Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2020. Co na ekranie?

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Mat. Prasowe
10 filmów, pełnometrażowych debiutów reżyserskich, będzie w tym roku walczyć o Wielkiego Jantara, czyli główną nagrodę Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

- Tytuły do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych wyselekcjonowano spośród nadesłanych ponad 20 pełnometrażowych pierwszych fabuł – informuje Anna Serdiukow, rzeczniczka prasowa festiwalu.

W kolejności alfabetycznej są to: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (reż. Jan Holoubek), „1800 gramów” (reż. Marcin Głowacki), „Fisheye” (reż. Michał Szcześniak),„(Nie)znajomi” (reż. Tadeusz Śliwa), „Pewnego razu w ogródkach działkowych” (reż. Rafał Bryll), „Polot” (reż. Michał Wnuk), „Smak pho” (scenariusz i reżyseria Mariko Bobrik), „Supernova” (scenariusz i reżyseria Bartosz Kruhlik), „Wszystko dla mojej matki” (scenariusz i reżyseria Małgorzata Imielska) oraz „Żelazny most” (scenariusz i reżyseria Monika Jordan-Młodzianowska).

Cztery filmy będą miały w Koszalinie swoją premierę. To „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

„Fisheye” to opowieść o porwanej kobiecie, która w trakcie niewoli poznaje niewygodne fakty z dzieciństwa. By się uwolnić musi rozwiązać tajemnicę przeszłości.

„Polot” jest historią utalentowanego 25-latka, który dorabia w rodzinnej firmie i prowadzi własny obiecujący biznes. Gdy ojciec, instruktor lotnictwa, ginie w wypadku, na barki młodego mężczyzny spada obowiązek utrzymania domu i matki. Wraz z dwójką najlepszych przyjaciół stawia wszystko na jedną kartę – zamierza skonstruować innowacyjny sterowiec.

Ostatnia z premier to film „Pewnego razu w ogródkach działkowych”.

Przez niemal cztery dekady laureatami Grand Prix "Wielki Jantar" w Koszalinie było wiele filmów, które na stałe weszły do historii polskiego kina, w reżyserii m.in. Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, czy Barbary Sass.

Tegoroczna 39. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się w dniach 1-5 września. W programie – prócz dwóch konkursowych bloków – między innymi projekcje w ramach plenerowego Kina Samochodowego (trzy seanse), przeglądy tematyczne z zagranicy, debaty, wystawy i kameralny koncert Mary Komasy na zakończenie festiwalu.

Sześć festiwalowych dni, 101 filmów, spotkania i dyskusje z artystami, sporo muzyki - w Koszalinie rozpoczął się 37. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film.- Pierwszy festiwal odbył się w 1973 roku. Przyjechał na niego chłopak spod Krakowa. Przyjechał z dziwnym filmem, psychodramą. Wiecie, kto to był? - galę otwarcie dość enigmatycznie rozpoczął Maciej Buchwald. - Nikt nie wie, bo... takich ludzi w Koszalinie były setki. Festiwal potrafi zweryfikować nieuzasadnione ambicje i wskazać na kompasie życia, że to nie tędy droga. Oczywiście, tu też swój początek miało wielu przyszłych mistrzów - dodał.Młodzi i Film to najstarsza polska impreza, prezentująca debiutantów wielkiego ekranu. W Koszalinie debiutowali Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Zanussi, a w ostatnich latach Łukasz Palkowski, Krzysztof Łukaszewicz i Maria Sadowska.- Chcemy, by tegoroczna edycja festiwalu, podobnie, jak 36 poprzednich, była gorąca, emanowała dobrą energią i wspaniałą zabawą - podkreślił Janusz Kijowski, dyrektor programowy MiF-u. - Odwaga, waleczność i niezgoda na konformizm to przymiot każdego obywatela, a szczególnie tego, który mieni się artystą - dodał. Tym razem gali otwarcia towarzyszył zgrzyt. Janusz Kijowski zaakcentował, że odwaga zaczyna kosztować twórców coraz więcej. - Żyjemy w kraju w którym skraca się kadencję sędziów, w którym dewastuje się Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa, zmienia się dyrekcję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - mówił. Przerwał mu głos z publiczności: - Bez polityki! To nie jest prawda! Bzdury!Kijowski nawiązał wtedy do sytuacji Ołeha Sencowa, reżysera, który został skazany na 20 lat więzienia i zesłany do kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. - To nie polityka. Niektórzy artyści płacą taką cenę za swoją sztukę. Cieszę się, że wśród artystów, tych, którzy pokażą w Koszalinie swoje filmy, jest duch walki, wolności i prawdy. Zapraszam wszystkich na projekcję wybranych przez nas filmów - zakończył Kijowski.

37. Festiwal Młodzi i Film rozpoczęty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie