Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busy w Koszalinie zmienią przystanek

Marzena Sutryk [email protected]
Dni tego "dworca” są policzone – znika on w wielkanocny poniedziałek, a raczej jest przenoszony na ul. Kolejową.
Dni tego "dworca” są policzone – znika on w wielkanocny poniedziałek, a raczej jest przenoszony na ul. Kolejową. Radek Koleśnik
1 kwietnia przestaje istnieć przystanek dla busów, który obecnie działa jeszcze na pasie rozdzielającym al. Armii Krajowej. Postój zostanie zorganizowany m. in. przy ul. Kolejowej.

Pasażerów korzystających z busów czeka pewien chaos organizacyjny. Od 1 kwietnia znika bowiem transport busowo - autobusowy z pasa rozdzielającego al. Armii Krajowej. Ratusz postanowił bowiem w końcu uporządkować ten rejon. Pozostanie tutaj - zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej - płatny parking dla samochodów osobowych (taką funkcję, na podstawie uchwały z 2003, pełni już jego część).

Wcześniej, podczas spotkania z przewoźnikami ustalono, że ci zawiążą stowarzyszenie, które podpisze z miastem umowę dzierżawy 300 -metrowego fragmentu ulicy Kolejowej (chodzi o boczną uliczkę obok dworca PKP i drogę dojazdową do dworca PKS). - Przewoźnicy złożyli taką ofertę dzierżawy, z tym, że mają obecnie złożone w sądzie dokumenty rejestracyjne - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza. - Stowarzyszenie liczy 12 przewoźników, a chęć udziału deklarowało 14, rozmowy jeszcze trwają. Pełnomocnikiem Stowarzyszenia jest Tomasz Stroński. Stowarzyszenie na swój koszt zorganizuje przystanek początkowy w rejonie dworców. Jednocześnie ma tak zorganizować ruch, aby nie powodować dodatkowych utrudnień.

Po sąsiedzku, także przy ul. Kolejowej, Zarząd Dróg Miejskich zorganizuje też dwa przystanki. - To będą dwa przystanki dla wysiadających i wsiadających, które zostaną odpowiednio oznakowane - mówi Robert Grabowski. - Natomiast dotychczasowy przystanek międzynarodowy przy ul. Kolejowej zostanie przez PKS zdemontowany.

Część, a dokładniej czterech przewoźników, złożyło z kolei wniosek do ZDM, by korzystać z przystanku po byłych taksówkach bagażowych przy al. Armii Krajowej. - Całość może sprawiać wrażenie lekkiego zamieszania, ale tak jest przy porządkowaniu czegoś, co funkcjonowało "tymczasowo", ale tak naprawdę bardzo długo. Trzeba to było jednak w końcu zmienić, bo ten "dworzec" zagrażał bezpieczeństwu ludzi - mówi Robert Grabowski. Dla ul. Kolejowej opracowano w ZDM organizację ruchu związaną z dodatkowym ruchem przewoźników. W najbliższych dniach przedstawimy ją na łamach "Głosu".

Opłaty za przystanki
Zgodnie z przyjętą w lutym uchwałą Rady Miejskiej, przewoźnicy mogą teraz korzystać tylko odpłatnie z przystanków komunikacyjnych; pieniądze trzeba płacić na konto ZDM; zezwalają na to przepisy. Wnioski do tej pory złożyło dziesięciu przewoźników. Dodajmy, że przez miasto przejeżdża obecnie 58 przewoźników. 25 dotychczas korzystało z miejsc postoju przy al. Armii Krajowej.

Na stronie BIP ZDM Koszalin znajduje się wzór wniosku, który należy wypełnić w tej sprawie i załączyć aktualny rozkład jazdy, ważne zezwolenie na przewóz osób, podać liczbę zatrzymań na poszczególnych przystankach, liczbę pojazdów obsługujących trasę, podać wykaz przystanków (wykaz jest załącznikiem do uchwały RM).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!