Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rotmistrz Pilecki zamiast bohaterów miasta Stalina. Co na to mieszkańcy?

Rajmund Wełnic
Ulica Bohaterów Stalingradu
Ulica Bohaterów Stalingradu Rajmund Wełnic
Los ulicy Bohaterów Stalingradu w Szczecinku wydaje się przesądzony. Mieszkańcy ulicy być może będą się jednak mogli wypowiedzieć w kwestii patrona.

Jak już informowaliśmy, szczecineckie Prawo i Sprawiedliwość złożyło propozycję, aby ulicę Bohaterów Stalingradu przemianować na prezydenta Lecha Kaczyńskiego lub Witolda Pileckiego. Ma to związek z ustawą nakazującą dekomunizację nazw ulic, szkół i placów. Posłowie dali samorządom rok na zmianę nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. Przy okazji zlikwidowano argument o kosztach wymiany dokumentów, jakie zwykle przy zmianie nazw spadają na mieszkańców – teraz dokumenty będą ważne do chwili utraty ważności.

Ulica Bohaterów Stalingradu w Szczecinku ocalała, gdy w roku 1990 – jeszcze przez Miejską Radę Narodową – zmieniono większość patronów kojarzących się z epoką PRL. Nikt też nie wracał do tej sprawy już potem, choć głosy, że nazwa upamiętniająca nie tyle poległych w bitwie, która zmieniła losy II wojny światowej, co Stalina już dawno powinna zniknąć.

Teraz zniknie niemal na pewno. Wnioskiem PiS – choć formalnie partia nie ma inicjatywy uchwałodawczej - zajęła się bowiem komisja prawa i legislacji Rady Miasta Szczecinka. Jej członkowie zaakceptowali propozycję, aby patronem ulicy został rotmistrz Witold Pilecki, bohater wojenny skazany po wojnie przez komunistów na śmierć. Formalnie zgoda ta nie ma jeszcze kształtu uchwały, która trafi pod obrady całej Rady, ale to tylko kwestia czasu. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia, czy wśród mieszkańców ulicy Bohaterów Stalingradu odbędą się konsultacje społeczne w sprawie nazwy. Nie ma takiego obowiązku i to woli samorządu zależy, czy spyta się mieszkańców o opinię. W Białym Borze tak np. zrobiono i większość mieszkających przy ulicy Armii Czerwonej opowiedziała się przeciwko zmianie nazwy.

- Zdecydujemy się na tańsze i szybsze rozwiązanie – mecenas Czesław Podkowiak, prawnik szczecineckiego ratusza, mówi, że chodzi głównie o uniknięcie kosztów związanych z wymianą dokumentów. W konsultacjach – o ile do nich dojdzie – padłoby pytanie, czy mieszkańcy z ulicy Bohaterów Stalingradu są za zmianą nazwy na Witolda Pileckiego. Do tej pory w Szczecinku konsultacji przy zmianie nazw ulic nie było, radni przegłosowywali uchwałę i już. Dodajemy, że wynik konsultacji nie jest wiążący dla radnych.

Kim był rotmistrz Witold Pilecki? Bił się z bolszewikami w wojnie 1920-21, potem w kampanii wrześniowej 1939, do samego końca tzw. na przedmościu rumuńskim. Potem przeszedł do konspiracji m.in. w szeregach Armii Krajowej, dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie tworzył ruch oporu i słał raporty o zagładzie Żydów. Po ucieczce z obozu wrócił do konspiracji walcząc m.in. w Powstaniu Warszawskim. W podziemiu pozostał po przejęciu władzy w Polsce przez komunistów. Po wojnie aresztowany i oskarżony m.in. o tworzenie siatki wywiadowczej na rzecz armii generała Andersa. Skazany na śmierć w roku 1948.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!