Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mecz na rozgrzewkę, a później muzyka dla spragnionych dobrej zabawy. Sianowskie niebo znów może rozbłysnąć od gwiazd!

Joanna Krężelewska
Radek Koleśnik
Obostrzenia topnieją, wraca normalność. W Sianowie normalność oznacza bogatą ofertę wydarzeń, których z pewnością nie powstydziłyby się duże i bardzo duże miasta. - To efekt pracy kreatywnych mieszkańców, pracowników instytucji kultury, samorządu i społecznych stowarzyszeń. Mają moc fantastycznych pomysłów i od lat udowadniają, że marzenia uda się spełnić, jeśli tylko staną się one celem działania - uśmiecha się Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Sianów.

Takim pomysłem była zmiana formuły świętowanych od ponad 30 lat Dni Ziemi Sianowskiej. W 2012 roku członkowie Gminnej Organizacji Turystycznej w Sianowie zdecydowali zorganizować trzydniową imprezę dla mieszkańców całego regionu. Przenieśli ją na Stadion Miejski. Raggafaya, Afromental w części muzycznej i kabarety Smile oraz Skeczów Męczących w części rozrywkowej zadziałały na publiczność jak magnes. Święto miasta połączone było z rodzinnym piknikiem i dyskoteką pod chmurką. Z czasem organizacją wydarzenia zajęło się Centrum Kultury, a kolejne gwiazdy rozsławiały sianowskie święto. Podczas Dni Ziemi Sianowskiej wystąpili m.in. Big Cyc, Folk Machine, Mezo, Kasia Wilk, Farben Lehre, Liber, Natalia Schroeder, Sylwia Grzeszczak, Raggafaya, Kombii, Megitza, Doniu, Zakopower, Patrycja Markowska, Dżem, Varius Manx z Kasią Stankiewicz, Doda, Piersi, Michał Szpak. W trakcie ostatniej edycji wydarzenia jednego tylko wieczoru bawiło się w Sianowie ponad 7 tysięcy osób!

Z powodu pandemii ubiegłoroczne Dni Ziemi Sianowskiej zostały odwołane. Sianowianie wzięli sobie mocno do serca słowa Henry’ego Forda, który powtarzał: „Kiedy wydaje ci się, że wszystko sprzysięgło się przeciwko tobie, pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr, nie z wiatrem”. Czas izolacji został wykorzystany zatem na zmiany. Stadion Miejski przy ul. Strzeleckiej, który lata świetności miał za sobą, z każdym kolejnym dniem odzyskiwał dawny blask. Przez niemal pół wieku był gospodarzem wielu imprez sportowych i rozrywkowych. To się nie zmieni. Zmienił się za to sam obiekt. Wrażenie robi nowe pomieszczenie komentatora. Przestronne, klimatyzowane, z panoramicznym oknem i profesjonalnym sprzętem nagłaśniającym. Lifting przeszły pełnowymiarowe boiska, do dyspozycji zawodników jest też nowe - sztuczne boisko z osobnym oświetleniem. Remontu doczekały się również klubowe szatnie. Wokół stadionu powstają też asfaltowe ścieżki do biegania, jazdy na rolkach czy na rowerze. Wypocząć po sportowych zmaganiach i emocjach można będzie na nowych ławkach. Podstawowy zakres prac jest już gotowy. W wakacje, dzięki dofinansowaniu z kolejnego projektu, dokończone mają zostać ścieżki.

Oficjalne otwarcie planowane jest na 17 lipca. - Chcemy je połączyć z charytatywnym Turniejem im. Mirosława Wiącka. Przyjadą do nas drużyny z regionu i z Polski. Na sztucznym boisku planujemy rozegrać turniej dla dzieci, a wydarzenie to chcemy połączyć z wakacyjnym piknikiem z atrakcjami. Nie tylko sportowymi - zapowiada Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

Po emocjach sportowych, o ile sytuacja pandemiczna pozwoli, Sianów zaprosi na potężną dawkę muzyki. Remont Stadionu Miejskiego zakładał, że na płytę boiska będzie mógł również wjechać ciężki sprzęt, by rozstawić scenę. A ta ma pojawić się na sianowskiej murawie wkrótce po Turnieju. - W ubiegłym roku nie mogliśmy zaprosić państwa na 33. Dni Ziemi Sianowskiej, dlatego chcemy nadrobić muzyczne zaległości! W dniach 23-24 lipca zapraszamy na Stadion Miejski do Sianowa. Wystąpią Andrzej Piaseczny i Sarsa. Będzie też coś dla fanów muzyki tanecznej - zagrają Piękni i Młodzi, Ivan Komarenko i Cliver - wylicza Aleksandra Kowalczyk, szefowa Centrum Kultury w Sianowie.

Piasek z pewnością przypomni swoje największe przeboje, ale też podzieli się z publicznością prezentem, który sprawił sobie na pięćdziesiąte urodziny. Poprosił przyjaciół i ulubionych artystów o napisanie dla niego piosenki i tak powstał urodzinowy album „50/50”.

Jak mówi Andrzej Piaseczny: „Zabierając się do pracy nad tym albumem, miałem jedną myśl. Zróbmy coś pozytywnego, coś takiego, żeby uśmiech nie schodził nam z ust, a nogi same wyrywały się do niesienia nas w lepsze czasy. Czy to się udało? Przekonajcie się sami!

Sarsa wydała trzy albumy: „Zapomnij mi”, „Pióropusze” i w 2019 roku „Zakryj”, który promował utwór o tym samym tytule. Kolejne single z ostatniego krążka artystki to „Carmen”, „Tęskno mi” oraz „Nienaiwne”.

Atrakcje muzyczne to nie wszystko. Nocą niebo nad gminą Sianów rozświetli pokaz laserów. - Szczegóły programu tworzymy, obserwując dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemii koronawirusa. Na pewno zaprosimy kibiców na doroczny mecz Rzemieślników z Urzędnikami. Realizacja wielu naszych pomysłów będzie jednak zależała od obowiązujących obostrzeń, a te trudno z dużym wyprzedzeniem czasowym przewidzieć - podkreśla Aleksandra Kowalczyk. Podobnie jest też z planami na kolejną imprezę, dzięki której o Sianowie jest głośno w całym kraju. To Folk Film Festiwal. Jego wybitni goście od lat cenią sobie wyjątkową atmosferę i przyjazny klimat miasta. I tutaj wymienić można znakomite nazwiska artystów, którzy w Sianowie dzielili się swoją twórczością, ale też chętnie uchylali rąbka tajemnicy prywatnego życia, szczerze odpowiadając na pytania podczas popularnych spotkań z mieszkańcami. Na Folk Film Festiwalu gościli między innymi Paweł Królikowski, Marek Siudym, Artur Barciś, Czesław Mozil, Piotr Gąsowski, Jan Kuroń, Marcin Bortkiewicz, Sylwester Maciejewski, Sylwester Chęciński, Joanna Kurowska, Sidney Polak, Kinga Dębska, Katarzyna Klimkiewicz, Bartłomiej Topa, Waldemar Błaszczyk, Andrzej Deskur, Piotr Nowak, Anita Lipnicka, Kuba Czekaj i wielu, wielu innych.

Folk Film Festiwal to impreza interdyscyplinarna, która łączy kino, teatr, również ten uliczny, muzykę, rękodzieło artystyczne, taniec, kulturę ludową i kulturę kulinarną. - Tym razem skupimy się głównie na filmie. Festiwal planujemy na październik, na wydarzenia plenerowe może być już trochę za chłodno. Musimy pamiętać, że w sąsiedztwie kina Zorza najpewniej trwać będą już prace związane z budową Centrum Nauki, stąd nasza ostrożność przy tworzeniu programu - podkreśla szefowa Centrum Kultury.

Na pewno na ekranie pojawią się fantastyczne polskie filmy - najgorętsze premiery i uznane już tytuły. Wkrótce rozpocznie się nabór filmów do konkursu KOKOFY. Reguły dla uczestników są proste: wystarczy w dowolnej technice i na dowolnym sprzęcie przygotować jednominutowy film. Może być to fabuła, dokument, animacja. Obraz musi być powiązany z tematem przewodnim, który ogłoszą organizatorzy. - Ogromnym powodem do dumy i radości jest fakt, że w każdym roku mamy coraz więcej zgłoszeń z najodleglejszych zakątków Polski, a ostatnio nawet z zagranicy - wskazuje Aleksandra Kowalczyk. - W szranki stają amatorzy i profesjonaliści, uczniowie i osoby dorosłe. Tym razem ich produkcje oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżysera Sławka Fabickiego.

Pełnometrażowym debiutem fabularnym Fabickiego był film „Z odzysku”, zrealizowany w 2006 r., który został wyróżniony specjalną nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes i zdobył nagrody na festiwalach, m.in. w: Salonikach, Tallinie, Bratysławie, Tajpej, Trieście, Salerno, Warszawie, Pécs, Zlinie. „Z odzysku” zostało nominowane do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii „Odkrycie”. Było też polskim kandydatem do Oscara i miało dystrybucję w Stanach Zjednoczonych. W 2007 r. jego projekt filmu familijnego „Bonobo Jingo” wygrał New Cinema Network na festiwalu w Rzymie jako Najlepszy Projekt Europejski.

„Miłość” to kolejny film zrealizowany w 2012 r. i nagradzany na festiwalach, m.in. w Salonikach, Walencji, Tbilisi, Wilnie, Lecce, Tajpej i Gdyni. Sławomir Fabicki reżyserował również seriale: „Komisarz Alex”, „Zbrodnia” i „Ultraviolet”, „Szadź”. Do Sianowa przyjedzie ze swoją żoną Joanną Fabicką, pisarką i scenarzystką.

- I już dziś serdecznie zapraszamy na spotkania z artystkami oraz wszystkie wydarzenia kulturalne w Sianowie! - podsumowuje Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie. I dodaje: - Zachęcam jednocześnie, by śledzić na bieżąco informacje na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Tam pojawią się informacje związane z ewentualną zmianą w programach i terminach wydarzeń. Niestety, z tym również w obecnym, trudnym czasie musimy się liczyć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera