Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Międzynarodowy Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej już wkrótce

red
Wywiad z Arturem Zajkowskim, pomysłodawcą festiwalu.

- Skąd pomysł na tego typu festiwal w takim miejscu jak Koszalin?
Koszalin jest wspaniałym i można śmiało rzec „akordeonowym” miastem. Ma wspaniałą publiczność, przed którą chą się zaprezentować największe światowe akordeonowe gwiazdy. Do tego działa w Koszalinie jedyna w polsce amatorska orkiestra akordeonowa i kilka mniejszych zespołów, które zdobywają nagrody na największych konkursach i festiwalach całego świata.

- Jacy artyści wystąpią w tym roku?
Przed nami XVII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej.Corocznie organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Tak, jak co roku, w ostatni wekand września (21-24), na cztery dni Koszalin stanie się – śmiało można to powiedzieć akordeonową stolicą nie tylko Polski ale i Europy. To do nas bowiem od 17 lat zjeżdżają się najwybitniejsi akordeoniści i profesorowie z całego kontynentu, do tego zespoły amatorskie i zawodowe. W tym roku przewidujemy około 80 uczestników.
Oprócz prezentacji zespołów amatorskich i szkolnych, które odbywać się będą w piątek i sobotę (22, 23 września) w sali „Clubu 105”, prowadzone przez najwybitniejszych profesorów warsztaty. W tym roku będą to: prof. Jerzy Siemak z Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. Aleksanr Rudnitski z Białorusi oraz prof. Roman Jbanov z Francji.
Szczególnie serdecznie zapraszamy na koncerty wieczorne, na których jak co roku, wystąpią największe gwiazdy akordeonu.

W czwartek (21 września), o godzinie 18:00 – koncert inauguracyjny, który tradycyjnie już rozpoczną koszalińscy akordeoniści (zespoły działające w Centrum Kultury 105), a po nich nasza gwiazda – prof. Roman Jbanov. Oprócz solowego programu, zagra z towarzyszeniem orkiestry symfoniczej Zaspołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. W programie wielkie hity muzyki akordeonowej.

W piątek (22 września), o godzinie 18:00 zaprezentuje się zespół instrumentów narodowych Białorusi „Dominanta”. Jest to jedna z „perełek”, które udało się zaprosić na nasz festiwal. Koszalinianie będą mieli rzadką okazję posłuchać zestawu wspaniałych narodowych instrumentów, a główną rolę grają oczywiście akordeony.

W sobotę (23 września), o godzinie 18:00 zagra „Poznański Kwintet Akordeonowy”. Zespół był już dwukrotnie gościem naszego festiwalu. Za każdym razem występuje z innym repertuarem i za każdym razem jest gorąco oklaskiwany przez naszą publiczność.

W niedzielę (24 września), o godzinie 12:00 - koncert galowy, na którym wystąpią wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu. Na koniec, tradycyjnie już zagra wielka orkiestra fetiwalowa, złożona ze wszystkich uczestników festiwalu. Można śmiało powiedzieć, że jest to największa orkiestra akordeonowa świata!
Wszystkie koncerty odbywać się będą w sali koncertowej Centrum Kultury 105 w Koszalinie, wstęp na nie jest bezpłatny.

- Jakiego repertuaru możemy się spodziewać?
Wszyscy wykonawcy są zawsze proszeni o zaprezentowanie całego przekroju swoich możliwości. Zawsze jednak dbamy o to, by koncerty porywały naszą wspaniałą publiczność. Będzie zatem dużo rozrywki, ale też pokażemy akordeon i jego możliwości wykonawcze od strony muzyki klasycznej.

- Czy akordeon cieszy się popularnością w dzisiejszym świecie?
Wystarczy popatrzeć na nasz festiwal...
Niejednokrotnie okrzyknięty największym festiwalem akordeonowym na świecie.
Przy okazji każdej edycji festiwalu udowadniamy niesamowite możliwości solowe i zespołowe tego instrumentu, a także w zestawieniu z innymi instrumentami. Z jego popularnością chyba nie jest najgorzej, skoro na nasz festiwal za każdym razem przyjeżdża od 50 do 150 uczestników z dosłownie całej europy. Spójrzmy choćby na „nasze podwórko”... W Centrum Kultury 105 w Koszalinie mamy około 30 uczestników w różnym wieku (od 6 do 76 lat!)

- Co przekonuje młodych akordeonistów do wzięcia udziału w Festiwalu Akordeonowym?
Renoma festiwalu, budowana przez organizatorów (Centrum Kultury 1050w Koszalinie) od 17 lat daje bardzo wymierne efekty.
Jesteśmy znani w całej Polsce i Europie. Stajemy się dosłownie stolicą akordeonu na cztery dni. To do nas przyjeżdżają najwięksi i chcą u nas wystąpić. Zespoły amatorskie mają bardzo rzadką okazję uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych profesorów akordeonu.
Granie w największej orkiestrze akordeonowej świata, która wystąpi na koncercie galowym również jest przeogromnym przeżyciem dla wszystkich - zarówno paroletnich dzieci, studentów, zawodowych muzyków, jak i profesorów.

PROGRAM FESTIWALU

21 września
KONCERT INAUGURACYJNY
Wystąpią:
Roman Jbanov (Francja) z Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie
oraz
Koszalińskie Akordeony - zespoły działające w Centrum Kultury 105 w Koszalinie
Sala widowiskowa CK105
Godz. 18:00

22 września
Prezentacja zespołów uczestniczących w festiwalu
Club105 (CK105)
Godz. 10:00

KONCERT WIECZORNY
Wystąpi:
Zespół Instrumentów Narodowych Dominanta z Białorusi
Sala widowiskowa CK105
Godz. 18:00

23 września
Prezentacja zespołów uczestniczących w festiwalu
Club105 (CK105)
Godz. 10:00

KONCERT WIECZORNY
Wystąpi:
Poznański Kwintet Akordeonowy
Sala Widowiskowa CK105
Godz. 18:00

24 września
KONCERT GALOWY
Wystąpią wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu
oraz
Wielka Orkiestra Festiwalowa.
Sala Widowiskowa CK105
Godz. 12:00

Wstęp na wszystkie koncerty - bezpłatny.

WYSTĄPIĄ

Roman Jbanov (po polsku Żbanow) - akordeonista, laureat międzynarodowych konkursów, profesor Międzynarodowej „Bayan Center” we Francji, członek duetu „Paryż-Moskwa” (Roman Zhbanov Dominique Emorine)
Absolwent (1999) Państwowego Konserwatorium w Nowosybirsku.
Aktywnie koncertuje – m.in. tournee w Polsce, Jugosławii, Litwy, Danii, Chinach, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Francji.
Mieszka na stałe w Clermont-Ferrand we Francji.
Często udziela lekcji mistrzowskich w Rosji.
Stały członek jury międzynarodowych konkursów we Włoszech, Hiszpanii, Andorze, Grecji, Francji, Rosji i Serbii.
Organizator corocznego międzynarodowego festiwalu akordeonowego „Sansiberi» (www.sancyberie.com), współorganizator festiwalu Emmy Drago («Białe noce») w Bukareszcie. Prezydent rosyjsko-francuskiego stowarzyszenia kulturalnego Sansiberi.
Dyrektor Międzynarodowego Konkursu - finał "Gwiazdy Sansibiri"

Działalność publiczna i muzyczna:
Od 2000 r. - profesor międzynarodowego centrum bayan Jacques Mornet.
Od 2002 r. - profesor rocznej międzynarodowej letniej Akademii Muzycznej w La Bourboule
Od 2009 r. - przewodniczący rosyjsko-francuskiego stowarzyszenia "Sansiberi".

Konkursy i nagrody:
1993, Grand Prix Konkursu Akordeonowego imieniem Beloborodov, Rosja
1994, Stypendium Prezydenta
1995, rok. Laureat konkursu w Klingenthal (Niemcy)
1995, rok. Laureat Trofeum Pokoju w Cassino (Włochy)
1996, 1 miejsce na międzynarodowym konkursie "Baltika-Harmonica" Petersburg
1996, Nagroda kultury i sztuki z Ratusza Nowosybirskiego
1997, Laureat konkursu w Klingenthal (Niemcy)
1997, 1 miejsce na międzynarodowym konkursie "Trofeum Świata" w Andorze
1997, Laureat konkursu w Mondragon (Hiszpania)
1998, I miejsce na międzynarodowym konkursie "Nagroda Joe Rossiego", Francja
1999, Złoty Medal na Paris Conservatoire Zhonvile "Edgard Varèse"
Poznański Kwintet Akordeonowy jest jednym z niewielu tego typu zespołówistniejących na świecie. Powstał z inicjatywy Profesora HenrykaKrzemińskiego, wykładowcy klasy akordeonu Akademii Muzycznej im.Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Początkowo wraz z profesorem kwintet współtworzylistudenci, a następnie absolwenci klasy akordeonu poznańskiej uczelni.

Zespół prowadzi działalność artystyczną od ponad trzydziestulat. W okresie tym wykonał setki koncertów zarówno w kraju, jak również naestradach Europy, m.in.: Danii, Szwecji, Niemiec, Belgii, Holandii, Francjidokonując nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji orazFrancji.
W maju 1990 roku Poznański Kwintet Akordeonowyzostał laureatem GRAND PRIXMiędzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu.

Wysoki poziom wykonawczy muzyków oraz znakomita jakość instrumentówsprawiają, że prezentowane przez Kwintet interpretacje różnorodnych stylówmuzycznych są niezwykle interesujące. Artyści grają na instrumentachkoncertowych renomowanych włoskich firm: GIULIETTI, BORSINI, PIGINI,EXCELSIOR oraz ZERO SETTE.

Poznański Kwintet Akordeonowy posiada bogaty oraz zróżnicowany repertuar,na który składają się transkrypcje wielkich dzieł dawnych mistrzów, muzykawspółczesna, opracowania muzyki popularnej, rozrywkowej oraz oryginalneutwory napisane specjalnie na akordeon lub kwintet akordeonowy.

Poznański Kwintet Akordeonowy występuje w składzie:
Jerzy Siemak - akordeon I
Jarosław Buczkowski - akordeon II
Waldemar Marek Książczyk - akordeon III
Karol Jankowski - akordeon IV
Roman Rydz - akordeon basowy

Wszyscy muzycy są absolwentami klasy akordeonuProfesora Henryka KrzemińskiegoAkademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniuoraz nauczycielami i wykładowcami wszystkich poziomówszkolnictwa artystycznego w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!