Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrygenci szkolą się w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Akademia jest kontynuacją prowadzonego od kilkudziesięciu lat w Koszalinie Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych. Podsumowaniem nauki będzie niedzielny koncert
Akademia jest kontynuacją prowadzonego od kilkudziesięciu lat w Koszalinie Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych. Podsumowaniem nauki będzie niedzielny koncert Radek Koleśnik
Trwa Polonijna Akademia Chóralna. Dla muzyków to czas nauki.

- Język i śpiew to filary tożsamości narodowej. Od lat w Koszalinie dyrygenci chórów polonijnych, animatorzy pieśni polonijnej, uzbrajani są nie tylko w wiedzę, ale też w nuty. Z nimi wracają do środowisk polonijnych, rozsianych po całym świecie, by promować polską piosenkę - podkreślił senator Piotr Zientarski, prezes koszalińskiego koła terytorialnego zachodniopomorskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które organizuje Polonijną Akademię Chóralną i odbywający się co trzy lata Światowy Festiwal Chórów Polonijnych (15. edycja odbyła się rok temu).

- W Koszalinie chórzyści kształcą się, ale też... ładują swe akumulatory - zaznaczył senator, który z determinacją angażuje się w pozyskiwanie funduszy na organizację wydarzenia. Akademia współfinansowana jest m.in. ze środków finansowych Senatu RP.W tym roku w Akademii uczestniczy około 40 osób. Przyjechały m.in. z USA, Białorusi, Ukrainy. Nowojorski chór Aria reprezentuje Joanna Mieleszko, która studiowała śpiew operowy, a dziś kontynuuje studia z zupełnie innej dziedziny - historii i kultury Europy Wschodniej.

- W chórze śpiewają dwadzieścia dwie osoby. Jest nas coraz mniej, dlatego najważniejszym dla nas celem jest zachęcenie młodzieży, by do nas dołączyła - podkreśliła. Sama śpiewa mezzosopranem i ma ogromną skalę głosu. Dlaczego chór potrzebuje młodych? Bowiem mnóstwo prawdy jest w powiedzeniu „czym skorupka za młodu nasiąknie...” - Sama w dzieciństwie śpiewałam w chórze polonijnym - mówi Bożena Baubur, członkini chóru Tęcza w Mińsku na Białorusi. Dziś z muzyką związana jest zawodowo - uczy jej w szkole. Z pewnością zrobi użytek z nowych partytur.- Kurs to dla Polonusów spotkanie z muzyką, którą później upowszechniają w krajach, w których żyją - zaakcentował Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina. - Dyrygentów szkolić będzie świetna kadra nauczycieli z całej Polski.

Oprócz zajęć dydaktycznych zaplanowaliśmy koncerty w Koszalinie i Sławnie, na które serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy - powiedział prof. Przemysław Pałka, odpowiedzialny za merytoryczną część letniego kursu dyrygentów chórów polonijnych.Wczoraj dyrygenci spotkali się w ratuszu z prezydentem Krzyżanowskim. Teraz czas na intensywną naukę. A w weekend występy. W sobotę, 16 lipca, o godz. 12 przedstawiciele Polonii wezmą udział w uroczystości 40-lecia odsłonięcia Pomnika Więzi Polonii z Macierzą na placu Polonii w Koszalinie.

- To jedyny taki pomnik na świecie - zaznaczył prezydent Krzyżanowski. Podczas uroczystości wystąpią: Chór Dyrygentów Polonijnych „Ojczyzna” i Chór Warsztatowy „Repetitio”.Również w sobotę chórzyści wystąpią w Sławnie - o godz. 19 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Będzie to koncert pieśni religijnej i patriotycznej. Po występie, z okazji obchodów 700-lecia Sławna, zaplanowano spotkanie z mieszkańcami na Placu Kardynała Wyszyńskiego.W niedzielę raz jeszcze polonijna pieśń zabrzmi w Koszalinie. O godz. 12 chóry „Ojczyzna” i „Repetitio” zapewnią uroczystą oprawę mszy świętej w intencji Polonii w kościele p.w. Św. Ducha. Po mszy zaplanowano koncert dyplomowy absolwentów Letniego Kursu Dyrygentów Chóralnych. Wstęp będzie bezpłatny.

Zobacz także Wesele Jamneńskie z okazji 750-lecia Koszalina

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!