Żak Koszalin pokonał Księżaka Łowicz i jest pewny utrzymania w I lidze [ZDJĘCIA]

Na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego, koszykarze Żaka Koszalin przypieczętowali utrzymanie. Jacek Wójcik
Na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego, koszykarze Żaka Koszalin przypieczętowali utrzymanie. W niedzielę pokonali w meczu 31. kolejki Suzuki I ligi - po dogrywce - Księżaka Łowicz.

Żak przystąpił do meczu po serii trzech przegranych i przez długi czas nic nie wskazywało na to, by miał ją przerwać. Od początku lepiej prezentowali się goście, którzy rozpoczęli od dwóch trójek Jakuba Staniosa, a po 6 minutach mieli 11 pkt więcej (17:6).

Podopieczni Piotra Ignatowicza odrobili część strat przed końcem kwarty, ale drugą znów rozpoczęli fatalnie. W 11. min przegrywali 16:24, po akcji 2+1 Staniosa, a w 16. jego kolejna trójka zwiększyła przewagę Księżaka do 12 pkt (34:22).

Goście dyktowali warunki na parkiecie jeszcze na początku III kwarty. Po 3. min byli o 9 pkt przed Żakiem (45:36). Dopiero wtedy nastąpił zryw gospodarzy. Po serii 9:0, w 25. min na tablicy pojawił się remis po 45. Chwilę później Jakub Dłoniak zapewnił Żakowi pierwsze prowadzenie (50:48). Niestety, końcówka kwarty była fatalna. Straty, nieprzemyślane decyzje rzutowe i błędy w obronie złożyły się na to, że przed ostatnią kwartą Żak znów był na minusie (52:60).

Czwarta kwarta stała pod znakiem błędów z obydwu stron. W chaosie na boisku lepiej początkowo odnaleźli się gospodarze. W 37. min wrócili na prowadzenie za sprawą Marcina Zarzecznego (65:64). Kolejne błędy (kroki, faule w ataku), sprawiły że nie utrzymali go długo. Trafienia Piotr Robaka i Macieja Jankowskiego postawiły Żaka pod ścianą (65:68 na nieco ponad minutę przed końcem). W nerwowej końcówce za 3 pkt trafił Dłoniak. Rywale mieli prawie 14 s na decydującą akcję, ale nie trafił Maksymilian Motel.

W dogrywce szybko punkty zdobyli Darrell Harris i Motel, a później oglądaliśmy powtórkę z IV kwarty. Festiwal błędów i niecelnych rzutów przerwała na 100 s przed końcem trójka Zarzecznego. Księżak, pomimo kilku szans, już nie poprawił dorobku. Żak też wystawił nerwy kibiców na próbę m.in. Zarzeczny nie trafił wolnych (w całym meczu Żak 4/15 za 1 pkt!?). Lepiej spisał się w tym elemencie Marcin Tomaszewski. Jego dwa trafienia z linii, na 6 s przed końcem, przypieczętowały wygraną i utrzymanie.

Żak Koszalin - Księżak Łowicz 75:70 (16:19, 16:22, 20:19, 16:8, d. 7:2)
Żak: Sewioł 21 (16 zb., 3 str.), Dłoniak 14 (2x3, 3 as., 3 str.), Harris 13 (12 zb., 5 as.), Pryć 6 (7 zb., 3 str.), Tomaszewski 5 (1x3, 3 as., 3 zb.) - Zarzeczny 14 (4x3, 3 zb.), Lungwana 2, Czyż 0, Naczlenis 0, Szewczyk 0.
Księżak: Fatz 15 (6 zb., 3 as., 3 str.), Jankowski 14 (2x3, 6 as.), Stanios 13 (3x3, 6 zb., 3 as., 3 str.), Robak 11 (12 zb., 3 as., 3 str.), Kobus 7 (1x3, 7 zb., 3 as., 4 str.) - Motel 8 (2x3, 3 str.), Krzywdziński 2 (3 str.), Świderski 0.