Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą badania dna i zakup. Muzeum dostało 100 tys. zł dotacji

Łukasz Gł[email protected]
- Pistolet maszynowy Błyskawica - symbol polskiej konspiracji i unikat na skalę światową, już niebawem trafi na wystawę - mówią  starosta Tomasz Tamborski i dyrektor MOP Aleksander Ostasz
- Pistolet maszynowy Błyskawica - symbol polskiej konspiracji i unikat na skalę światową, już niebawem trafi na wystawę - mówią starosta Tomasz Tamborski i dyrektor MOP Aleksander Ostasz Fot. Łukasz Gładysiak
Pistolet maszynowy Błyskawica, unikatowe mundury i poszukiwania wraków. Kołobrzeskie muzeum dostało ponad 100 tys. zł dotacji z ministerstwa kultury.

- To pierwszy przypadek w historii naszej placówki, gdy centralna instytucja państwowa przekazuje tak duże pieniądze na działania. Spożytkujemy je najlepiej jak się da - mówił podczas zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej starosta kołobrzeski Tomasz Tambor-ski. Podlegające starostwu Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otrzymało dotację w wysokości ponad 100 tysięcy złotych. Przyznało ją ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano pierwszy efekt tego wsparcia, czyli muzealia, których zakup aktualnie jest finalizowany.

- Nasza kolekcja wzbogaci się o dwa unikatowe mundury. Pierwszy należał do kpt Macieja Zajączkowskiego, oficera 2. Batalionu Komandosów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kolejny - nierozpoznanego na razie członka Związku Hallerczyków z lat dwudziestych ubiegłego wieku - wylicza dyrektor MOP Aleksander Ostasz. Prawdziwą gratkę stanowi jednak trzeci z zakupów - całkowicie oryginalny, wyprodukowany w konspiracyjnym zakładzie przy Pl. Grzybowskim w Warszawie, pistolet maszynowy Błyskawica. Mimo ponad 70 lat od wyprodukowania, zachował się w świetnym stanie. - Trudno wyobrazić sobie bardziej polską broń, która zresztą jest symbolem Państwa Podziemnego - zaznacza dyrektor Ostasz.

Nowe zabytki to jednak nie wszystko. - Już niebawem rozpoczniemy realizację dużego projektu naukowego, dotyczącego wraków, które z pewnością spoczywają na dnie Bałtyku w rejonie Kołobrzegu. W pierwszej kolejności pod lupę zamierzamy wziąć obszar historycznej redy tutejszego portu - dodaje nasz rozmówca.

Prace archeologów podwodnych będą pierwszym etapem tworzenia nowej atrakcji turystycznej dla miasta i regionu. W przyszłości na zinwentaryzowane wraki pływać będą mogli turyści.

- Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza kołobrzeżan związanych z Bałtykiem. Każda informacja dotycząca potencjalnych zabytków drzemiących pod powierzchnią wody jest na wagę złota - kończy dyrektor MOP.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!