Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają, prezydent Koszalina odpowiada

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
- Przebudowa dworca PKP? To pytanie do rządzących państwem. My ze swojej strony realizujemy przebudowę al. Armii Krajowej - mówi prezydent
- Przebudowa dworca PKP? To pytanie do rządzących państwem. My ze swojej strony realizujemy przebudowę al. Armii Krajowej - mówi prezydent Radek Koleśnik
W redakcji Głosu Koszalińskiego na pytania Czytelników odpowiadał prezydent Piotr Jedliński.

Czytelnik: - Kiedy można spodziewać się przebudowy dworca PKP oraz PKS. Powstaje tam teraz piękna droga wraz z chodnikami, a dworce jak straszyły tak straszą. Koszalin stawia na rozwój, wizerunek, wygląd pięknieje z roku na rok, ale to jak wygląda dworzec może dawać mylną ocenę osób przyjezdnych - czy tego właśnie chcemy?
Prezydent:
- To dobre pytanie, ale do rządzących państwem. My ze swojej strony realizujemy przebudowę al. Armii Krajowej i terenów przyległych - powstanie tam m. in. centrum przesiadkowe. W przyszłym roku - jeżeli będą pieniądze - będziemy też remontować przejście podziemne. Będzie robiona dokumentacja na Dworcową. A dworzec kolejowy? Wciąż jest w sferze deklaracji i na tym koniec. Nie mamy żadnych nowych informacji na ten temat.

Czytelnik: - Jaki miasto ma pomysł na zagospodarowanie terenu po dawnym Manhattanie?
Prezydent:
- Jesteśmy w trakcie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego i wprowadzimy tam dodatkową funkcję - mianowicie mieszkaniówkę. A targowisko - jesteśmy w trakcie przetargu na dokumentację. Chcemy stworzyć halę targową przy ul. Połczyńskiej.

Czytelnik: - Kiedy na skrzyżowaniu ul. Władysława IV z Wąwozową pojawi się jakieś rozwiązanie, np. wspomniane niegdyś światła? Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych to niemal codzienność. Kwestia czasu, kiedy dojdzie tam ponownie do potrącenia pieszego.
Prezydent:
- Jesteśmy w trakcie czwartego już przetargu na wybór wykonawcy. Niestety, ale do tej pory był problem ze znalezieniem firmy, która zajmie się realizacją. Przez to termin przesunie się na przyszły rok.

Czytelnik: - Dlaczego pozwala się przy budynku Hosso (ul. Zwycięstwa) na jakieś miejsca parkingowe (koperty), kiedy samochody upoważnione do parkowania tam muszą przejechać wzdłuż po chodniku. Przecież jest to naruszenie art. 26, ust. 3, pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Prezydent:
- To są miejsca wydzielone dla osób niepełnosprawnych. Ale Straż Miejska pojawi się na miejscu, by upewnić się, czy mówimy o tym samym i czy wszystko jest w porządku.

Czytelnik: - Ul. Hołdu Pruskiego - pragnę poinformować o skandalicznym stanie nawierzchni tej ulicy. Po lewej stronie cały czas parkują auta i nie ma jak ominąć tych dziur. Budowa dwóch budynków dawno się zakończyła, ale spustoszenie jest widoczne cały czas. W okolicy w ostatnim czasie wyremontowano kilka ulic. Mam nadzieję że wreszcie przyjdzie czas na Hołd u Pruskiego.
Czytelnik (2): - Pragnę zwrócić uwagę na opłakany stan ul Hołdu Pruskiego! Jestem mieszkańcem Koszalina i często przejeżdżam tamtędy, aby odwiedzać mojego schorowanego dziadka mieszkającego pod tym adresem. Dziura goni dziurę i na prawdę nie wiem, kiedy zostawię tam podwozie mojego samochodu.
Prezydent:
- Obecnie - przy udziale pieniędzy z budżetu Rady Osiedla, a więc z budżetu miasta, jest realizowane podwórko przy tej ulicy - na jego stan bardzo narzekali okoliczni mieszkańcy.

Natomiast sama ul. Hołdu Pruskiego na razie nie jest wpisana do planów realizacji. Inwestycje drogowe są wykonywane sukcesywnie, na wszystko naraz nie ma pieniędzy.

Czytelnik: - Odwiedziłem znajomego, mieszkającego od niedawna przy Rynku Staromiejskim, wejście od ulicy Zwycięstwa. Podwórko w obrębie znajdujących się tu budynków jest bardzo zaniedbane. Jestem zdegustowany tym co zobaczyłem w porównaniu do wyglądu pobliskiego Rynku Staromiejskiego. Pozapadane krawężniki, połamane płyty chodnikowe, krzywo rosnące drzewa, a przede wszystkim brak jakichkolwiek urządzeń małej architektury; nie ma tu ławek, na których starsi w większości mieszkancy tego i sąsiednich budynków, mogliby w lecie odpocząć na świeżym powietrzu.
To podwórko, a także inne w tej okolicy, zamiast być oazą zieleni z klombami kwiatów i krzewów, tak jak to jest w innych miejscach w mieście, zrobiło na mnie przygnębiające wrażenie. Czy można by temu zaradzić?
Prezydent:
- Można. A o tym, jak to zrobić, można się przekonać odwiedzając jedno z sąsiednich podwórek w rejonie ul. Ks. Anastazji - Zawiszy Czarnego, gdzie kilka wspólnot mieszkaniowych zdołało dojść do porozumienia i przy udziale ZBM i Rady Osiedla zrealizować inwestycję. Miasto nie rozwiąże za mieszkańców wszystkich problemów. Jeżeli chodzi o podwórka - to inicjatywa należy do wspólnot mieszkaniowych.

Czytelnik: - Kiedy rozpocznie się remont ul. Zielonej? Prace przy tej ulicy miały rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2018 roku.
Prezydent:
- W tym roku miała być zrealizowana dokumentacja - przetarg na to jest w trakcie; natomiast wykonanie ulicy jest przewidziane w 2018 - 2019 roku.

Czytelnik: - Czy boisko przy Szkole Podstawowej nr 3 będzie zmodernizowane? Uczniowie szkoły i mieszkańcy osiedla nie mogą doczekać się boiska z prawdziwego zdarzenia.
Prezydent:
- Nie przewidujemy obecnie w tej szkole (ul. Jabłoniowa - dop. red.) kolejnej inwestycji w infrastrukturę sportową. Przypomnę, że jak na razie inwestycja w dostosowanie naszych placówek do reformy oświaty kosztowała nas 12 mln złotych.

Czytelnik: - Jak wyglądają plany miasta na najbliższe lata względem rozwoju osiedla Raduszka? Mam tu na myśli rozbudowę sieci wod-kan, dróg, budowę przedszkola etc.
Prezydent:
- Inwestycje na Raduszce trwają cały czas. Proszę pamiętać, że Raduszka to także ul. Połczyńska, która jest obecnie w przebudowie. Ulica ma być przejezdna do końca roku. A gdy już zakończymy wszystkie prace na Połczyńskiej, wówczas zabierzemy się za ul. Żytnią. Do końca 2017 roku ma być gotowa dokumentacja na ul. Żytnią, a w przyszłym roku jest przewidziana budowa.

Czytelnik: - Na jakim etapie jest postępowanie sądowe w sprawie Inteligentnego Systemu Transportu Drogowego? Czy uważa Pan, że nasze miasto może przegrać spór sądowy? Co wtedy?
Prezydent:
- Sprawa jest w sądzie. A co do rozstrzygnięcia, które nastąpi w przyszłości - z wyrokami sądów się nie dyskutuje. Przy tym nadal jestem zdania, że płaci się za coś, co zostało wykonane.

Czytelniczka: - Kiedy ruszy budowa ul. Popiełuszki? Czyżby kolejna zima w błocie i ciemnościach?
Prezydent:
- Jest aktualnie opracowywana dokumentacja techniczna na tę ulicę - to niezbędny etap, który trzeba przejść i sfinansować - dokumentacja też kosztuje. Natomiast co do realizacji - w pierwszej kolejności będzie robiona ul. Prosta, a po niej ul. Popiełuszki. Co do terminów? Ul. Prostą bedziemy się starali rozpocząć w przyszłym roku.

Czytelnik: - Jakiś czas temu Ratusz zaprezentował rewolucyjny pomysł na kolejkę linową z Koszalina do Mielna, która mogłaby być prawdziwym impulsem do rozwoju turystyki w naszym mieście. Na jakim etapie realizacji jest projekt i czy Urząd Miejski będzie szukał zewnętrznych źródeł finansowania?
Prezydent:
- Obecnie nie ma na takie rzeczy dofinansowania zewnętrznego.

Czytelnik: - Dlaczego dla Administracji Urzędu Miejskiego ważniejsze jest zbudowanie 15 mb ścieżki rowerowej za miastem niż 15 mb naprawy zniszczonego chodnika w mieście przy ulicy Kutrzeby za kładką dla pieszych?
Prezydent:
- Będziemy rozważać realizację tego odcinka w przyszłym roku. W tym roku na chodniki w mieście przeznaczyliśmy ponad 2 mln złotych. I będziemy chcieli, by w przyszłym roku także wygospodarować dodatkową kwotę. Z tym, że taką potrzebę należy zgłosić do Rady Osiedla, bo to rady zgłaszają nam listy chodników do pilnego remontu.

II część relacji - za tydzień.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!