Polskie Linie Kolejowe: stypendia dla uczniów, solidne praktyki i gwarantowana praca

Artykuł Sponsorowany
Udostępnij:
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z 46 szkołami w całej Polsce, które kształcą uczniów w klasach o profilu kolejowym i przygotowują młodych ludzi do pracy na kolei. Uczniowie planujący pracę w zawodzie kolejarza, kształcą się na czterech kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

W województwie zachodniopomorskim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z Zespołem Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie, w której uczniowie kształcą się na kierunku technik budownictwa kolejowego. Absolwenci tego kierunku mogą w PLK pracować na stanowisku montera, do którego obowiązków należy m.in. wykonywanie prac związanych z konserwacją, utrzymaniem i naprawą infrastruktury kolejowej, lub toromistrza, do którego obowiązków należy m.in. monitorowanie stanu technicznego infrastruktury drogowej.

Trwają starania o utworzenie w nowym roku szkolnym 2021/22 kierunku technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. Absolwenci tego kierunku podejmą pracę w PLK na stanowisku elektromontera, do którego obowiązków należy m.in. dokonywanie weryfikacji parametrów i regulacji przekaźników sterowania ruchem kolejowym oraz utrzymania ich w pełnej sprawności, albo na stanowisku automatyka, do którego obowiązków należy m.in. wykonywanie przeglądów, napraw i konserwacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i szkół, uczniowie poznają specyfikę pracy na kolei i charakter zadań na różnych stanowiskach. Praktyki zawodowe, które odbywają się także w terenie, pozwalają na szybkie wdrożenie do pracy. Jako pracodawca, PLK zapewniają przekazywanie wiedzy i doświadczenia już na początku drogi zawodowej i zyskują dobrze przygotowanych specjalistów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych pracowników kolei, którzy po szkole i praktykach będą odpowiedzialni m.in. za bezpieczne kursowanie pociągów. Dla uczniów organizowane są praktyki zawodowe u boku wykwalifikowanych pracowników PLK. Uczniowie mogą doskonalić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności np. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie swoje praktyki zawodowe odbywają w Zakładzie Linii Kolejowych w Szczecinie – w Sekcjach Eksploatacji w Stargardzie oraz Szczecinie. Młodzi adepci u boku toromistrzów, diagnostów i zespołów usuwania usterek, wykonują obchody linii kolejowych, uczestniczą w przeglądach, pomiarach diagnostycznych, konserwacji i naprawach torów.

Uczniom, którzy mają dobre wyniki w nauce, zarządca infrastruktury funduje comiesięczne stypendia. W roku szkolnym 2020/21 otrzymuje je niemal 230 młodych ludzi. Wśród nich jest 6 uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie. Co więcej, po ukończeniu technikum mają zagwarantowaną pracę w PLK lub wsparcie finansowe, jeśli zdecydują się kontynuować naukę na studiach.

PLK zapewniają także wsparcie dydaktyczne dla szkół. Do pracowni zawodowych trafiają m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy i semafory. Do Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie poza elementami infrastruktury trafiła drezyna-odśnieżarka OM-3A, która służy jako eksponat. Ponadto PLK sfinansowały uczniom ZSBT wyjazd na Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako w Gdańsku. Przedstawiciele PLK uczestniczą w uroczystych zakończeniach roku szkolnego, nagradzając wyróżniających się uczniów.

Współpraca PLK ze szkołami w zakresie przygotowania zawodowego pomaga uczniom wdrożyć się w charakter i specyfikę zadań, które będą wykonywać po ukończeniu nauki. Po miesiącach przygotowania – także w terenie – nowym pracownikom łatwiej jest rozpoczynać pracę.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie młodzieży kolejowymi kierunkami kształcenia. Szkoły chętnie podejmują współpracę z PLK oraz tworzą nowe specjalizacje.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie