Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci historii zakończyli poszukiwania pomnika poległych w I wojnie światowej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w ówczesnych Niemczech masowo budowano pomniki poświęcone poległym (Kriegerdenkmäler). Lokalna społeczność stawiała sobie za punkt honoru upamiętnienie żołnierzy. Nie inaczej było w przypadku Skolwina. Po latach udało się odnaleźć pozostałości pomnika
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w ówczesnych Niemczech masowo budowano pomniki poświęcone poległym (Kriegerdenkmäler). Lokalna społeczność stawiała sobie za punkt honoru upamiętnienie żołnierzy. Nie inaczej było w przypadku Skolwina. Po latach udało się odnaleźć pozostałości pomnika Marek Łuczak
To wyglądało jak układanie puzzli z przeszłości. Miłośnicy historii Szczecina ukończyli prace przy poszukiwaniach pomnika poświęconego żołnierzom poległym w I wojnie światowej.

Po I Wojnie Światowej po wschodniej stronie kościoła, na osi świątyni ustawiono pomnik żołnierzom-mieszkańcom poległym w wojnie. Pomnik wymurowano z kamieni narzutowych zespolonych betonem. Całość otynkowano i od strony wschodniej wykonano inskrypcję: "Den Helden des Weltkrieges" (Bohaterom Wojny Światowej).

Po 1945 roku pomnik zniszczono, rozbijając cokół i płyty z marblitu. Po kilku miesiącach poszukiwań pasjonaci lokalnej historii odnaleźli to, co zostało z monumentu. To było odkrywanie historii Szczecina na nowo. Jak mówią poszukiwacze dzięki tym działaniom uda się pogłębić wiedzę o dawnych mieszkańcach Skolwina.

- Zakończyliśmy prace przy poszukiwaniach pozostałości pomnika poległych w latach 1914-1918 mieszkańców Skolwina. Sprawdziliśmy fragment przed schodkami, gdzie dawniej stał pomnik i fragment terenu po północnej stronie kościoła - relacjonuje nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Łącznie udało się odnaleźć kilkadziesiąt fragmentów płyt bocznych z granitu. Wszystkie fragmenty płyt, które udało się nam się odnaleźć z całego pomnika, mieszczą się obecnie w dwóch wiadrach. Odnaleźliśmy również sam trzon pomnika z kamieni granitowych zespolonych cementem.

Dodatkowo w grudniu poszukiwacze odnaleźli granitową kostkę, którą była obłożona podstawa pomnika. Znając jej wymiary: 40 cm długości, 30 cm wysokości i 20 cm głębokości, pozwala to wyliczyć, że podstawa pomnika liczyła metr wysokości a cały pomnik z podstawą ok. 230 cm. Pod ziemią znajdowało się kilkadziesiąt kompletnych średniowiecznych cegieł, które przekazano proboszczowi do uzupełnień ubytków ścian.

Łącznie lista poległych ze Skolwina (Scholwin) i Odryujścia (Odermünde) liczy równo 180 poległych

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pasjonaci historii zakończyli poszukiwania pomnika poległych w I wojnie światowej - Głos Szczeciński