Ochotnicze Hufce Pracy – wspierają, kształcą i wychowują

Materiał promocyjny Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP
Rozmowa z Roksaną Zalegą, dyrektorką koszalińskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP przy ul. Morskiej 43. Czym jest instytucja Ochotniczych Hufców Pracy w Polsce?

OHP jest instytucją zajmującą się młodzieżą, która ma problem z realizacją obowiązku szkolonego, działamy na rzecz wyrównania deficytów wychowawczych, radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych oraz aktywizujemy ich zawodowo tak, aby w momencie wejścia na rynek pracy mieli niezbędne kompetencje miękkie i twarde. Ponadto realizujemy poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy dla młodzieży oraz refundujemy koszty wynagrodzenia młodocianych pracowników - mówi nam pani Roksana Zalega, dyrektor koszalińskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Na terenie województwa prowadzimy hufce dochodzące i ośrodki stacjonarne, gdzie młodzież może realizować naukę w 7 i 8 klasie szkoły podstawowej z przyuczeniem do zawodu oraz szkoły branżowe I stopnia.

Jakie są profile klas branżowych? Jakie kompetencje można zdobyć?

Uczymy w wielu zawodach. W zależności od jednostki na terenie województwa, te zawody są różne. Można zdobywać zawód mechanika samochodowego, elektromechanika, kucharza, fryzjera, murarz- tynkarz, fotografa, sprzedawcy, stolarza, tapicera, czy ślusarza, czy elektryka. Dodatkowo, jako jednostka rozwoju zawodowego, staramy się dać uczniom dodatkowe uprawnienia, np. kursy prawo jazdy kat.B, kursy fryzjerskie, carvingu, stylizacji paznokci, czy nawet kursy operatora suwnic czy wózków widłowych.

Jak przebiega rekrutacja?
Gdy młoda osoba przychodzi do nas, to w pierwszej kolejności ma rozmowę z doradcą zawodowym. Sprawdza się predyspozycje zawodowe uczestnika oraz określa, w jaki zawodzie może się kształcić. Później przedstawiana jest oferta praktyk u pracodawcy, który może go kształcić. Naturalnie prowadzony jest cały proces wychowawczy naszych uczestników.
W Ośrodkach Szkolenia i Wychowania w Łobzie, Stargardzie i Barlinku uczestnicy maja zapewniona bezpłatna możliwość zakwaterowania i wyżywienia. Program wychowawczy jest tam bardzo rozbudowany, uczestnicy mają zapewniony dostęp do pomocy psychologiczno-pedagogicznej, możliwość udziału w przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych, konkursach.
Na zakończenie szkoły pracownicy rozwoju (doradca zawodowy i pośrednik pracy) pomagają uczestnikowi znaleźć pracodawcę, u którego mógłby rozpocząć pracę po ukończeniu nauki zawodu. Badane są przez nas losy naszych absolwentów, do których kierowana jest oferta bezpłatnych kursów doszkalających.

Czy istnieje refundacja kosztów wynagrodzenia pracownika młodocianego?
Jak najbardziej. W pierwszej kolejności taki pracodawca, który chce mieć refundację, musi przyjść do nas. Sprawdzamy, czy pracodawca ma odpowiednie kwalifikacje i podpisujemy
z nim umowę o refundację kosztów wynagrodzenia młodocianego pracownika. Praktycznie, więc pracodawca nie ma żadnych kosztów w przypadku zatrudnienia młodocianego..

Jak wygląda poszukiwanie pracodawców chętnych do przyjęcia młodocianych pracowników?
Wieloletnia działalność pozwoliła nam nawiązać stałą współpracę z pracodawcami z terenu naszego województwa, którzy kształcą w wielu zawodach. W razie potrzeby zachęcamy nowych pracodawców do kształcenia młodocianych, informując ich o refundacji wynagrodzenia młodocianego pracownika oraz możliwości ubiegania się o zwrot kosztów nauki z właściwego urzędu zamieszkania ucznia.

Gdzie są Ośrodki Szkolenia i Wychowania Młodzieży OHP?
Jak już wspomniałam, nasze ośrodki znajdują się w Barlinku, Łobzie i Stargardzie. W procesie rekrutacji do ośrodków, uwzględnia się szczególnie trudną sytuację wychowawczą, edukacyjną, ekonomiczna i komunikacyjną. Młodzież objęta jest całodobową opieką wykwalifikowanej kadry wychowawczej. Wedle potrzeb realizowana jest terapia dla młodzieży. Atutem są dobrze wyposażone świetlice, sale komputerowe ze stałym dostępem do Internetu, sale sportowe siłownie i wiele innych atrakcji. Działają też kółka zainteresowań, np. plastyczne, czy turystyczno-rekreacyjne.

Czy doradztwo zawodowe po ósmej klasie szkoły podstawowej, czyli przecież dla młodych osób, jest trudne?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to duże wyzwanie, to na szczęście mamy narzędzia pozwalające nam mniej więcej określić predyspozycje młodocianego pracownika,
i podpowiedzieć, w jakim zawodzie mógłby się kształcić. Zdarzają się sytuacje zmiany zawodu. Po szkole podstawowej uczniowie wybierają inny zawód, ponieważ chcą realizować się
w innym charakterze.

Jak wygląda pośrednictwo pracy sezonowej i stałej?
Mamy stały kontakt z pracodawcami, którzy składają do nas oferty pracy sezonowej i stałej, podpisane porozumienia z pracodawcami. Na podstawie zgłoszonych ofert poszukujemy dla nich pracowników. Jest spore zapotrzebowanie, ofert jest mnóstwo. Prace sezonowe oferujemy osobom powyżej 16 roku życia. Z moich doświadczeń wynika, że młodzi ludzie chcą pracować i posiadać swoje ciężko zarobione pieniądze. Zainteresowanie ofertami pracy sezonowej nasila się w okolicach maja.

Zapraszamy do kontaktu:
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP
ul. Morska 43, 75-215 Koszalin
tel: 94 343 10 36

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!