Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownia rzeźbiarska Wiesława Adamskiego w Szczecinku zakończyła działalność (aktualizacja)

Rajmund Wełnic
Wiesław Adamski (siedzi) podczas pracy nad pomnikiem Józefa Piłsudskiego w swojej pracowni
Wiesław Adamski (siedzi) podczas pracy nad pomnikiem Józefa Piłsudskiego w swojej pracowni Rajmund Wełnic
Po ponad 40 latach istnienia zakończyła działalność szczecinecka pracownia rzeźbiarska Wiesława Adamskiego.

Lokal z charakterystycznymi łukowatymi oknami z tzw. muru pruskiego na podwórku kamienicy przy ulicy Wyszyńskiego kojarzy zapewne wielu mieszkańców Szczecinka. To tu mieściła się – bo już się nie mieści – pracownia rzeźbiarza Wiesława Adamskiego.

– Zmieniono mi w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej kwalifikację lokalu z twórczego na użytkowy – mówi artysta.

– Już nawet nie chodzi o czynsz, ale to, że zrobiono ze mnie rzemieślnika, a to mnie obraża. Zdałem więc pracownię do ZGM i niech robią z nią co chcą.

Pracownia istniała w tym miejscu ponad cztery dekady.

– Wyremontowałem ją własnymi rękami, zgodnie z zaleceniami konserwatora musiałem odtworzyć okna, mur szachulcowy, a wcześniej trzymano tam świnie – mówi rzeźbiarz i zapowiada, że działalności artystycznej nie kończy. Gdy będzie taka potrzeba znajdzie lokal na pracę twórczą w innym miejscu.

Prezes ZGMTomasz Wełk mówi, że nikt przywiejów artyście nie odbierał:- Pan Adamski nadal z nich korzystał, do końca płacił czynsz, zgodnie z ustawą o ochronie lokatorów, na poziomie 55 procent stawki bazowej czynszu za lokal mieszkalny - wyjaśnia. - Plus VAT, jako, że był to lokal niemieszkalny. Inna sprawa, że od dawna skarżył się , że opłaty i tak są dla niego za wysokie.

Wiesław Adamski ma 69 lat, ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Szczecinie, studia na wydziale rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Specjalizuje się w małych formach rzeźbiarskich, medalierstwie kowalstwie artystycznym.

W Szczecinku wykonał drugą wersję pomnika Józefa Piłsudskiego, tablicę na 700-lecie miasta na ratuszu i medale z tej okazji, grafa na kamienicy przy ulicy Koszalińskiej, orły na kamieniu Zdobywców Wału Pomorskiego i gmachu sądu. Stworzył też nieistniejący już pomnik „utrwalaczy” - poległym w obronie władzy ludowej na Pomorzu Środkowym latach 1945 – 1952 w Koszalinie.

Chyba najbardziej kontrowersyjna była rzeźba obywatela Włapko, symbol skorumpowanego urzędnika. W Szczecinku powstał komitet, który usiłuje postawić Włapkę w formie pomnika. Władze miasta nie chcą o tym nawet słyszeć.

Zobacz także Europejskie Dni Dziedzictwa w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!