Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa święto filmu i osób niepełnosprawnych [film]

(asia)
Radek Koleśnik
Choć z nazwy jest europejski, to impreza światowa. W konkursach filmów fabularnych i dokumentalnych będzie można zobaczyć produkcje z całego świata.

We wtorek w Koszalinie rozpoczął się 9. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja". - Równolegle aż 35 miast w Polce zainaugurowało swoje Małe Festiwale. To oznacza, że impreza poświęcona problematyce osób niepełnosprawnych zatacza coraz większe kręgi. I to jest ogromnie budujące - podkreśliła Barbara Jaroszyk, dyrektor Festiwalu. O nagrody rywalizować będzie 12 filmów fabularnych, 15 dokumentalnych i 5 amatorskich.

Są wśród nich fabularne przeboje ostatnich miesięcy: "Nietykalni", "Lęk wysokości" i pokazany podczas wczorajszej inauguracji Festiwalu obraz "Hasta la vista". Festiwal to nie tylko filmy, ale też pokazy taneczne, sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, konferencja naukowa, wystawy, pokazy sprzętu. - Dzięki tej imprezie czujemy się potrzebni, czujemy swoją wartość. Warto tu być - podkreślił Stanisław Żabiński, szef Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ikar.

Wszystkie filmy ocenią jurorzy: Sławomir Grünberg, reżyser i operator filmów dokumentalnych, Magdalena Łazarkiewicz, która realizuje filmy dokumentalne, fabularne, a także reżyseruje na scenie dramatycznej, Andrzej Suchcicki, współorganizator "Upside Down Festiwalu" i Rosław Szaybo, plakacista, ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik.

Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" to także mnóstwo imprez towarzyszących. Wczoraj otwarte zostały cztery wystawy, m.in. głośna ekspozycja "Ojcowie. Lista obecności", na która składają się fotografie kilkunastu ojców i ich dzieci z zespołem Downa. Z kolei od dziś do soboty w Muzeum przy ul. Młyńskiej w Koszalinie będzie można zobaczyć wystawę niezwykłą, bo przygotowaną specjalnie dla osób niewidomych.

Słabowidzące dzięki zastosowaniu techniki audiodeskrypcji. Co to oznacza? Do każdego obrazu przygotowano opis, którego będą mogli wysłuchać zwiedzający wystawę. Lektor szczegółowo opisze wygląd pracy, jej kolorystykę, technikę w jakiej została wykonana, przybliży także autora.

Integracja to też spotkania z niepełnosprawnymi, którzy udowadniają, że nic nie przeszkodzi im w spełnianiu marzeń. Odwiedzą szkoły, spotkają się z więźniami, a popołudniami i wieczorami będą brać udział w dyskusjach w Miasteczku Festiwalowym.dla samych niepełnosprawnych jest "Integracja"? - To po prostu nasze święto - mówi Ryszard Fornalik, wybitny polski paraolimpjczyk, reprezentujący Start Koszalin.

- Chcemy się pokazać, możemy pochwalić się naszymi sukcesami, naszymi uczestnikami paraolimpiady, a ja mam jeszcze jeden cel. Chcę zachęcić jak najwięcej osób do uprawiania sportu. Niepełnosprawność to nie jest przeszkoda, bo można znaleźć dyscyplinę na siebie. Dlatego namawiam wszystkich do ruchu, walki z własnymi słabościami i wreszcie do... integracji! - uśmiecha się.

Stanisław Żabiński, szef Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ikar, w "Integracji" bierze udział od jej pierwszej edycji. - Co rok dzieje się coś nowego, poruszane są nowe tematy. To bardzo potrzebne. Mnie najbardziej interesują pokazy sprzętu i aktywnej rehabilitacji - mówi.
Pokazów będzie sporo.

Zgodnie myślą przewodnią tegorocznego festiwalu "Jestem z XXI wieku. Żyję przyszłością", prezentowane będą urządzenia przyszłości, rozwiązania, które za kilka miesięcy lub lat wejdą do powszechnego użytku i będą ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym, na przykład prototyp systemu zdalnej nawigacji dla osób niewidomych i słabowidzących.

Wszystkie projekcje filmowe odbywać się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Imprezy i spotkania w Miasteczku Festiwalowym na pl. Polonii. Wstęp wolny.

Program na dziś
Projekcje konkursowe - kino Alternatywa:
godz. 9.30 - "Katapleksja", USA.
godz. 9.45 - "Ołówek", Polska.
godz. 10 - "Rozkołysani seniorzy", Szwajcaria.
godz. 10.35 - "Ziemianie, na kogo głosujecie?", Czechy.
godz. 11.45 - "Mój ukochany", Francja.
godz. 12.15 - "Jest taka cierpienia granica", Polska.
godz. 12.45 - "Moja armia", Polska.
godz. 13.05 - "Sportowiec", Polska.
godz. 13.25 - "Powrót Bena", Izrael.
godz. 18 - "Seks, miłość, niepełnosprawność", Francja.
godz. 19.30 - "Prawa ręka, czerwony", USA.
godz. 20 - "Wyobraź sobie niebo", Szwajcaria.

Imprezy towarzyszące
godz. 11 - "Dotknąć sztuki" - wystawa z audiodeskrypcją, Muzeum w Koszalinie ul. Młyńska.

Miasteczko festiwalowe
godz. 11-15.30 - prezentacja urządzeń ułatwiających funkcjonowanie osobom niewidomym i niedowidzącym; innowacje dla osób niepełnosprawnych, projekcje filmów przyrodniczych z audiodeskrypcją
godz. 18 - 22 - warsztaty szermierki na wózkach, prezentacja nowoczesnego sprzętu sportowego dla niepełnosprawnych, futurystyczny pokaz mody, pokaz sztuki kaligrafii z wykładem, dyskusja "Bez barier - drugie życie" - spotkanie z niezwykłymi ludźmi.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo