Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz pomysł na inwestycję w Koszalinie? Zgłoś projekt

Marzena Sutryk [email protected]
Archiwum
Wystarczy 30 podpisów, by zgłosić pomysł na inwestycję w Koszalin. Nie może przekraczać pół miliona.

Chodzi o budżet partycypacyjny określany też jako obywatelski. Jak już informowaliśmy, prezydent miasta zgodził się, by z budżetu miasta na 2014 rok wydzielić milion złotych. I to mieszkańcy mają zdecydować o tym, jak wydać te pieniądze. Jak to zrobić? Od 3 czerwca będzie można zgłaszać do ratusza projekty. Termin upływa 28 czerwca. Warunek - wartość projektu może maksymalnie wynosić 500 tys. złotych.

Pomysł może dotyczyć np. budowy boiska, placu zabaw, ławek w parku, naprawy chodnika, stojaków na rowery itp.

Natomiast, by zgłosić dany pomysł, trzeba zebrać 30 podpisów poparcia.

Projekty mogą zgłaszać mieszkańcy, ale też wspólnoty, czy rady osiedla.

Formularz zgłoszeń jest dostępny na stronie www.obywatelski.koszalin.pl albo w kancelarii Urzędu Miejskiego (pokój 201). W tym gabinecie można także złożyć wypełniony druk wraz z podpisami. Można to też zrobić przez internet, z załączonymi zeskanowanymi podpisami 30 mieszkańców.

W kolejnym etapie projekty będą oceniane przez Radę Budżetu Partycypacyjnego. Ten wybierze 20 projektów, które potem będą poddane powszechnemu głosowaniu.

Rada będzie 30-osobowa, zasiądą w niej przedstawiciele Rady Gospodarczej, Kultury, Sportu, ds. Osób Niepełnosprawnych, Rady Pożytku Publicznego, mediów, ale też chętni mieszkańcy. Ci mogą się zgłaszać w czerwcu w ratuszu. Warunek - nie mogą jednocześnie osobiście zgłaszać projektu do realizacji.

Gdy będzie większa liczba chętnych mieszkańców, wówczas będzie przeprowadzone losowanie.

Jakie projekty mają szansę na realizację?

- Te, które wpisują się w strategię rozwoju miasta. Ważne jest też, na ile projekt będzie oddziaływał na otoczenie - mówi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

Głosowanie nad projektami wskazanymi przez Radę Budżetu, jest przewidziane od 23 września do 13 października.

- Przesunęliśmy termin, aby włączyć w to także studentów - mówi Tomasz Czuczak.

W zgłaszaniu projektów i potem w głosowaniu mogą też brać udział młodsi mieszkańcy - od 16. roku życia. Stąd pomysł, by 6 czerwca w ZS nr 2 zorganizować dla uczniów spotkanie informacyjne. A jesienią w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają pojawić się urny do głosowania.

Jesienne głosowanie projektów będzie możliwe przez internet albo poprzez wypełnienie ankiety. Każdy będzie mógł głosować na pięć projektów. Założenie jest takie, że realizowane będą te projekty, które zyskają największe poparcie wśród mieszkańców, ale jednocześnie zmieszczą się w sumie w milionie złotych, który przewidziano na budżet obywatelski.

Co sądzisz o budżecie obywatelskim dla Koszalina? Podyskutuj na forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!