Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i Film w Koszalinie. Zwierciadło współczesnej Polski [wideo]

Joanna Krężelewska
Organizatorzy festiwalu zachęcają do oglądania i oceniania filmów - publiczność w głosowaniu przyzna swoją nagrodę dla filmu pełnometrażowego. Jak podkreślają twórcy - nagrodę bardzo cenną
Organizatorzy festiwalu zachęcają do oglądania i oceniania filmów - publiczność w głosowaniu przyzna swoją nagrodę dla filmu pełnometrażowego. Jak podkreślają twórcy - nagrodę bardzo cenną Radek Koleśnik
Janusz Kijowski: - Pokażemy młody film, który jest takim, jakim być powinien, czyli nadekspresyjnym zwierciadłem rzeczywistości.

22 czerwca rozpocznie się 34. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Przez sześć dni będzie można zobaczyć m.in. 69 filmów konkursowych, pełno- i krótkometrażowych, pięć debiutów zagranicznych, pięć filmów gościa honorowego - Grzegorza Królikiewicza. - Chcemy, by festiwal był przyjazny widzom, by mogli go... ogarnąć. Dlatego program ułożony został tak, że jeśli ktoś tylko zechce i czas mu na to pozwoli, będzie mógł obejrzeć wszystkie tytuły - zapowiedział wczoraj Janusz Kijowski, dyrektor programowy MiF-u.

A oglądać warto, bo filmy debiutantów różnią się nieco od dopieszczonych obrazów bardziej doświadczonych w reżyserskim fachu artystów. - To, co uwodzi w filmach debiutantów, to ich małe błędy, które poświadczają tylko, że to dzieła szczere i prawdziwe - podkreślił Kijowski.

Co rok zgłoszone filmy pokazują obraz bardzo ciekawej Polski. Co rok można też zauważyć dominujący w nich nurt. - Rymuje się on z trendami, które zafunkcjonowały na rynku politycznym. To zwierciadło Polski bardzo konserwatywnej, religijnej, która szamocze się ze swą tożsamością. Rodzina w różnym wydaniu to temat, którego dotyka większość filmów krótkometrażowych. Antyrodzina, rodzina opiekuńcza, dysfunkcyjna. Mamy do czynienia ze zdezorientowanym pokoleniem, krytycznie patrzącym na rodziców, ich dokonania, pogubione ideały. To z jednej strony zatrważające, z drugiej zaś cieszy celność diagnozy - dodał Kijowski.

Wśród tytułów debiutów pełnometrażowych m.in. "Polskie gówno", "Disco Polo", "Sprawiedliwy", "Piąte: nie odchodź!". A w roli przewodniczącego jury pełnego metrażu Łukasz Palkowski. Reżyser obsypanych nagrodami "Bogów" (w 2007 roku sam debiutował w Koszalinie). Jego "Rezerwat" zdobył wtedy aż pięć nagród MiF-u, w tym wyróżnienia publiczności i dziennikarzy.

To kolejny powód, dla którego warto wybrać się do kina. Koszalin ma szczęście do twórców - debiutanci po latach są gwiazdami kina. Wstęp na wszystkie projekcje konkursowe w kinie Kryterium będzie darmowy. - Warto też zwrócić uwagę na debiuty zagraniczne. Wśród nich "Dzikie historie". Ten film szczególnie polecam - zaakcentował Paweł Strojek, szef Centrum Kultury 105 i dyrektor festiwalu. Pokazy debiutów zagranicznych zaplanowano w kinie Alternatywa. Jeden z nich - "Sugar Man" - będzie można zobaczyć na Rynku Staromiejskim w Koszalinie.

Galę otwarcia MiF-u (22 czerwca) uświetni pokaz filmu "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza.

MiF to też muzyka - bezpłatne koncerty odbywać się będą w klubie festiwalowym w Minibrowarze Kowal. Na scenie: Gaba Kulka, Rebeka, Skubas i Jamaram.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!