MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Starosta świdwiński Mirosław Majka o wynikach wyborów

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wyniki lokalne i krajowe komentuje starosta świdwiński Mirosław Majka.
Wyniki lokalne i krajowe komentuje starosta świdwiński Mirosław Majka. archiwum
W powiecie świdwińskim wybory w I turze wygrywa urzędujący prezydent Andrzej Duda. Podobnie w gminie Połczyn Zdrój, w samym Świdwinie Rafał Trzaskowski.

Na Andrzeja Dudę w gminach powiaty świdwińskiego głosowało 8 107 osób (41,71 procent). Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego głos oddało 6 435 mieszkańców (33,11 proc.). Trzeci był kandydat niezależny Szymon Hołownia (2 877 głosów, 14,8 proc.).

Za podium znaleźli się Krzysztof Bosak z Konfederacji (900 głosów, 4,63 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (540 głosów, 2,78 proc.) i Robert Biedroń z Lewicy (461 głosów, 2,37 proc.). Pozostali kandydaci uzyskali znikome poparcie.

W samym Świdwinie wygrywa Rafał Trzaskowski (2 656 głosów, 39,47 proc.) przed Andrzejem Dudą (2 421 głosów, 35,98 proc.) i Szymonem Hołownią (1024 głosy, 15,22 proc.). Kolejny był Krzysztof Bosak (292 głosów, 4,35 proc.), Robert Biedroń (163 głosy, 2,42 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (128 głosów, 1,9 proc.).

A tak wygląda pierwsza „trójka” w gminie Połczyn-Zdrój. Wygrywa Andrzej Duda (2 844 głosów, 43,55 proc.) przed Rafałem Trzaskowskim (2 166 głosów, 33,16 proc.) i Szymonem Hołownią (926 głosów, 14,18 proc.).

A tak wyniki lokalne i krajowe komentuje starosta świdwiński Mirosław Majka: - Rezultaty w naszym powiecie mnie nie zaskakują, spodziewałem się wygranej urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, nawet w samym Świdwinie, ale jednak okazuje się, że elektoraty miejski i wiejski jednak się różnią – mówi.

– Ludzie z terenów wiejskich odczuli pomoc, jaka jest do nich kierowana, czy w takiej formie powinna być kierowana to już inna sprawa. I – co równie ważne – poczuli się znowu ważni, że ktoś na nich zwraca uwagę. Zwraca uwagę słaby wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza, który przecież robił tak wiele w tej kampanii, ale widać silna polaryzację nastojów. Być może opozycja od początku powinna się zdecydować na wystawienie jednego kandydata? Jakie będą rozstrzygnięcia w II turze? Wydaje się, że przy tak wysokiej frekwencji i takiej różnicy między kandydatami Rafałowi Trzaskowskiemu będzie trudno, ale zobaczymy. Dla równowagi sił nie byłoby to złe rozwiązanie.

Jak rozkładały się głosy na poszczególnych kandydatów na prezydenta w miastach i gminach naszego regionu? Sprawdźcie szczegółowe dane!

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosowano w Koszalinie i regio...

Reakcja sztabu PiS w Koszalinie na wynik wyborów [ZDJĘCIA]

Wybory 2020. Sztab KO

Reakcja sztabu Koalicji Obywatelskiej na ogłoszenie wyników ...

Zobacz także Wieczór wyborczy Prawa i Sprawiedliwości w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński