Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 6,4 tys. złotych na renowację zabytkowych organów w połczyńskim kościele

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Do Połczyna-Zdroju przyjechał Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.
Do Połczyna-Zdroju przyjechał Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie. Stowarzyszenie na rzecz Organów Barnima Grüneberga w Połczynie-Zdroju
Ponad 6,4 tysiąca złotych na renowację zabytkowych organów w połczyńskim kościele zebrano podczas koncertu „Kolędowanie na ratowanie”.

Do Połczyna-Zdroju przyjechał Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, który zaprezentował najpiękniejsze kolędy i pastorałki w koncercie „Kolędowanie na ratowanie”. Zespół zaśpiewał w połczyńskim kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajdują się XIX-wieczne orany Barnima Grüneberga. Po koncercie przeprowadzona została zbiórka na rzecz renowacji instrumentu. Udało się w ten sposób zebrać 6404 zł, m.in. z licytacji płyty zespołu z podpisami artystów. Wydarzenie dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, nie tylko muzycznych.

Pomysłodawcą remontu instrumentu jest organista Michał Dziedzic wspierany przez Lokalną Grupę Działania Powiatu Świdwińskiego oraz Stowarzyszenie na rzecz Organów Barnima Grüneberga w Połczynie-Zdroju. Część prac zdołano już wykonać, niedawno samorząd wojewódzki, gmina Połczyn, świdwińskie starostwo i wojewódzki konserwator zabytków przeznaczył dotację na kolejny etap renowacji, ale potrzeby są znacznie większe.

Zabytek muzyczny pochodzi z połowy XIX stulecia. W 2021 roku instrument obchodził swoją 140. rocznicę powstania. Połczyńskie organy to dzieło Karla Barnima Theodora Grüneberga. To niemiecki organmistrz, który urodził się w roku 1828 w Szczecinie. Budowy organów uczył się w domu rodzinnym, a po śmierci ojca, Augusta Wilhelma Grüneberga, kształcił się u wuja, berlińskiego organmistrza, Carla Augusta Buchholza. Wykonał wiele instrumentów, głównie w Meklemburgii i na Pomorzu. Organy wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od czasów powstania nie były poddawane specjalistycznej konserwacji, a jedynie przebudowom i renowacjom w okresie międzywojennym.

W roku 2009 dokonano wymiany stołu gry. Prace te jednak nie uwzględniały zabiegów hamujących procesy degradacji m.in. 1300 piszczałek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera