Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Dawcy Szpiku za nami. Również w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Radek Koleśnik
Zwiększenie armii potencjalnych dawców szpiku to punkt dla zdrowia w walce z nowotworem krwi. Punkt również z Koszalina, gdzie - jak w całej Polsce - Kluby Rotary zorganizowały Dni Dawcy.

Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary zostały zainspirowane Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku. Chętni mogli się rejestrować w bazie Fundacji DKMS przez dwa dni - w sobotę i niedzielę w Atrium Koszalin.

- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni liczną frekwencją. Kilkadziesiąt osób odpowiedziało na nasz apel i zgłosiło się do punktu rejestracji - powiedział Marcin Chęciński, prezydent Rotary Club Koszalin.

Pan Marcin również sam dołączył do grona potencjalnych dawców szpiku.

- Jeśli można pomóc komuś, kto stoi na krawędzi życia i śmierci, do decyzja jest tylko jedna - podkreślił.

Wolontariuszami akcji byli Rotarianie, a dołączyła do nich silna ekipa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. Młodzież pomagała w wypełnianiu ankiet, przeprowadzała wywiady z potencjalnymi dawcami.

- Co ciekawe, wiedza osób rejestrujących się jest naprawdę rozległa. Podobnych akcji było już wiele, jest ponad 1,1 mln zarejestrowanych dawców, o tej inicjatywie wiele się mówi - zauważył Kacper Pięta.

- Pytania dotyczą raczej metod pobierania szpiku kostnego.

Przypomnijmy - najczęściej komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Mogą być też pobrane z talerza kości biodrowej. Ważnym aspektem wywiadów była rozmowa o ewentualnym telefonie z informacją, że możemy pomóc genetycznemu bliźniakowi.

- Decyzja o dołączeniu do grona potencjalnych dawców musi być przemyślana. To odpowiedzialność, bo jeśli okaże się, że można komuś uratować życie, nie wolno mu odebrać nadziei. A taki przypadek miał miejsce. Opowiadał mi o nim jeden z panów, który przyszedł się zarejestrować - zaakcentował Dawid Kaźmierczak.

Co ciekawe, licealista niedawno skończył 18 lat, dlatego w akcji wystąpił w podwójnej roli - wolontariusza i rejestrującego się.

Chcesz dołączyć do grona dawców, ale nie udało ci się w weekend odwiedzić stanowiska Klubu Rotary? Dokumenty możesz wypełnić przez Internet. Zajrzyj na stronę dkms.pl, zarejestruj się - otrzymasz zestaw rejestracyjny. Po wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka odeślesz pakiet na adres Fundacji DKMS.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.

Zobacz także Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w CH Atrium

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!