Młodzi i Film 2019: Wielki Jantar dla filmu „Moja polska dziewczyna” [zdjęcia, wideo]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (96 zdjęć)
Sobotnia gala w Filharmonii Koszalińskiej zakończyła 38. edycję Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Grand Prix dla najlepszego filmu w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zdobył obraz „Moja polska dziewczyna” w reżyserii Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka.

Galę finałową MiF-u, jak zawsze z humorem, poprowadzili Kamil Dąbrowa i Grzegorz Markowski. Nie brakowało też elementów wzruszających - Anna Smołowik i Dobromir Dymecki akcentami muzycznymi nawiązali do filmów zmarłego w grudniu 2018 roku Kazimierza Kutza.

Medal za zasługi
Zanim jasne stało się, kto z filmowców otrzymał nagrody, przewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie Jan Kuriata i była jej przewodnicząca Krystyna Kościńska wręczyli Jackowi Bromskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich, medal za zasługi dla Koszalina. Podkreślili jego rolę w reaktywacji festiwalu w 1999 roku. - Reaktywowanie festiwalu po dziesięciu latach nieobecności to nie była kwestia prostej jego kontynuacji. Jesteś jednym z kreatorów młodego, silnego i - co dziś ważne - pełnego kobiet kina. Dla nas jesteś ojcem współczesnego wizerunku festiwalu o utrwalonej marce. Festiwalu, który zbliża Warszawę do Koszalina. Twoją zasługą jest wpisanie Koszalina w historię filmu polskiego – podkreśliła w laudacji, zwracając się do Bromskiego, Krystyna Kościńska.
- Tylu pozytywnych słów pod swoim adresem nie słyszałem chyba od matury! – roześmiał się Jacek Bromski. - Cieszę się, że wspólnie z władzami miasta zdecydowaliśmy się reaktywować festiwal, który jest jednym z ważniejszych w Polsce, a dla młodzieży najważniejszym. Jestem dumny, że nam się to udało!

Nagrody pozaregulaminowe
Pierwszą nagrodą pozaregulaminową był Honorowy Jantar dla obchodzącej jubileusz 70-lecia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. - Piękny a skromny! – zażartował, nawiązując do filmu „Kler”, Włodzimierz Niderhaus, dyrektor WFDiF. Zapowiedział, że obrazy wytwórni jeszcze nie raz mocno zaznaczą się na MiF-ie.

Nagrodę publiczności otrzymał film „Underdog” w reżyserii Macieja Kawulskiego. - To swoista korona! – w nagranym dla festiwalowej publiczności filmie powiedział reżyser.

Jury młodzieżowe wyróżniło film „Nic nie ginie” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. – To dla mnie bardzo ważna nagroda, bo to rodzaj kredytu zaufania od młodzieży, od ludzi, dla których będę robić kolejne filmy. I chcę podkreślić, że w kinie polskim zawsze były kobiety, tylko nie dostawały roboty! – zaznaczyła.

Nagrodę dziennikarzy za film pełnometrażowy otrzymał Piotr Adamski za film „Eastern”, natomiast za film krótkometrażowy - Rafał Łysak, reżyser „Miłości bezwarunkowej”.

Nagrodę Legalnej Kultury za „zamknięcie w kadrze tego, co nie mieści się w głowie dostał Paweł Dyllus za film „Dziwor”.

Konkurs filmów krótkometrażowych
O nagrody w konkursie filmów krótkometrażowych walczyło 65 filmów w trzech kategoriach: fabuła, animacja i dokument. Jantary przyznało jury pod przewodnictwem reżysera „Cichej Nocy” oraz krótkich metraży, w tym nagrodzonych w Koszalinie „60 kilo niczego” – Piotra Domalewskiego.

Za zdjęcia wyróżniono dwa obrazy – „Piołun” i „Love Machines”. Nagrodę za dźwięk Jantara otrzymał obraz „Bajka na niespokojny sen”.

Najlepszym krótkim filmem animowanym wybrano produkcję „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik. - Za niezwykłą opowieść o zwykłym życiu i 13 minut subtelnego humoru – podkreśliła jurorka Emi Buchwald. Nagrodę za film dokumentalny otrzymał Grzegorz Paprzycki za „Mój kraj taki piękny”. Jak uznali jurorzy – to „wstrząsająca wyprawa w świat którego się domyślamy, a o którym nie mamy pojęcia”.

- Proszę, żeby wszyscy, którzy nagrody nie dostali, nie traktowali tego w kategoriach porażki. Ja czterokrotnie wyjeżdżałem z Koszalina bez nagrody, to smutny moment, ale może być też motywujący – przed ogłoszeniem nazwiska laureata Jantara 2019 za krótkometrażowy film fabularny powiedział Piotr Domalewski, szef jury. – Nagrodę za intrygujące spojrzenie, świetne kreacje aktorskie, wiarygodny portret zamkniętej społeczności, w którym nie wyczuwa się fałszu, za brawurę oraz 30 minut akcji i napięcia nagrodę otrzymał Hubert Patynowski za film „Nie zmieniaj tematu”.

Konkurs filmów pełnometrażowych
Do konkursu zakwalifikowano 10 tytułów. Dwa filmy zostały pokazane w Koszalinie premierowo. Obrazy oceniało jury pod przewodnictwem scenarzystki, producentki i reżyserki Joanny Kos-Krauze.

Nagrodę za odkrycie aktorskie wręczył aktor Andrzej Seweryn. - Festiwal Młodzi i Film jest również moim debiutem. Rzeczywiście czuję się, wśród swoich! – zaczął. – Za charyzmę, magnetyczną siłą ekranowej obecności nawet w ciemnym zoo nagrodę otrzymała Maja Pankiewicz za rolę w filmie „Eastern” – odczytał.

- Właśnie spełniło się moje marzenie. Podobno debiut pamięta się do końca życia... – mówiła wzruszona aktorka i podziękowała reżyserowi Piotrowi Adamskiemu za zaproszenie do współtworzenia jego świata.

Nagrodę za muzykę, a dokładnie za piosenkę Monza do filmu „Eastrern” otrzymał hip-hopowy skład PROBLEM.
Za zdjęcia do filmu „Moja polska dziewczyna” nagrodzony został Michał Dymek.

Za najlepszą rolę męską Jantara otrzymał Wojciech Mecwaldowski za rolę w filmie „Juliusz”. - Za stworzenie postaci, której widzowie kibicują z całego serca – zaakcentował juror i aktor zarazem Grzegorz Damięcki.

Za główną rolę kobiecą nagrodzona została Julia Kijowska za rolę w filmie „Via Carpatia”.

- To był bardzo ważny dla nas film. Wyjątkowa podróż. Nie mogę do państwa przyjechać, bo... debiutuję w roli matki. Warto inwestować w debiutantów – w nagranym na galę filmie podkreśliła aktorka.

Nagroda specjalna za reżyserię powędrowała do duetu - Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona za film „Via Carpatia”. Jurorzy ocenili, że to kameralny film o wielkich sprawach, a jego twórcy z odwagą patrzyli tam, gdzie inni z zakłopotaniem odwracają wzrok.

Nagrodę im. Stanisława Różewicza za reżyserię otrzymała Kalina Alabrudzińska za film „Nic nie ginie”. - Jak to udało się ogarnąć reżysersko nie wiemy, ale wiemy, że nowy talent pojawił się w polskim kinie – powiedziała wręczając nagrodę dyrektorka Centrum im. Andrzeja Wajdy Joanna Rożen-Wojciechowska.

- W tym specyficznym projekcie nie było najtrudniejsze pisanie scenariusza, praca na planie czy niski budżet. Najtrudniejsze było to, że często miałam wiele wątpliwości, czy robię film tak, jak powinnam. W środku czułam, jednak, że muszę cały czas wracać do siebie, bo tylko ja wiem, jak mój film powinien wyglądać – podkreśliła reżyserka Kalina Alabrudzińska.

Jantara za scenariusz wręczył scenarzysta i producent Krzysztof Rak. – Dziękuję za możliwość obcowania z tak fantastycznym kinem, z filmami ważnymi, osobistymi, mocnymi i za możliwość rozmawiania o tych filmach. To była tygodniowa szkółka filmowa. Konkurs traktowaliśmy bardzo poważnie, dlatego też rozmowy o filmach były poważne.

Za twórcze, sprawne wodzenie widza za nos i wytarganie za uszy Jantara 2019 za scenariusz do filmu „Zgniłe uszy” otrzymali Magdalena Celmer oraz Piotr Dylewski.

- Gdybym wpadając na pomysł robienia filmu pomyślał, że dostanę za niego nagrodę, sam bym sobie nie uwierzył. Udało mi się namówić 15 niezwykłych osób i wyjechać na jedenaście dni na Mazury. Tam za swoje pieniądze zrobiliśmy film. A w naszej ekipie byli sami debiutanci! – podkreślił Piotr Dylewski.

– Obiecuję, że dopiero się rozkręcamy! – zapewniła Magdalena Celmer.

Grand Prix
Wielkiego Jantara 2019 za pełnometrażowy debiut fabularny wręczyli Joanna Kos – Krauze, przewodnicząca jury i Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Grand Prix to w tym roku statuetka, czeka na 40 tys. złotych oraz nagroda dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dotacja na rozwój kolejnego filmu fabularnego - 200 tys. zł.

- Zobaczyliśmy kino sprawne, zawodowe, komercyjne, ale i głębokie eksperymenty. Kino jest w świetnej kondycji, zróbmy wszystko, by miejsc, gdzie filmy mogą powstawać, było więcej – podkreśliła Joanna Kos-Krauze. - Ocalcie ten festiwal. Jest on miejscem niezwykłym. Tu zaczyna się ważna droga i zróbcie wszystko, by się nie skończyła – zwróciła się do organizatorów festiwalu. A debiutantom powiedziała: - Część z was wyjedzie z Koszalina zraniona, ale my też jesteśmy poranieni, bo się kłóciliśmy, rozmawialiśmy, naprawdę przeżyliśmy te filmy. Walczcie o to, by rozumieć rynek. Musimy być solidarni, bo tylko tak przetrwa kino i będziecie mieć wolność mówienia, co chcecie. Buntujcie się, róbcie filmy jeszcze bardziej szalone, nie bójcie się niczego. Jesteście wspaniali!

Za przejmujący opis samotności współczesnego człowieka i za film spełniony Wielkiego Jantara festiwalu otrzymali Ewa Banaszkiewicz i Mateusz Dymek za film „Moja polska dziewczyna”.

- Kiedy kręciliśmy film w małym mieszkanku w Londynie, a nasz budżet składał się z dwóch dysków twardych, pożyczonej kamery i hummusu, żartowaliśmy, że film zdobędzie nagrodę albo w Cannes, albo w Koszalinie. To zaszczyt dostać tutaj główną nagrodę! – powiedział Mateusz Dymek.

- Dziękujemy! Jak wszyscy outsiderzy chcemy być przytulani – powiedziała Ewa Banaszkiewicz.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

*

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

*

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

*

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

*

Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3