Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowa autostrada od Szczecinka po Koszalin

Artur Kostecki [email protected]
Zbigniew Gawroński, prezes spółki Gawex-Media
Zbigniew Gawroński, prezes spółki Gawex-Media Radek Koleśnik
Szczecinek z Koszalinem połączy światłowód. Pierwsza łopata pod wielką inwestycję zostanie wbita już pod koniec tego miesiąca.

Inicjatorem i inwestorem przedsięwzięcia jest spółka Gawex-Media ze Szczecinka, dzięki której między Koszalinem a Szczecinkiem ułożony zostanie światłowód. W sumie - razem z odnogami do pobliskich miejscowości - około 200 kilometrów magistrali, która teraz i w przyszłości zapewni możliwość przesyłania sygnału internetowego, czy telewizji cyfrowej w najszybszy możliwy sposób, rzędu gigabajta na sekundę.

To znaczy, że wielu mieszkańców naszego województwa będzie miało możliwość podłączenia się do szerokopasmowego internetu i korzystania z wszystkich zaawansowanych usług teleinformatycznych. Docelowo szybki internet może dotrzeć do180 tysięcy osób, zamieszkujących "ścianę wschodnią" naszego regionu. Dziś w dużej mierze mieszkańcy tych terenów są skazani na łącza radiowe, telefoniczne i komórkowe,
które nie zawsze zapewniają odpowiednią jakość. Teraz szybki internet dotrze m.in. do Rosnowa, Manowa, Bonina, Czech, Głodowej, Dobrociech, Świelina, Krępej, Wielawina, Gdańca, Piasków, Łęknicy, Starego Chwalimia, Kiełpina, Łubowa, Świątek, Sitna, Turowa, Dzików i innych mniejszych miejscowości zlokalizowanych wzdłuż magistrali.

O tej wielkiej, ważnej i potrzebnej inwestycji rozmawiamy ze Zbigniewem Gawrońskim, prezesem spółki Gawex-Media.

- Dlaczego ta inwestycja ma tak duże znaczenie dla naszego regionu?
Zbigniew Gawroński- Patrząc na telekomunikacyjną mapę Polski wyraźnie widać, że nasz region to trochę taka infrastrukturalna pustynia. Mamy dogodne położenie, blisko granicy. Tuż za nią silnego gospodarczo partnera, jakim są Niemcy. To bardzo dobre warunki do współpracy. Nasz region się stale rozwija, także gospodarczo. Powstają nowe firmy, nowe inicjatywy, zmienia się sposób kontaktów między nimi. Dziś pracując w Koszalinie można zarządzać firmą w Poznaniu, Krakowie, ale do tego potrzebny jest szybki wydajny internet. Szczecinek, a ściślej mówiąc południowo-wschodnie tereny ziemi koszalińskiej są niemal zupełnie odcięte od nowoczesnych technologii związanych z przesyłem danych, a większa przepustowość jest w dzisiejszym cyfrowym świecie niezbędna.

Trasa przebiegu światłowodu from marstef74

- Więc postanowiliście to zmienić...
Zbigniew Gawroński- Tak. Teraz przyszedł odpowiedni czas, a także możliwości aby to zmienić. Złożyło się na to kilka czynników. Doświadczenie które zdobyliśmy w czasie 20-letniej obecności na tym rynku, zakres i skala naszego działania, (dawne woj. koszalińskie) nasza infrastruktura, którą już zbudowaliśmy na tym terenie, liczba klientów. To wszystko pozwoliło nam na uzyskanie pozytywnej opinii i funduszy z unijnego programu pomocowego związanego z likwidacją wykluczenia cyfrowego. Dzięki temu zbudujemy magistralę, która wraz z odnogami będzie miała około 200 kilometrów długości i połączy Szczecinek z Koszalinem. Mówiąc o odnogach mam na myśli to, że po drodze sieć światłowodową doprowadzimy do wielu małych miejscowości, wsi, czy nawet osad. Trasa magistrali kończy się w Koszalinie, ponieważ właśnie tu zbiegają się łącza telekomunikacyjne wszystkich operatorów. Tym sposobem mówiąc wprost połączymy cyfrowo Szczecinek z Koszalinem.

- Jakie konkretnie korzyści dla mieszkańców niesie za sobą budowa tej sieci?
Zbigniew Gawroński- Ogólnie każdy mieszkaniec naszego regionu do którego dotrzemy będzie miał dostęp do pełnego pakietu 170 kanałów telewizyjnych, w jakości cyfrowej, w dowolnie wybranych przez siebie konfiguracjach, szybki internet z wi fi, i telefon. Na terenie Koszalina, chcemy podłączyć światłowód do każdego budynku. Wtedy mieszkańcom, przedsiębiorcom, firmom, urzędom możemy zaoferować najwyższą jakość usług, w niemal nieograniczonym zakresie. Technologicznie jesteśmy bowiem jednym z najbardziej zaawansowanych operatorów w Polsce, o czym świadczą liczne zdobyte przez nas ogólnopolskie nagrody. Już dziś świadczymy usługi, o których niedawno można było tylko pomarzyć. Światłowód jest najlepszą technologią na świecie i my z niej w pełni korzystamy. Jeśli chodzi o szybki przesył danych brak jest tu jakichkolwiek ograniczeń. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Obowiązuje zasada akcja-reakcja. W naszej ofercie jest internet, także mobilny, telewizja cyfrowa, analogowa w łączach kablowych, usługi telefoniczne, nadajemy własny, lokalny program telewizyjny. To wszystko funkcjonuje w ogromnej liczbie konfiguracji i pakietów.

Ale możemy dostarczyć jeszcze więcej: predefiniowane serwisy usługowe, zakupy przy pomocy telewizora, obsługę treści reklamowych, informacje prasowe dostępne przy pomocy pilota, monitoring miast, sklepów, obiektów, zdalny odczyt liczników. A wszystko dzięki światłowodowi. Co do mniejszych miejscowości internet - jeśli w ogóle tam jest - dostarczany jest przez operatorów nie dających gwarancji stabilnego odbioru. My z naszą jakością chcemy dotrzeć do tych miejsc i tę gwarancję dać, a to spora przewaga. Jednak magistrala to nie tylko technologia, ma ona także ważny wymiar społeczny. Dzięki niej przyczyniamy się do poprawy świadomości cyfrowej mieszkańców, scalamy lokalne społeczności, a dzięki naszej lokalnej telewizji będziemy w stanie dotrzeć z informacjami do najmniejszych miejscowości, przekazać wiadomości z ich regionu.

Schemat projektowanej sieci szkieletowej relacji Koszalin - Szczecinek from marstef74

- Pomówmy o pieniądzach. Ile mieszkańcy będą musieli za tę superszybką jakość zapłacić?
Zbigniew Gawroński- Nie działamy w próżni rynkowej, dlatego chcemy i możemy być konkurencyjni, również cenowo. Biorąc pod uwagę zakres prowadzonej inwestycji i skalę naszej działalności, możemy sobie pozwolić na zaproponowanie naprawdę atrakcyjnej oferty. Już teraz z naszych usług korzystają tysiące zadowolonych abonentów.

- Stworzenie magistrali to duże przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Jak uda się je udźwignąć?
Zbigniew Gawroński- Koszt całej inwestycji to około 15 milionów złotych. 60% tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, działania 3.1 Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego.

- Kiedy ruszy budowa magistrali i jak długo potrwa?
Zbigniew Gawroński- Całość zostanie oddana do użytku pod koniec grudnia 2014 roku. Pierwsza łopata zostanie wbita pod koniec tego miesiąca. Zatem sama budowa potrwa zaledwie nieco ponad rok.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty