Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa w Koszalinie. Podniebna historia, czyli dzieje lotnictwa

Joanna Krężelewska
W godz. 10.30-14.30 przed gmachem KBP będzie można zobaczyć sprzęt używany w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych
W godz. 10.30-14.30 przed gmachem KBP będzie można zobaczyć sprzęt używany w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Radosław Brzostek
"Za linią wroga" - to tytuł trzeciej już konferencji naukowej w ramach cyklu "Historia Skrzydłami Malowana", która rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 11 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Polonii 1. Popularnonaukowa impreza potrwa do godz. 19.

- To jedyna w Polsce cykliczna konferencja, poświęcona przeszłości lotnictwa, w której swoją wiedzą dzieli się jednocześnie kilkunastu prelegentów - zapowiada Grzegorz Śliżewski, współorganizator wydarzenia.

Podczas konferencji wystąpi 15 prelegentów z całej Polski, zarówno z tytułami naukowymi, jak i pasjonatów historii lotnictwa. Każdy z nich ma w swoim dorobku liczne publikacje - zarówno książki, jak i artykuły w prasie fachowej. Z referatami będzie można zapoznać się nie tylko w trakcie konferencji - zostały one wydane w liczącej ponad 300 stron książce, którą będzie można nabyć podczas spotkania.

Będzie można posłuchać m.in. o cyklu szkolenia SERE (godz. 11.20), który to prowadzony jest w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. SERE, czyli Survival, Evansion, Resistance and Escape, w języku polskim oznacza przetrwanie, unikanie niebezpieczeństwa, opór i ucieczkę. O tym, jak wygląda wojskowa szkoła przetrwania opowie ppłk rez. pilot dr Jarosław Matrzak, CSSP.

Tematy wykładów to jeszcze m.in.: Szkolenie misji CSAR w oparciu o rzeczywistość wirtualną; "Turyści Sikorskiego", czyli kurs na zachód. Ewakuacja polskich pilotów myśliwskich do Francji i Wielkiej Brytanii na przełomie 1939/1940 roku; Upał i pragnienie - największy wróg lotników ferry. Niesamowite przypadki przetrwania w walce z niewidzialnym wrogiem w latach 1940-1943; Stalag Luft IV Gross Tychow; Na ścieżkach do wolności. Ucieczki lotników polskich dywizjonów bombowych w Wielkiej Brytanii przed niewolą - na podstawie raportów ucieczkowych

Konferencja ma formę konkursu - najlepszy referat wybierze widownia, dla przedstawiciela której przewidziana jest nagroda.

Oprócz wysłuchania referatów, uczestnicy konferencji będą mogli zagrać w wielkie gry planszowe, poświęcone historii polskiego lotnictwa, obejrzeć filmy instruktażowe brytyjskiego lotnictwa wojskowego z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, które dotyczą zasad zachowania się lotników w przypadku zestrzelenia za linią wroga, a także spróbować swych sił na symulatorze lotów. W godz. 10.30-14.30 przed gmachem KBP będzie można zobaczyć sprzęt używany w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.

Udział w konferencji i atrakcjach z nią związanych jest bezpłatny.

Organizatorami konferencji są: Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego, Koszalińska Biblioteka Publiczna, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie oraz szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!