Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Budowlano-technicznych: dajemy pewność i przyszłość

Artykuł Sponsorowany
Absolwenci popularnej „budowlanki” budowali cały Stargard – są ich tysiące! Szkoła ma 58 lat! Ale choć tak zasłużona, żyje czasem teraźniejszym i celuje w przyszłość. Tworzy nowe kierunki kształcenia i skutecznie pilnuje perspektyw zatrudnienia wychowanków. Uczniowie kierunku technik budownictwa kolejowego dzięki Polskim Liniom Kolejowym otrzymują stypendia, a potem nawet wsparcie finansowe podczas studiów branżowych.

Budowlanka od lat jest beneficjentem międzynarodowego programu Erasmus, którego celem jest wspieranie rozwoju edukacyjnego, osobistego i zawodowego uczniów. W ramach tego projektu uczniowie kierunków budowlanych odbyli miesięczny staż zawodowy w Hiszpanii, a technicy kolejnictwa – w Irlandii. W tym roku szkoła również zakwalifikowała się do udziału w edycji w latach 2021-2027.

ZSBT to szkoła ważna nie tylko dla młodych stargardzian. Ponad 60 % uczniów to mieszkańcy sąsiednich gmin i powiatów: Goleniowa, Gryfic, a nawet z Wałcza! Nic dziwnego! Poszukiwane na rynku pracy umiejętności sprawiają, że absolwenci szkoły nie mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Już w kwietniu nowa rekrutacja. Pierwszeństwo mają kandydaci, dla których ZSBT jest szkołą pierwszego wyboru, ze świadectwem oryginalnym. Szkole bowiem zależy na uczniach zdecydowanych, wiedzących, czego chcą.

Kierunki i klasy do wyboru

  • Technikum Zawodowe nr 3:

  • technik budownictwa,

  • technik robót wykończeniowych w budownictwie,

  • technik budownictwa kolejowego,

  • technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

  • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3:

  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

  • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3 – klasa wielobranżowa:

  • do wyboru aż 17 zawodów, takich jak fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, blacharz czy kucharz.

Najmłodszym kierunkiem w technikum jest energetyka odnawialna – powstał, bo jest na czasie.
Szkoła nadąża za trendami tak, by absolwenci mieli pracę w zmiennej rzeczywistości.
– Badamy ich losy, m.in. wychowawcy wciąż mają kontakt z byłymi podopiecznymi, ale i oni sami przychodzą, opowiadają, piszą, jak im się wiedzie – mówi dyrektor Zbigniew Hering, człowiek z nowoczesnym podejściem, lecz i ogromnym doświadczeniem: 1 września odnotuje 52 lata pracy w tej szkole, a kieruje nią od 1989 r. – Chcemy wiedzieć, jaki jest sens kształcenia na danym kierunku – kontynuuje. – Radzą sobie. Wszędzie się buduje, remontuje, wciąż jest głód fachowców. Wielu naszych absolwentów pracuje i zarabia zagranicą. Odbiorą świadectwo i już jadą! Dostajemy od nich zdjęcia nawet ze Stanów.

Kierunek szczególny: technik budownictwa kolejowego.

  • Pewnego dnia dyr. Heringa odwiedził przedstawiciel DOKP w Szczecinie i opowiedział o zapotrzebowaniu na specjalistów budownictwa kolejowego oraz o ich… braku. – No to robimy – uznał dyrektor i tak w stargardzkim ZSBT powstał niezwykły kierunek.
  • Odtąd PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z ZSBT w trzech głównych sferach.
  • Uczniowie kierunku technik budownictwa kolejowego odbywają fachowe praktyki w szczecińskim Zakładzie Linii Kolejowych – w Sekcjach Eksploatacji w Stargardzie i Szczecinie.
  • Uczniom ZSBT mającym dobre wyniki w nauce PKP PLK funduje comiesięczne stypendia. Szkoła oczywiście kontroluje postępy stypendystów i co semestr informuje o tym kolej.
  • Co jeszcze ciekawsze, po ukończeniu nauki technicy budownictwa kolejowego mają zagwarantowaną pracę w PLK lub finansowe wsparcie, jeśli zdecydują się kontynuować edukację na studiach branżowych.

Szkoła jak spod igły – akcent najnowszy.
Po dwudziestu latach bytowania w byłym biurowcu, szkoła wraca do budynku przy ulicy Ceglanej. Uczniowie w ramach praktyk wykonali niemal wszystkie prace budowlano-remontowe, od tynkowych i malarskich po płytki i panele. To dobry, typowo szkolny obiekt, przystosowany do zajęć dydaktycznych, z własną salą gimnastyczną oraz z boiskiem.

  • Więcej o szkole: www.zsbt.pl.
  • Wnioski o przyjęcie: pobranie i składanie zdalnie.
  • Kontakt: 91 573 30 77 (71).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera