Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda depozyt z czasów II wojny światowej znaleziony koło Wrzosowa. Robi wrażenie [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W trakcie prac ziemnych we Wrzosowie (gmina Kamień Pomorski) pracownicy odkopali dwie skrzynie zawierające m.in. zastawę stołową. Tak prezentuje się po oczyszczeniu
W trakcie prac ziemnych we Wrzosowie (gmina Kamień Pomorski) pracownicy odkopali dwie skrzynie zawierające m.in. zastawę stołową. Tak prezentuje się po oczyszczeniu MHZK
W trakcie prac ziemnych we Wrzosowie (gmina Kamień Pomorski) pracownicy odkopali dwie skrzynie zawierające m.in. zastawę stołową. W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej naczynia wymyto, a te uszkodzone, zostały posklejane.

Depozyt z czasów II wojny światowej został oczyszczony, a fragmenty potłuczonych naczyń sklejono. Wyczyszczono również paterę i posrebrzane sztućce. Niestety nie wszystko udało się uratować.

- Mimo wszystko depozyt i tak robi wrażenie - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Teraz skupimy się na inwentaryzacji. Udało się zidentyfikować sygnatury firm z jakich pochodziła ceramika. To Bavaria, ale tez Bavaria Waldershof. Ta druga firma to nawet współpracowała z Rosenthalem.

Co to za firmy?
Sygnatura „Bavaria” założona została w 1881 w Arzberg przez Eduarda Schumanna (1822-1884). Od 1923 do 1994 roku firma nosiła nazwę „Porzellanfabrik Carl Schumann AG”.
Sygnatura „ Bavaria Waldershof”, „ Bavaria Johann Haviland” - Porzellanfabrik Waldershof” założona w 1907 roku przez Johanna Havilanda (1883-1961) w Waldershof z inicjatywy swojego ojca. Od 1937 roku firma była częścią grupy Rosenthal”

Przypomnijmy, że do odkrycia doszło w ubiegłym tygodniu. Depozyt znajdował się w dwóch skrzyniach. Został odkryty w trakcie prac na ulicy Żółcińskiej we Wrzosowie przez pracownicy firmy EKOL z Dziwnówka. Skrzynie zostały zakopane prawdopodobnie w 1945 roku. Mieszkańcy wierzyli, że wrócą do domu i rzeczy, które ukryli w ziemi, przydadzą się, gdy przejdzie front.

Co w czasie wojny ukryła zapobiegliwa gospodyni? W jednej skrzyni była wspomniana zastawa.

- W drugiej, gorzej zachowanej skrzyni, umieszczone były fragmenty tkanin, niestety mocno zniszczone. W tej części skrzyni natrafiliśmy również na żelazko. Na skrzyni leżały również skórzane damskie rękawiczki - opowiada Grzegorz Kurka. - Obie skrzynie były już uszkodzone m.in. przez wrastające do środka korzenie.

Na pochwałę zasługują pracownicy, którzy odkryli skrzynie. Zareagowali właściwie, informując muzeum o znalezisku. Dzięki temu nie przepadło i będzie - po konserwacji - zaprezentowane w Kamieniu Pomorskim.

- W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panom Stanisławowi Swędowi, Ryszardowi Wachowi, Jackowi Janaszczykowi i Radosławowi Godlewskiemu - mówi dyrektor Kurka - Widać, że zmienia się świadomość społeczna z zakresu ochrony dziedzictwa historycznego.

Dodajmy, że nie jest to pierwszy depozyt, który trafił do kamieńskiego muzeum. W lipcu 2018 roku w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarto metalową bańkę z II wojny światowej, którą przekazała Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza "Parsęta" Kołobrzeg. W środku bańki były sukienki, bielizna, hafty, szlufki od pasa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wygląda depozyt z czasów II wojny światowej znaleziony koło Wrzosowa. Robi wrażenie [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński