Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znicze pamięci. Ich pożegnaliśmy w ostatnim roku

Fot. Archiwum/Stock
Fot. Archiwum/Stock
W ostatnim roku pożegnaliśmy wiele wartościowych, ciekawych i ważnych dla regionu koszalińskiego osób. Dziś - przy okazji Wszystkich Świętych - je przypominamy.

Region
Marian Tomasz Goliński

Pierwszy i długoletni (1990 - 2005) burmistrz Szczecinka. Trzykrotnie wybierany do sejmu - w kadencji 1997 - 2001 jako kandydat Akcji Wyborczej Solidarność i dwa razy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (2005 - 2007 i w 2007 roku). Z wykształcenia leśnik. Za jego rządów w Szczecinku powstał m.in. kryty basen, stadion, hale sportowe, infrastruktura drogowa i uzbrojenie rozległych terenów. Szefował Radzie Przyjaciół Harcerstwa, wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za działalność samorządową. Zginął tragicznie w czerwcu w wypadku drogowym pod Sochaczewem. Miał 60 lat.

Bernard Laufer
Wieloletni wójt gminy Świdwin zmarł nagle, 13 lutego rano, na kilkanaście minut przed rozpoczęciem kolejnego dnia pracy. Mieszkał w Oparznie, w gminie od urodzenia. Pozostawił żonę i troje dorosłych dzieci. Zaledwie na kilka dni przed śmiercią skończył 56 lat. Był wieloletnim samorządowcem. Najpierw radnym miejskim, potem przez dwa lata zastępcą burmistrza Świdwina. Od 1992 roku, kiedy to gmina odłączyła się od miasta, był wójtem przez pięć kolejnych kadencji.

Henryk Sobolewski
Zasłużony koszaliński samorządowiec, polityk związany z lewicą, z zawodu geodeta, z zamiłowania - żeglarz. Pracował w różnych koszalińskich instytucjach. W latach 1998 - 2002 był prezydentem Koszalina, pełnił też funkcję wiceprezydenta miasta. Przez wiele lat był radnym Rady Miejskiej w Koszalinie, zasiadał w niej także w obecnej kadencji. Zmarł po ciężkiej chorobie 19 kwietnia. Miał 70 lat.

Julian Pelczar
Wieloletni dziennikarz "Głosu Koszalińskiego" i "Głosu Pomorza". Przepracował w zawodzie 50 lat, wychował i wyszkolił wielu adeptów dziennikarstwa. Był zapalonym wędkarzem i turystą z pasją opisującym uroki środkowopomorskich pojezierzy. Krakowianin z pochodzenia, całe dorosłe życie związał z Ziemią Koszalińską. Zmarł po ciężkiej chorobie 29 sierpnia.

Leon Konieczny
Doktor nauk medycznych, znany koszaliński chirurg, zmarł 7 października. Medycyna była jego wielką pasją. Był znakomitym specjalistą i niekwestionowanym autorytetem, wychowawcą i nauczycielem wielu chirurgów. Przez 30 lat kierował Oddziałem Chirurgii Ogólnej koszalińskiego szpitala. Fascynował się też historią medycyny na Pomorzu. Owocem tej fascynacji były dwie książki - "Tropy medyczne w dziejach miasta Koszalina" i "Wizerunki lekarzy Pomorskich".

Andrzej Majewski
Lekarz pediatra, były wieloletni dyrektor koszalińskiej Polikliniki. Pełnił też funkcje lekarza wojewódzkiego w byłym województwie koszalińskim i zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wspaniały, życzliwy szef, uwielbiany przez małych pacjentów doktor, dobry organizator. Zmarł nagle 12 października. Miał 67 lat. (i)

Koszalin
Bronisław Urbańczyk

Społecznik z Dobrzycy (w gminie Będzino) bardzo często odwiedzał redakcję Głosu Koszalińskiego, starając się zainteresować dziennikarzy różnymi ludzkimi i lokalnymi problemami. Zmarł 8 listopada zeszłego roku.

Maria Marek
Była wieloletnim dyrektorem Wydziału Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Zmarła 19 listopada 2008 roku.

Krzysztof Ziembiński
Aktor i reżyser teatralny, od 1992 roku związany z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie. W 1997 roku założył i prowadził wraz z żoną Studio Artystyczne Poezji i Piosenki przy Miejskim Ośrodku Kultury w Koszalinie (obecnie Centrum Kultury 105). Zmarł 4 stycznia w Olsztynie.

Jan Czajkowski
Wieloletni dyrektor Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wrażliwy, dobry człowiek - tak wspominany jest przez przyjaciół, znajomych, współpracowników. Zmarł 2 lutego.

Janusz Maszkiewicz
Długoletni prezes Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Koszalinie. Kierował tą firmą przez ponad 30 lat - od 1976 do 2007 roku. Doskonały fachowiec i wspaniały szef - wspominają ci, którzy go znali. Zmarł 6 lutego.

Andrzej Wiszniewski
Był lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, przez lata leczył rzesze pacjentów z Koszalina i regionu. Wiele lat przepracował w koszalińskim Szpitalu Wojewódzkim, przez 18 - pełnił tu funkcję ordynatora Oddziału Wewnętrznego B. Zmarł 3 marca w wieku 90 lat.

Zofia Krętkowska
Długoletnia, ceniona nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koszalinie, wychowawczyni wielu pokoleń wychowanków "dwójki", była też wicedyrektorem tej szkoły. Zmarła 8 marca.

Józef Tubielewicz
Także odszedł 8 marca. Był wieloletnim nauczycielem w II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. Jako pedagog i nauczyciel pracował również w innych szkołach. Wychował kilka pokoleń koszalińskiej młodzieży.

Kazimierz Dzikiewicz
Ceniony lekarz, twórca Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, długoletni ordynator tego oddziału, nauczyciel wielu młodych lekarzy.

Jan Rzeszewski
Jeden z najwierniejszych czytelników i korespondentów "Głosu Koszalińskiego" i "Głosu Pomorza". Nieuleczalna choroba na długie lata uwięziła go w domu, żywo jednak interesował się wszystkim, co działo się w mieście, w kraju, za granicą. Zmarł 9 kwietnia.

Aleksandra Sieńkowska
Znana koszalińska artystka - plastyczka zmarła 28 kwietnia. Była jedną z uczestniczek pierwszych plenerów malarskich w Osiekach i założycielką pierwszej w Koszalinie galerii. Zorganizowała ponad sto wystaw.

Władysław Gołaszewski
Bankowiec, przez 45 lat był skarbnikiem Narodowego Banku Polskiego w Koszalinie. Po przejściu na emeryturę pracował jeszcze przez kilka lat w PKO. Znał bank od podszewki i wszystkie tajemnice bankowego skarbca. Zmarł 1 sierpnia. Miał 82 lata.

Marian Kujawa
Inżynier budownictwa z Koszalina, znany w regionie specjalista w tej branży, związany z nią przez dziesięciolecia. Wychował i wyuczył zawodu całe pokolenia koszalińskich budowlańców. Zginął tragicznie, w podczas pracy, 21 sierpnia. Miał 77 lat.

Józef Mruczyński
Lekarz stomatolog z Koszalina. Przez wiele lat pracował w koszalińskiej Poliklinice MSWIA. Zmarł 11 września.
(i)
BARWICE
Piotr Arciuszkiewicz
Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Barwicach zmarł 20 sierpnia 2009 roku, dokładnie w 50. urodziny. Strażakiem był od 10 roku życia. Oczywiście, najpierw w drużynach młodzieżowych. Barwickimi strażakami dowodził przez ostatnie 10 lat.

BIAŁOGARD
Radzimierz Buczma
Zmarł 20 lutego 2009 roku. Miał 79 lat. Był jednym z pierwszych Polaków, którzy osiedlili się w Białogardzie w 1945 roku. Znany był w regionie z działalności społecznej. Sprawy Białogardu, jego mieszkańców, były mu najbliższe. Uczestniczył, jako swoisty trybun ludowy, na każdej sesji Rady Miasta. Był także artystą, malował obrazy, przede wszystkim przepiękne pejzaże.

DARŁOWO
Henryk Kumpin
Wieloletni kierownik Zakładu Opieki Zdrowotnej w Darłowie zmarł w lutym wieku 81 lat. Był nie tylko zasłużonym i szanowanym lekarzem. Uhonorowano go wieloma odznaczeniami za obronę ojczyzny w okresie II wojny światowej. Brał m.in. udział w przygotowaniu operacji "Ostra Brama", w której Armia Krajowa zaatakowała niemieckich okupantów Wilna. Był też m.in. członkiem zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Krzysztof Gliszczyński
28-letni policjant komisariatu policji w Darłowie i jednocześnie radny gminy Darłowo tydzień temu zginął tragicznie razem z rodzicami w wypadku samochodowym w Borzytuchomiu w powiecie bytowskim. Mieszkał w Wiekowie. - Był młodym i wciąż bardzo dobrze zapowiadającym się policjantem - wspominają go koledzy z pracy.

DRAWSKO POMORSKIE
Ewa Rogulska-Sobol
Swoje życie zawodowe związała z dziećmi. Przez
ponad 30 lat pracowała w przedszkolu. Najpierw jako wychowawczyni, a później dyrektorka Przedszkola przy ul. Chrobrego. Zmarła we wrześniu w wieku 54 lat.

Zefiryna Poniatowska
Zmarła w kwietniu w wieku 82 lat. Od 1949 r. do 1984 r. pracowała w Szkole Podstawowej w Drawsku Pomorskim. Do dzisiaj wielu drawszczan ją wspomina jako wspaniałą nauczycielkę i pedagoga. Za swoje zaangażowanie pani Zefiryna odznaczona była Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawaleskim Odrodzenia Polski.

Ewa Pietruszkiewicz
Zmarła w wieku niespełna 50 lat. Ceniona przez pacjentów i kolegów lekarka ze Szpitala Powiatowego im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim. Pacjenci wspominają ją jako świetnego fachowca i dobrego, życzliwego człowieka.

* * *
W tym roku odeszli również Tadeusz Filipkowski, były radny Rady Miejskiej, Zasłużony dla Miasta Drawsko Pomorskie oraz Franciszek Kapuściński, rolnik z Rydzewa uhonorowany medalem Zasłużony dla Miasta Drawsko Pomorskie.

KOŁOBRZEG
Kazimierz Kijanka
Kołobrzeżanin, był znanym i cenionym stomatologiem, a przy tym również uznanym poetą, satyrykiem i aforystą. Zmarł 17 grudnia 2008 roku w wieku zaledwie 55 lat. Jego przyjaciele ochrzcili go dowcipnie mianem najlepszego dentysty wśród poetów i najlepszego poety wśród dentystów. Jako poeta zadebiutował w "Głosie Pomorza" w 1989 roku. Pierwszy zbiór aforyzmów wydał w 1992 roku. Opublikowany w 2008 r. tomik zatytułowany "Babiniec" był jego 11 książką. Zadedykował ją "swoim drogim babom". Tomik zawiera ponad sto wierszy, z których znaczną część poświęcił swojej muzie, żonie Jadwidze.

Jan Olbryś
Ten kołobrzeski społecznik odszedł od nas 1 października 2009 roku. Tuż przed wybuchem wojny uczył się w szkole podoficerskiej. W czasie wojny trafił do niewoli. W 1946 r. przyjechał do Kołobrzegu. Przez 33 lata pracował w oświacie. To o takich właśnie ludziach jak on mówi się: prawdziwy społecznik. Pracował na rzecz potrzebujących pomocy dorosłych i dzieci. Był radnym Powiatowej Rady Narodowej w Kołobrzegu. Zasiadał w zarządach organizacji kombatanckich, Klubu Pioniera, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, cieszył się wielkim szacunkiem.

KALISZ POMORSKI
Apolinary Krzemień
Dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, zmarł we wrześniu w wieku 61 lat zmarł. We wspomnieniach pozostanie człowiekiem prawym, szlachetnym, którego mieszkańcy darzyli wielkim szacunkiem i uznaniem.

POŁCZYN ZDRÓJ
Tadeusz Szatkowski
W latach 70. dyrektor Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Połczynie Zdroju, od 1983 roku przez kolejnych 14 lat dyrektor połczyńskiego ogólnika. Na tym stanowisku był najdłużej spośród wszystkich osób je piastujących. Pracę zawodową zakończył jako wieloletni dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych. Z zamiłowania myśliwy, przez lata prezes koła łowieckiego "Szarak". Zmarł 28 stycznia po długiej chorobie. W maju skończyłby 66 lat.

SŁAWNO
Piotr Wedmann
Zastępca prokuratora rejonowego w Sławnie. Zmarł w styczniu w wieku 46 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Pracę w Sławnie rozpoczął w 1989 roku jako aplikant, od 1992 jako prokurator. Od 1999 roku kierował placówką jako zastępca prokuratora rejonowego. Koledzy z pracy i znajomi zapamiętali go jako skromnego i zawsze gotowego do pomocy. Piotr Wedmann był mieszkańcem Sławna od urodzenia.

SZCZECINEK
Zygmunt Pielowski
Profesor, ornitolog i botanik. Kilkanaście lat temu zamieszkał w Dobrogoszczy pod Szczecinkiem. W swoim domu prowadził zwierzyniec dla chorych zwierząt, zajmował się także programem reintrodukcji, czyli przywracania naturze sokoła wędrownego. Co roku wypuszczał stąd na wolność kilkanaście młodych sokołów. Miłośnik dzikiej przyrody, autor wielu publikacji naukowych i popularnych. Zmarł w sierpniu w wieku 79 lat.

ZŁOCIENIEC
Władysław Błażejewicz
Zmarł tragicznie 8 lutego w wieku 50 lat. Urodził się w Złocieńcu, w 1994 r. podjął pracę w Zakładzie Usług Komunalnych na stanowisku kierownika. Od 2002 r. był prezesem Zakładu Usług Komunalnych Spółki z o.o.

Ryszard Kusy
Przeżył 69 lat. Był radnym i członkiem Zarządu Miejskiego w latach 1990-1994. Był również społecznikiem i wnikliwym obserwatorem życia miasta. Ryszard był współpracownikiem "Głosu Koszalińskiego". Pracował też w Powiatowej Gazecie Drawskiej. Zmarł nagle 20 lipca.

Zenon Młynarczyk
Zmarł 16 października w wieku 67 lat. Był honorowym dawcą krwi i działaczem PCK. Za tę działalność otrzymał od prezydenta RP odznaczenie "Zasłużony dla Zdrowia Narodu". Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi. Zenon Młynarczyk działał w OSP oraz w Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Był sędzią piłkarskim.

Natalia Antończak
Sołtys Lubieszewa zmarła 21 października. Miała 58 lat. Od urodzenia mieszkała w Lubieszewie. Funkcję sołtysa pełniła od września 2005 r. do września 2009 r. Złożyła rezygnację ze względu na stan zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!