Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Koszalinie po reformie. Dodatkowe klasy, łączenia i przenosiny

Inga Domurat
Inga Domurat
Uczniowie szkół podstawowych  nie będą już kontynuować nauki w gimnazjach. Od września 2017 r. nie ma już do nich naboru
Uczniowie szkół podstawowych nie będą już kontynuować nauki w gimnazjach. Od września 2017 r. nie ma już do nich naboru Radosław Brzostek
Tak wyglądać ma sieć koszalińskich szkół po reformie rządowej

- Nikt tych zmian nie chciał, bo burzymy to, co zbudowaliśmy przez lata. Początek tych zmian to zaproponowana i wypracowana podczas spotkań z radami pedagogicznymi sieć szkół. I wiem, że nie da się tej reformy przeprowadzić bez konsekwencji - mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podczas spotkania z dyrektorami szkół w ratuszu.

Mówiąc o konsekwencjach, wskazywał na wyliczenia przekazane przez wydział oświaty, z których wynika, że w ciągu najbliższych dwóch lat ubędzie 113 etatów nauczycielskich w miejskich szkołach. Bardzo możliwe, że w podstawówkach zmniejszy się liczba dzieci i to nie tylko ze względu na niż demograficzny, ale i brak uczniów spoza miasta. Obecnie stanowią one znaczny procent uczniów gimnazjów, po ich likwidacji rodzice mogą zdecydować o pozostawieniu swoich pociech już w 8-klasowych podstawówkach, w miejscu zamieszkania.

Jak więc ma wyglądać nowa sieć szkół? Prosta sprawa jest w przypadku sześciu koszalińskich szkół podstawowych, które zyskają jedynie dodatkowe klasy 7-8. Mowa o podstawówkach nr: 4, 6, 7, 10, 13 i 21. Ta ostatnia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta, jeszcze sprzed reformy, zmieni siedzibę i wprowadzi się do budynku wygaszanego VI LO przy ul. Podgórnej. Natomiast Zespół Szkół Sportowych, ZS nr 11 i ZS nr 13 przekształcone zostaną w 8-letnie podstawówki z wygaszającymi gimnazjami. Samodzielnie funkcjonujące gimnazja nr: 2, 7 i 9, do których już nie będzie prowadzony nabór, włączone zostaną odpowiednio do szkół podstawowych nr: 9, 17 i 18. W tej konfiguracji najmniejsza rewolucja dotyczy Gimnazjum nr 9 i SP nr 18, których budynki mogą stanowić jedność. Pozostałe dwa połączenia szkół nie będą trwały wiecznie. Już teraz wiadomo, że Gimnazjum nr 2 w strukturze SP nr 9 utrzymane zostanie jedynie przez dwa lata, do ostatecznej likwidacji. Po tym czasie obiekt nadal ma służyć oświacie, ale ma tu się przeprowadzić z ul. Połczyńskiej szkoła specjalna. Do V LO od wrze-śnia 2017 roku włączone zostanie Gimnazjum nr 4, a rok później do VI LO - Gimnazjum nr 6. Z tym że z siedzibą w obecnej „szóstce” przy ul. Dąbka. ZS nr 7 wchłonie Gimnazjum nr 13. Za to Gimnazjum nr 11 stanie się 8-letnią podstawówką, która po zmianie obwodów nie powinna mieć problemu z naborem. Problem z pracą za to mogą mieć nauczyciele, którzy nie mają kwalifikacji do pracy z uczniem młodszym. ZS nr 9 (popularny elektronik) pozostanie w obecnej siedzibie. Zespoły szkół zawodowych będą od września szkołami branżowymi I stopnia. Nabór do 5-letnich techników i 4-letnich liceów rozpocznie się w roku szkolnym 2019/2020.

Zobacz także: Dzień otwarty w Gimnazjum nr 6 w Koszalinie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!