Szybka podróż pociągiem przez Kalisz Pomorski

Krzysztof Bednarek krzysztof.bednarek@gk24.pl
Niedawno zakończył się remont przejazdu kolejowego w Kaliszu Pomorskim. Zamontowane zostały nowe rogatki i sygnalizacja świetlna. To wstęp do modernizacji całej linii.
Niedawno zakończył się remont przejazdu kolejowego w Kaliszu Pomorskim. Zamontowane zostały nowe rogatki i sygnalizacja świetlna. To wstęp do modernizacji całej linii. Krzysztof Bednarek
PKP Polskie Linie Kolejowe chce zmodernizować linię kolejową z Wałcza przez Kalisz Pomorski do Stargardu Szczecińskiego.

Oznacza to, że pociągi, które teraz jeżdżą z prędkością 60 - 80 km na godzinę, będą mogły przyspieszyć do 100 km na godzinę.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości. Teraz przebycie drogi z Kalisza Pomorskiego do Stargardu Szczecińskiego zajmuje dokładnie 72 minuty.

Po modernizacji szynobus będzie jechał 59 minut. Kilkanaście minut, które zaoszczędzą pasażerowie, to niby niewiele. Jednak wskutek modernizacji poprawi się wiele innych parametrów.
Przede wszystkim przywrócony zostanie zawieszony przed kilku laty ruch pociągów na trasie z Wałcza do Kalisza Pomorskiego.

Zmodernizowane zostaną trzy przejazdy kolejowe. Po drodze zamontowanych zostanie też 16 wiat przystankowych. Planuje się remont jednego wiaduktu, dwóch mostów i dwóch przepustów.
Zaplanowano wymianę prawie 20 tysięcy podkładów kolejowych. Dzięki temu na trasie nie będzie już 19 miejsc, w których wymagane jest ograniczenie prędkości. Te działania powinny poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy.

- Dosyć często jeżdżę z synem do szpitala w Wałczu. Syn nie może jeździć autobusami ze względu na chorobę lokomocyjną. Jazdę pociągiem znosi dużo lepiej. Ta inwestycja bardzo mi odpowiada - powiedziała nam Krystyna Janicka, mieszkanka gminy Kalisz Pomorski.

Prace kosztować będą około 40 mln złotych. Kolej ma już zagwarantowane prawie 5 mln euro dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Do końca września 2009 roku gotowy będzie projekt techniczny. Prace rozpoczną się w czwartym kwartale przyszłego roku. Inwestycja zakończona zostanie w połowie 2011 roku - powiedziała nam Romana Nakoneczna, rzecznik Oddziału Regionalnego PLK S.A. w Szczecinie.

Wyświetl większą mapę
Trasa kolejowa łącząca Stargard Szczeciński z Kaliszem Pomorskim i Wałczem

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
ziomek

Z innej beczki ...

Dlaczego burmistrz Drawska Pomorskiego na stronie BIP ukrywa swoje oświadczenie majątkowe.

k
kirownik bez referenta

Powiem jako pracownik pkp od soboty był zjazd w Sopocie solidarności€chów będą zwolnienia na pkp na razie 8procent wiadomo dlaczego już jest zmiana umów o pracę.Ja radę sobie dam a co inni.

G
Gość

za to teraz można bardzo tanio podróżować dzięki Intercity, dużo promocji na wakacje zobaczcie na intercity.pl

K
KALISZANIN

Proszę napisać na kallies@gazeta.pl
Teraz powinno działać

M
MARKISCHFRIDLAND
W dniu 08.03.2009 o 09:53, KALISZANIN napisał:

No i nadal nic nie ma...Chyba źle pan mail wpisał...Proszę podać swój to ja napiszę.


Ten adres jest albo nieaktualny bądż przepraszam trefny .Ja z kolegą pisaliśmy i ani on ani ja nie mo,zemy nic na niego wysłaćl Dlatego proponuję abyś podał inny -aktualny.Jeśli nie masz takiej możliwośći proponuję abyś zostawił kontakt do siebie u Sz. pana.PINDOR emeryta kol ,zamieszkałego koło przejazdu ,jeśli jesteś rzeczywiście miejscowy to nie powinno być problemu.Pozdrawiam.
K
KALISZANIN

No i nadal nic nie ma...Chyba źle pan mail wpisał...Proszę podać swój to ja napiszę.

K
KALISZANIN

Nic nie doszło...

M
MARKISCHFRIDLAND
W dniu 06.03.2009 o 20:48, KALISZANIN napisał:

To chyba ma pan dalej kłopoty z serwerem bo ja nie dostałem żadnego maila. Chociaz swojego podałem.Pozdrawiam.


Pisałem przecież że wyślę wiadomość od kolegi z namiarami do mnie A nie od siebie z powodu usterki.Od dzisiaj jest z komp.wszysko ok.Proszę sprawdzić jeszcze raz i czytać uważnie to co piszę.Pozdrawiam.
K
KALISZANIN

To chyba ma pan dalej kłopoty z serwerem bo ja nie dostałem żadnego maila. Chociaz swojego podałem.Pozdrawiam.

M
MARKISCHFRIDLAND

Panie kaliszanin przesłalem panu namiary do kontaktu. A TU GŁUCHO WSZĘDZIE ...Bądżmy poważni...

M
MARKISCHFRIDLAND
W dniu 04.03.2009 o 14:13, KALISZANIN napisał:

Panie Markisch - miał się pan odezwac?


Mam kłopoty z serwerem.Dlatego nie moge sie z toba skontaktować jeśli się mi uda to po 22 prześlę ci z sprzetu kumpla kontakt , a jeśli nie to dopiero jutro.Przepraszam .
K
KALISZANIN

Panie Markisch - miał się pan odezwac?

K
KALISZANIN

Dwóch zapaleńców planuje odnowienie linii kolejowej na trasie z Lęborka do Siemirowic. Chcą nią wozić turystów. Mają już zgodę Polskich Linii Kolejowych. Teraz budują drezynę.

Dla Roberta Kacprzaka wszystko zaczęło się w Warszawie.

Tam koledzy namówili go na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Pojechał raz i go wciągnęło. Kiedy przeprowadził się do Lęborka i zaraz za granicą swojej posesji zobaczył nieużywane tory od razu pomyślał, żeby coś z tym zrobić.

- Chcemy ożywić nieczynną dziś linię kolejową na trasie w kierunku Maszewa. Będziemy nią jeździć drezynami, a w przyszłości jak się uda to i parowozem - zapowiada pan Robert.

Wraz z kolegą rozpoczął już oczyszczanie torów. Wyrywają chwasty, krzaki a bywa, że i nieduże drzewa. Dotarli już do Drętowa.

Najpierw jednak uzyskali zgodę Polskich Linii Kolejowych, właściciela torów do Maszewa. Panu Robertowi i jego koledze udało się też dogadać z szefostwem jednostki w Siemirowicach, do której należą tory za Maszewem.

- Dowódca pozwolił nam z nich korzystać. Mało tego wojsko swoją część już oczyściło z chwastów - mówi Robert Kacprzak. Miłośnicy kolei rozpoczęli budowę drezyny spalinowej. Po kawałku składają ja sami. Oś i silnik z malucha, koła od wagoników z fabryki soli.

- Chcemy żeby do maja była gotowa. Wtedy zamierzamy ruszyć w trasę - zapowiada pan Robert.

W planach jest jeszcze budowa drezyny ręcznej, w tych trochę dalszych zakup parowozu i wagoników. A jak dobrze pójdzie to i lokomotywy spalinowej.

- Chcemy wykorzystując to co zostało z torów stworzyć atrakcję turystyczną. Drezyny w zależności od zainteresowania będą mogły jeździć nawet codziennie - zapowiada pan Robert i dodaje: - Trasa jest bardzo malownicza, widoki są niesamowite. Po drodze znajdzie się kilka fajnych miejsc na piknik.

Na razie jednak pasjonaci kolei mają jeszcze sporo pracy przed sobą.
- Oprócz oczyszczenia linii kolejowej, musimy też uzupełnić blisko sto pięćdziesiąt metrów torów w okolicach Osowa Lęborskiego, które ktoś po prostu ukradł - mówi Robert Kacprzak i dodaje, że brakujące elementy udało się pozyskać od Polskich Linii Kolejowych. Ale to jeszcze nie wszystko: - Aby formalnościom stało się zadość musimy jeszcze zawiązać stowarzyszenie - mówi Kacprzak.

Przydaliby się także wolontariusze, bo jak na razie sami we dwóch odkrzaczają tory i jednocześnie budują drezynę. - To świetny pomysł, bardzo chętnie przejechałbym się taką drezyną - mówi Bartek, gimnazjalista z Lęborka.

Źródło: Głos Pomorza

M
MARKISCHFRIDLAND
W dniu 27.02.2009 o 08:05, KALISZANIN napisał:

Alez kolego - Gdy w Kaliszu 3 lata temu zdecydowano się na powrót kolei to władze Mirosławca były o tym poinformowane!!!Była opcja przedłużenia linii z Kalisza do Mirosławca. Ale wasze władze nie wykazały żadnego zainteresowania! A myślisz , że Kalisz ot tak sobie dostał połączenie? Nasze władze walczyły o nie, dreptano tam gdzie trzeba, że tak powiem zawracano dupę, przypominano i to dało efekty!!!Pamiętam na forum mirosławieckim (które juz chyba nie istnieje) była prowadzona akcja - aby zebrać ludzi z obu gmin, aby gminy dały bezrobotnych - by odkrzaczyć , oczyśćić odcinek Mirosławiec - Kalisz Miasto. Byłby to pierwszy krok do przedłużenia połączenia.Ale nic z tego nie wyszło - zainteresowanie władz mirosławieckich żadne...Nie miał kto tym pokierować...Mówisz , że to dziwne że ludzie w Kaliszu wiedzą więcej od Mirosławian - ja poprostu interesuję się koleją w naszym regionie wiec wiem co nieco. Aha co do Połączenia z Mirosławcem - w tym roku grupa zapaleńców z Drawna i Szczecina zabiera się za torowisko na linii Drawno - kalisz - doprowadzą do porządku i w okresie letnim będzie tam kursowała drezyna, dla zorganizowanych grup turystycznych przewidują różne atrakcje( knajpka na bocznicy w Drawnie w odrestaurowanym wagonie, paintball na żwirowni w Dębsku...itp) - to powinno ludzi z Mirosławca zaintersowac - zebrac się , porozmawiac z radnymi, panią burmistrz, zkontaktowac z władzami kalisza, moze uda się coś zrobic z torami pomiędzy naszymi miasteczkami...Od czegoś trzeba zacząć.


Witam. A macie zgodę od PLK SZCZECIN na przejęcie tego odcinka trasy... W piśmie które otrzymałem z Departamentu kolei odcinek lini 410 Wierzchowo P-Kalisz P figuruje w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 20.03.2007 Dz.U.Nr 61,poz.412 jako linia o znaczeniu państwowym nie znaczy to jednak równoznacznie że będzie ona modernizowana ze środków budzetowych czy funduszy UE z powodu zbyt niskich dotacji budzetowych.Tak więc w tym przypadku trzeba zasięgnąć informacji czy jest możliwość nieodpłatnego przejęcia odcinka Kalisz M-to- Mirosławiec od PLK np; pod działalność drenzynową.Wiem że aby to było możliwe musi powstać stowarzyszenie takie jak np drenzyniarze pl bo w przeciwnym razie trzeba zarejestrować działalność gospodarczą i wypełniać wszystkie wynikajace z ustawy zobowiązania,no i jeszcze nalezy otrzymać zgode od PLK.Co do torów to prawdopodobnie od przystanku Biały zdrój północny do Kalisza są niekopąmpletne osobiście nie sprawdzałem.Od nas do Starej korytnicy jeszcze jesienia były kompletne.J jeszcze jedno jak można się z tobą skontaktować osobiście.Chciałbym poruszyć parę kwestii...Pozdrawiam.

Ps Lub proszę o kontakt z zapaleńcami z Szczecina -drawna najlepiej tel.
K
KALISZANIN

Alez kolego - Gdy w Kaliszu 3 lata temu zdecydowano się na powrót kolei to władze Mirosławca były o tym poinformowane!!!Była opcja przedłużenia linii z Kalisza do Mirosławca. Ale wasze władze nie wykazały żadnego zainteresowania! A myślisz , że Kalisz ot tak sobie dostał połączenie? Nasze władze walczyły o nie, dreptano tam gdzie trzeba, że tak powiem zawracano dupę, przypominano i to dało efekty!!!
Pamiętam na forum mirosławieckim (które juz chyba nie istnieje) była prowadzona akcja - aby zebrać ludzi z obu gmin, aby gminy dały bezrobotnych - by odkrzaczyć , oczyśćić odcinek Mirosławiec - Kalisz Miasto. Byłby to pierwszy krok do przedłużenia połączenia.Ale nic z tego nie wyszło - zainteresowanie władz mirosławieckich żadne...Nie miał kto tym pokierować...
Mówisz , że to dziwne że ludzie w Kaliszu wiedzą więcej od Mirosławian - ja poprostu interesuję się koleją w naszym regionie wiec wiem co nieco. Aha co do Połączenia z Mirosławcem - w tym roku grupa zapaleńców z Drawna i Szczecina zabiera się za torowisko na linii Drawno - kalisz - doprowadzą do porządku i w okresie letnim będzie tam kursowała drezyna, dla zorganizowanych grup turystycznych przewidują różne atrakcje( knajpka na bocznicy w Drawnie w odrestaurowanym wagonie, paintball na żwirowni w Dębsku...itp) - to powinno ludzi z Mirosławca zaintersowac - zebrac się , porozmawiac z radnymi, panią burmistrz, zkontaktowac z władzami kalisza, moze uda się coś zrobic z torami pomiędzy naszymi miasteczkami...Od czegoś trzeba zacząć.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3