Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była radna gminy Szczecinek znowu radną

Rajmund Wełnic
Radna Halina Mozolewska na sesji RG Szczecinek
Radna Halina Mozolewska na sesji RG Szczecinek Rajmund Wełnic
W przedterminowych wyborach w gminie Szczecinek o mandat radnego stara się szefowa PKS, która dopiero co go straciła. Radną właściwie już jest.

Naczelny Sąd Administracyjny pod koniec lipca odrzucił kasację Haliny Mozolewskiej, która odwołała się od wyroku WSA o wygaszeniu jej mandatu radnej gminy wiejskiej Szczecinek. Wcześniej taką uchwałę podjęła Rada Gminy uznając racje wojewody, który dopatrzył się konfliktu prawnego. Chodziło o to, że PKS Szczecinek, któremu szefuje Halina Mozolewska, dzierżawił od gminy autobusy dowożące dzieci do szkół. A radny nie może prowadzić działalności na mieniu samorządu, który reprezentuje.

Na 16 października zarządzono więc wybory uzupełniające w okręgu w Turowie. Do głosowania jednak nie dojdzie. Do wyborów zgłosił się bowiem tylko jeden komitet wyborczy Porozumienia Samorządowego Powiatu Szczecineckiego, który ponownie zarejestrował Halinę Mozolewską, jako kandydatkę na radną. Przy jednym kandydacie wyborów się nie przeprowadza, zgłoszona osoba zostaje radnym niejako automatycznie.

Nie ma formalnych przeszkód, aby prezes PKS ponownie – mimo orzeczenia o wygaszeniu mandatu - ubiegała się o godność radnej. W międzyczasie wygasła bowiem umowa dzierżawy gminnych autobusów zawarta na rok. PKS Szczecinek co prawda dalej wozi dzieci do szkół gminy Szczecinek, ale już swoimi autobusami.

– W sytuacji konfliktu prawnego radny ma 3 miesiące na zakończenie działalności gospodarczej lub musi zrezygnować z funkcji konflikt powodującej przed złożeniem ślubowania – mówi prawnik znający na wylot prawo samorządowe. – Takie sytuacje zdarzają się często, np. szef pośredniaka w Szczecinku co 4 lata zostaje radnym powiatowym, ale zrzeka się z mandatu przed złożeniem ślubowania i w jego miejsce wchodzi kolejny na liście wyborczej pod względem liczby głosów. W gminie wiejskiej, gdzie są wybory większościowe w okręgach jednomandatowych, tak sprawy nie da się załatwić. Po ewentualnej rezygnacji z mandatu trzeba wybory przeprowadzić jeszcze raz.

Starosta szczecinecki Krzysztof Lis, lider Porozumienia Samorządowego, mówił nam, że zlecił analizę prawną czy świadczenie przez PKS usług przewozowych na rzecz gminy, nie spowoduje uruchomienie ponowne procedury wygaszenia mandatu. Wątpliwości były, ale ostatecznie zdecydowano się zgłosić Halinę Mozolewską.
- Dzierżawa autobusów się skończyła, to że PKS wozi dzieci nie jest przeszkodą abym była radną – mówi Halina Mozolewska. – Proszę poczytać orzecznictwo na ten temat, konflikt zachodziłby gdyby radny bezpośrednio wykonywał usługi na rzecz gminy, którą reprezentuje.

Mariusz Bagiński, sołtys Turowa, który pismem do wojewody rozpoczął procedurę odwołania radnej, mówi, że jego zadaniem i tym razem zachodzi kolizja prawna rozważy więc ponownie zawiadomienie organów nadzoru nad samorządem.

Zobacz także: Rozbiórka PKS Szczecinek

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!