janusza Rautszko, który choć formalnie był radnym Forum Samorządowego, to wspierał Platformę.

Silna (16 kandydatów) jest także reprezentacja Porozumienia Samorządowego starosty Krzysztofa Lisa, która po raz pierwszy będzie walczyć o mandaty w szczecineckim samorządzie miejskim. Komitet Nasz Szczecinek, czyli środowiska związane z Solidarnością, na chwilę zamykania tego wydania "Głosu" zarejestrowały 11 z 12 kandydatów. Ważył się los jedenastego, którego zgłoszenie sprawdza wciąż komisja wyborcza. Ma to spore znaczenie, bo w wypadku zarejestrowania kandydatów w ponad połowie okręgów, Nasz Szczecinek mógłby wystawić swojego kandydata na burmistrza. Gdyby nie zerejestrowano tego kandydata, to w tym okregu będzie tylko dwóch rywali. Zaskakująca też może być dość nikła liczba kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. pomijając już nawet problemy z rejestracją.

>>> Wybory 2014. Oceń włodarzy z regionu koszalińskiego

Do najciekawszego chyba pojedynku wyborczego dojdzie chyba w okręgu nr 1 (lokal wyborczy w SP7), gdzie - mimo braku kandydata PO - walczyć będą Janusz Ratuszko i Andrzej Bratkowski (SLD), były kandydat SLD na burmistrza, któremu 4 lata temu nie udało się nawet zostać radnym, choć był nim kilka kadencji. PS wystawia tam nauczycielkę Lucynę Dyrlę, a Razem dla Szczecinka Feliksa Radzymińskiego. W "dwójce" (także SP7) ciekawie zapowiada się starcie dwóch pań - Renaty Rak z PO, żony wiceburmistrza Daniela Raka z Małgorzatą Golińską z RdS, córką wieloletniego burmistrza i posła Mariana Golińskiego.
"Trójka" (Przedszkole "U cioci Gosi") to jedyny okręg w Szczecinku, gdzie naprzeciwko siebie stanie tylko dwóch kandydatów - były radny PO Ryszard Pazoła i geodeta Marcin Bedka z RdS. W barwach PO wystąpi także w okręgu nr 11 (internat szkoły zawodowej) były dziennikarz radiowy Zdzisław Miechowiecki, który za rywali będzie miał byłego radnego i szefa Domu Dziecka Witolda Rosiaka z SLD, właścicielkę firmy ubezpieczeniowej Annę Rakuz z PS i lekkoatletę Jakuba Juniewicza z Razem dla Szczecinka.

>>> Wybory 2014. Oceń radnych z powiatu szczecineckiego

W "dwunastce" (dawny ośrodek kultury) o miejsce w radzie będą walczyć radna PO i pielęgniarka Anna Szymecka, syn lidera komitetu Cezarego Jankowskiego Błażej Jankowski z Naszego Szczecinka, cukiernik Marian Radoła z PS i Roman Matuszak z RdS, radny i były wiceburmistrz. Emocji nie zabraknie także zapewne w okręgu nr 20 (SP1), gdzie rywalem lidera Naszego Szczecinka i szefa oświatowej Solidarności Cezarego Jankowskiego będzie Jacek Brynkiewicz z PO, nauczyciel i doświadczony radny. Porozumienie Samorządowe wystawia tam Małgorzatę Kubiak-Horniatko, szefową Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a RdS Marka Stasiuka, przedsiębiorcę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!