Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek będzie wybierał rady osiedli. Zaczyna się kuszenie

Rajmund Wełnic [email protected]
www.sxc.hu / archiwum
W marcu mieszkańcy Szczecinka będą wybierać rady osiedlowe. Być może tym razem uda się wyłonić więcej niż jedną. Obecnie rada działa tylko w dzielnicy Pilska.

Procedura

Procedura

-W Szczecinku jest 12 osiedli, w tym jedno zupełnie nowe, wytyczone w przyłączonej do miasta Trzesiece. Możliwe, że w dawnej wsi, gdzie jest tradycja wyboru rady sołeckiej, uda się radę osiedla wybrać najprędzej. Pozostałe dzielnice są nieco sztuczne i dość umownie wyrysowane na mapie Szczecinka.
- Kalendarium wyborów do rad osiedli
- do 21 stycznia 2011 roku - przyjmowanie zgłoszeń na kandydatów na członków osiedlowych komisji wyborczych
- do 4 lutego - przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na radnych osiedlowych
- do 12 lutego podanie do wiadomości informacji o miejscu i terminie głosowania
- 6 marca - głosowanie w godzinach od 8 do 20

Decyzja o zarządzeniu wyborów do rad osiedli znalazła się w programie poniedziałkowej (27b grudnia) sesji Rady Miasta. Będzie jedną z pierwszych podjętych przez nową radę. Do urn wyborczych na osiedlach pójdziemy najpewniej w niedzielę, 6 marca.

Rady osiedlowe w Szczecinku przyjmują się z trudem. Powołał je do życia burmistrz Jerzy Hardie-Douglas gdy objął rządy w ratuszu. Eksperyment udał się połowicznie. W pierwszych wyborach do urn pofatygowało się bardzo mało mieszkańców, a tylko na jednym osiedlu udało się przekroczyć minimalny, 10-procentowy próg frekwencji.

Co więcej, tylko w pięciu z 11 osiedli zgłoszono wystarczającą liczbę kandydatów na radnych i jedynie tam odbyły się wybory. Radnych osiedlowych wyłoniono zaś tylko w rejonie ulicy Pilska, gdzie jest duże skupisko domków jednorodzinnych.

Dlaczego udało się akurat tam? Zapewne zdecydował fakt, że akurat to osiedle jest bardzo zintegrowane. Większość domów powstawała tu od lat 80. XX wieku niemal w szczerym polu. Ich właściciele od początku musieli walczyć o wszystko - o prąd, doprowadzenie gazu, telefonów i całkiem niedawno porządnych dróg. Powoływali komitety społeczne, robili zbiórkę pieniędzy, lobbowali za swoimi sprawami gdzie się dało.

To ich połączyło. Nie bez znaczenia była także rola miejscowej parafii św. Franciszka. To wokół niej skupiły się osoby aktywne, tu koncentruje się życie osiedla, a ksiądz proboszcz Marek Kowalewski jest dobrym duchem i inicjatorem wielu przedsięwzięć. Głosowanie na radnych zresztą odbywało zresztą w domu parafialnym.

W żadnej z pozostałych dzielnic Szczecinka takiej mobilizacji nie było. Ich mieszkańcy mają czego żałować. Rady osiedlowe mogą bowiem naciskać na władze, aby rozwiązały ich konkretne postulaty - urządziły plac zabaw na podwórku, zadbały o zieleń, ustawiły znak, czy próg zwalniający na jezdni. Sprawy drobne, ale ważne.

Poza tym sublokalny samorząd dostaje do dyspozycji niewielkie fundusze, które może wydać według własnego uznania - na organizację imprez integracyjnych dla mieszkańców, czy niewielkie inwestycje. Atutem przewodniczącego rady osiedla jest możliwość zabierania głosu na sesjach Rady Miasta. Janusz Jasiński, pierwszy szef rady z Pilskiej, robił to bardzo często i ze sporym skutkiem.

- Rada osiedla to piękna rzecz, ale tylko, jeżeli ludzie są zorganizowani i wiedzą, co chcą robić - wspomina dziś Janusz Jasiński. - Na początku ludzie patrzyli na nas trochę dziwnie, ale widząc efekty udało się ich zaangażować do pomocy. Dzięki temu udało nam się zrobić coś dla dzieciaków, czy turystów.

Z perspektywy kilku lat szef rady Pilska ocenia, że przydałyby się większe fundusze. Obecnie to nieco ponad 5 tys. zł, ale ratusz przekonał się już chyba, że warto im zaufać.

- Wiem, że grupa osób z Zachodu zachęcona naszymi działaniami chce się teraz zmobilizować i wybrać radę na swoim osiedlu - dodaje Janusz Jasiński. Cztery lata temu na Zachodzie do przekroczenia progu frekwencji zabrakło niespełna 2 procent.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!