Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu 13.10.2019? Godziny otwarcia lokali wyborczych, karta wyborcza

Sandra Janikowska
Wybory parlamentarne odbędą się 13.10.2019 r.
Wybory parlamentarne odbędą się 13.10.2019 r. Fot. Andrzej Wisniewski / Polska Press
Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać głos w wyborach? W jakich godzinach otwarte są lokale wyborcze? 13 października 2019 roku udamy się do okręgowych komisji wyborczych, aby wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Kto może wziąć udział w głosowaniu? Jak wygląda karta wyborcza? Jak oddać głos? Kiedy mój głos okaże się nieważny? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w tym artykule. Sprawdź!

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy i gdzie można oddać głos? Godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory parlamentarne odbędą się 13.10.2019 r. w 41 okręgach wyborczych do Sejmu i 100 do Senatu. Wszystkie lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00. Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Do rejestrów wyborczych osoba pełnoletnia jest automatycznie wpisywana na podstawie stałego adresu zameldowania. Na podstawie tego rejestru sporządza się regionalną listę wyborców.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Kogo wybieramy?

W trakcie tegorocznych wyborów parlamentarnych wyłonione zostanie 460 posłów i 100 senatorów, którzy zasiądą w parlamencie.

Wybory parlamentarne 2019. Jak wygląda karta wyborcza?

Wzory kart do głosowania określa uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 2 września 2019 roku. Karty te będą mieć formę broszury lub karty jednostronicowej. Warto wspomnieć, że rodzaj karty uzależniony jest od liczby list kandydatów zarejestrowanych w poszczególnych okręgach.

Dlatego też, w małych okręgach, w których wybiera się od 7 do 12 posłów, karta będzie jednostronicowa, jeśli zostanie w nich zarejestrowanych maksymalnie 10 list kandydatów. Jeśli w niewielkich okręgach zarejestrowane będzie więcej niż 10 list kandydatów, wtedy karta wyborcza będzie miała formę broszury.

Również w okręgach dużych, w których wybiera się od 13 do 20 posłów, karta będzie miała jedną stronę, ale tylko w przypadku, gdy zostanie w nich zarejestrowanych maksymalnie sześć list kandydatów. W sytuacji, gdy zostanie zakwalifikowanych więcej niż sześć list, wówczas karta zostanie zaprezentowana w formie broszury.

Dowiedz się więcej

W przypadku, gdy karta wyborcza będzie miała formę broszury, pierwsza strona karty zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące sposobu głosowania i warunkach ważności głosu. Na łamach trzeciej strony, czyli drugiej kartki umieszczony zostanie spis treści z listą komitetów. Dopiero na piątej stronie i kolejnych stronach znajdą się listy kandydatów komitetów wyborczych.

Quiz preferencji wyborczych

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać głos?

Przed udaniem się do najbliższej komisji wyborczej upewnij się, że posiadasz dowód tożsamości, który jest niezbędny do wzięcia udziału w październikowych wyborach. Musi być to dokument ze zdjęciem, czyli np. dowód osobisty lub prawo jazdy.

Po złożeniu podpisu na liście wyborców otrzymasz dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie głosowania znak "X", , w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Powodem uznania głosu za nieważny jest:

  • oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Natomiast w wyborach do Senatu głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Za przyczynę nieważności głosu uznaje się:

  • oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienie więcej niż jednego znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów,
  • nieoddanie głosu na któregokolwiek z kandydatów, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Warto pamiętać, że za nieważne karty do głosowania uznaje się inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Zwróćmy też uwagę, że wyżej wspomniany znak "X" to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zameldowania

Jeżeli chcesz głosować poza miejscem twojego zameldowania, posiadasz dwie możliwości:

  • możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek możesz złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Z takim zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą;
  • możesz złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek musi być wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza na oficjalnym koncie na Facebooku opublikowała spot, w którym szczegółowo, krok po kroku wyjaśnia procedurę głosowania za granicą:

Warto wspomnieć o możliwości korespondencyjnego oddania głosu, a także za pośrednictwem innej osoby.

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Kto może głosować korespondencyjnie?

Głosować korespondencyjnie mogą jedynie wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie o:

  • niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • całkowitej niezdolności do pracy
  • o zaliczeniu do I grupy inwalidów
  • o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby - o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Warto zaznaczyć, że głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Jeśli jesteś zainteresowany taką formą oddania głosu, zachęcamy do obejrzenia krótkiego spotu edukacyjnego przygotowanego przez PKM:

Wybory parlamentarne 2019. Kto może zagłosować?

Prawo do wzięcia udziału w głosowaniu w wyborach do Sejmu i Senatu RP przysługuje obywatelowi polskiemu, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • wyborca wpisany jest do spisu wyborców w obwodzie głosowania odpowiednim dla miejsca stałego zamieszkania w Polsce
Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo