Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odliczanie do 700-lecia Sławna. Grudniowe daty ważne dla miasta

Jan Sroka
Zabawa choinkowa dla dzieci w Sławieńskim Domu Kultury (zdjęcie z końca lat 70. XX wieku). W latach 90. zaprzestano organizowania zabaw
Zabawa choinkowa dla dzieci w Sławieńskim Domu Kultury (zdjęcie z końca lat 70. XX wieku). W latach 90. zaprzestano organizowania zabaw Archiwum Jana Sroki
Dziś kolejna część publikacji związanej z przygotowaniami do 700-lecia Sławna. Przypominamy grudniowe daty ważne w dziejach miasta.

Poniżej najważniejsze wydarzenia w dziejach Sławna, które miały miejsce w grudniu:

3 grudnia 1976 roku ustanowiono w Sławnie parafię rzymsko-katolicka pw.. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Została ona wydzielona z istniejącej od 1945 roku parafii pw. św. Antoniego z Padwy.

* * *

8 grudnia 1957 roku poświęcono nowy ołtarz w Kościele Mariackim w Sławnie wykonany z drewna lipowego przez ojca Rafała Rogattiego. Ołtarz to tryptyk przedstawiający Najświętszą Marię Pannę w polu środkowym, a w skrzydłach bocznych artysta umieścił 6 scen radosnych z Jej życia, a mianowicie: Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Narodzenie Pana Jezusa, Pokłon Trzech Króli, Znalezienie Pana Jezusa w Świątyni oraz Zmartwychwstanie.

* * *

18 grudnia 1458 roku w skrypcie dłużnym pojawia się pierwsza wzmianka o Bramie Słupskiej. Termer Lettow z Drzewian wraz poręczycielami poświadcza, że są „dłużni 50 grzywien przezornym mężom. Mikołajowi Nygemannowi i Jakubowi Smede, rajcom w Sławnie na Pomorzu, a także zarządcom przytułku św. Gertrudy dziewicy, który za murami przed Bramą Słupską jest położony”. Brama powstała w drugiej połowie XIV stulecia.

* * *

23 grudnia 1945 roku gwiazdkę dla dzieci zorganizował społeczny komitet gwiazdkowy. Paczki otrzymało 400 dzieci

* * *

W końcu grudnia 1919 roku w Sławnie zamieszkiwało 7063 osób, w roku 1939 liczba ta wzrosła do 9700, a w 1945 mieszkało 4981 osób, w tym 2931 kobiet.

* * *

31 grudnia 1995 roku Slawno liczyło 14.340 mieszkańców, w tym 7456 kobiet. W ciągu roku 1995 urodziło się 155 osób, a zmarło 141. Zarejestrowanych było 1901 bezrobotnych. Szpital dysponował 201 łóżkami.

* * *

W grudniu 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne sławieńskich rzemieślników w lokalu PCK przy ulicy Stalina 14 (obecnie Jedności Narodowej). Powołano cechy: ślusarzy, piekarzy, szewców, krawców, stolarzy, kowali, rzeźników i rymarzy.

W końcu grudnia 1945 roku kierownikami instytucji w mieście byli: Urzędu Wodno - Melioracyjnego Jan Wilk, Urzędu Pocztowego Józef Ulatowski, Inspektoratu Oświaty Roman Wojtysiak, Państwowego Urzędu Repatriacyjnego Aleksander Drąsejko, komendantem Milicji Obywatelskiej był Antoni Sikorski, a Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego kierował Kazimierz Górski. Narodowym Bankiem Polskim kierował Jan Kowalski, a Stacją PKP Henryk Sztukiewicz.

* * *

W latach 70-tych i 80-tych w Sławieńskim Domu Kultury na przełomie grudnia i stycznia odbywały się liczne imprezy choinkowe dla dzieci, które współorganizowały sławieńskie zakłady pracy. Niestety, na początku lat 90-tych firmy zaczęły przeżywać trudności ekonomiczne i zrezygnowały z organizowanie „choinek”.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!