MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe technologie w Sławnie. Prąd ze słońca dla gminy

Rafał Nagórski
Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna. Obecnie w całym kraju ogłoszono 117 przetargów na montaż ok. 2500 instalacji  - mówi Paweł Czupajło z firmy Ekosun w Koszalinie
Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna. Obecnie w całym kraju ogłoszono 117 przetargów na montaż ok. 2500 instalacji - mówi Paweł Czupajło z firmy Ekosun w Koszalinie
Blisko 800 tys. złotych dotacji zdobyła gmina Sławno na montaż systemów fotowoltaicznych. W nowoczesne urządzenia wyposażone będzie przedszkole w Warszkowie oraz 43 domy

- To dla nas pierwszy taki projekt, ale z pewnością nie ostatni. Znaleźliśmy się wśród trzech gmin w całym województwie, które zdobyły dotację na nowoczesne pozyskiwanie energii - mówił wczoraj Ryszard Stachowiak, wójt gminy wiejskiej Sławno, podpisując z przedstawicielami województwa umowę na nowatorski unijny projekt.

Gmina zdobyła 787 tysięcy złotych unijnej dotacji na wart blisko milion złotych montaż systemów fotowoltaicznych w przedszkolu i na 43 budynkach prywatnych. - Do instalacji zakwalifikowaliśmy wszystkie gospodarstwa, które się do nas zgłosiły. Na ich dachach wkrótce zamontowane będą urządzenia produkujące energię o średniej wartości około 20 tys. złotych. Dzięki unijne dotacji każde gospodarstwo zapłaci jedynie po około 3 tys. złotych - wyjaśniał nam wójt. Wczoraj zaprezentowano również na czym polega system fotowoltaiczny.

- To nic innego, jak urządzenie przekształcające energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną - informowali przedstawiciele gminy. Jedyne, co trzeba sprawdzić przed montażem, to czy połać dachowa, na której chcemy zainstalować system jest skierowana na południe, oraz czy nie leży ona w strefie cienia rzucanego przez inne budowle, kominy, drzewa. Należy też sprawdzić czy dach posiada odpowiednio dużą powierzchnię, na której możliwe będzie zamontowanie paneli fotowoltaicznych - wymagane jest 8-10 m2 wolnej powierzchni. Ponieważ dotacja pochodzi jeszcze ze "starych" funduszy unijnych przyznanych Polsce na lata 2007-2013, gmina już jest w trakcie rozstrzygania przetargu wyłaniającego firmę zajmującą się montażem. Urządzenia pojawić się mają na budynkach na przełomie września i października.

Skuteczność systemu zależna jest od promieniowania słonecznego, ale specjaliści informują, że bez problemu wystarczy do pokrycia potrzeb budynku. Według nowego prawa o odnawialnych źródłach energii zakład energetyczny będzie odbierał wyprodukowaną tak energię i rozliczał się z niej z gospodarstwem domowym w cyklach półrocznych.
Władze gminy Sławno zapowiedziały, że będą walczyć o dotacje na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych również w nowym rozdaniu unijnych funduszy.

Fotowoltaika
Zestawy fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.
Standardowa domowa instalacja składa się najczęściej z 12 modułów, a koszt zakupu urządzeń i ich instalacji sięga około 20-24 tysięcy złotych. Wydajność instalacji najczęściej pokrywa całkowite zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Jej nadmiar - zgodnie z nowymi przepisami - odkupuje zakład energetyczny.

Sama instalacja składa się z kilku elementów, w przypadku instalacji wolno stojącej panele montuje sie na specjalnej konstrukcji stalowej tak aby uzyskać optymalne pochylenie w Polsce wynoszące ok. 36 stopni. Takie nachylanie umożliwia uzyskać największą produkcję prądu. W przypadku instalacji na dachu panel montuje się bezpośrednio na nim lub w przypadku dachu o innym nachyleniu niż 36 stopni trzeba stosować dodatkowy ruszt wyrównujący tę różnicę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!