MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możemy ocalić chorą na białaczkę lekarz Joannę Trybucką z Koszalina. Poliklinika organizuje akcję "Dzień dawcy szpiku"

Ilona Stec [email protected]
Lekarze z Polikliniki, Monika Dardzińska-Berchert (po lewej), Anna Barcewicz i Piotr Szymański organizują w Koszalinie "Dzień dawcy szpiku”.
Lekarze z Polikliniki, Monika Dardzińska-Berchert (po lewej), Anna Barcewicz i Piotr Szymański organizują w Koszalinie "Dzień dawcy szpiku”. Fot. Radosław Brzostek
Kiedy lekarze z Koszalina dowiedzieli się, że ich koleżanka doktor Joanna Trybucka zachorowała na białaczkę postanowili pomóc jej i innym dotkniętym tą chorobą. Organizują akcję "Dzień dawcy szpiku".

Pomóż 6 września

Pomóż 6 września

Koszalińscy lekarze uruchomili specjalną infolinię, gdzie można uzyskać informacje o "Dniu dawcy szpiku" w Poliklinice: 0-609-88-72-80. Można też zajrzeć
na strony www.dkms.pl i www.poliklinika.koszalin.pl

Im więcej dawców w bazach, tym większe szanse chorych z białaczką na wyleczenie

Odrobina krwi i dobrej woli wystarczy, by uratować życie drugiemu człowiekowi - przekonują lekarze organizujący 6 września w koszalińskiej Poliklinice "Dzień dawcy szpiku". Chcą w ten sposób pomóc swojej chorej na białaczkę koleżance i innym chorym. To pierwsza taka akcja w Koszalinie.

Od Asi wszystko się zaczęło, chodzi jednak nie tylko o naszą koleżankę, ale również o wielu innych ludzi, którzy chorują i którzy mogą kiedyś zachorować. Ta choroba przychodzi nagle, znienacka - mówi Anna Barcewicz, ordynator Oddziału Wewnętrznego w koszalińskiej Poliklinice.

Ratunek w przeszczepie
Nagle o swojej chorobie dowiedziała się też doktor Joanna Trybucka, bardzo lubiana przez pacjentów, kolegów i współpracowników koszalińska lekarka. Życie może jej uratować tylko przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Po kilkumiesięcznej chemioterapii choroba jest obecnie w fazie remisji.

To stan, w którym można zastosować terapię dającą szansę na wyzdrowienie - przeszczep szpiku. Niestety, w bazie dawców komórek macierzystych nie udało się znaleźć odpowiedniego dawcy.

Potrzeba więcej dawców
Koledzy Joanny Trybuckiej - Anna Barcewicz, Monika Dardzińska-Berchert i Piotr Szymański, lekarze z działającego w Poliklinice Stowarzyszenia "Interna", postanowili pomóc jej, a przy okazji także innym chorym.

O wsparcie zwrócili się do Fundacji DKMS Polska, będącej oddziałem niemieckiej Fundacji DKMS, która ma największy na świecie bank dawców komórek macierzystych (potocznie - dawców szpiku). Pod egidą tej fundacji, wspólnie z Polikliniką organizują w niedzielę 6 września "Dzień dawcy szpiku dla Asi i innych".
- Chcemy pomóc powiększyć tę bazę o kolejnych potencjalnych dawców. Im będzie ich więcej, tym większe będą szanse na znalezienie dawców odpowiednich dla oczekujących chorych. Na białaczkę chorują najczęściej dzieci i ludzie młodzi. Przeszczep szpiku jest dla nich jedyną szansą na całkowite wyleczenie - mówi Piotr Szymański.

Nie wycofuj się
- Bardzo zależy nam na tym, by w "Dniu dawcy szpiku" na pobranie krwi zgłosiło się jak najwięcej osób. Ważne jest jednak, by te, które przyjdą, dobrze wcześniej przemyślały swoją decyzję. Kiedy ktoś bowiem trafi do banku dawców, nie może potem - gdy znajdzie się odpowiedni biorca - powiedzieć, że się rozmyślił. To byłby straszny cios dla chorego - zwraca uwagę dr Anna Barcewicz. Badanie kosztuje 250 zł, wszystkie sfinansuje Fundacja DKMS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!