Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazy powinny wrócić do Mielna. Tak uważają mieszkańcy gminy

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Plaża w Łazach
Plaża w Łazach archiwum gk24
98 procent mieszkańców gminy Mielno, którzy wzięli udział w zakończonych właśnie konsultacjach społecznych, chce, by sołectwo Łazy wróciło w granice ich samorządu.

Wyjaśnijmy, Łazy, niewielka nadmorska miejscowość, zostały odłączone od Mielna i przyłączone do gminy Sianów w styczniu 2023 roku. Tak zdecydował ówczesny rząd, po pozytywnej opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz neutralnej opinii wojewody zachodniopomorskiego. Decyzja była dość zaskakująca, zwłaszcza dla władz gminy Mielno, ale zgodna z oczekiwaniami władz gminy Sianów, w której wtedy ponad 90 procent mieszkańców chciało tej zmiany.

- Jednak dzisiejsze wyniki konsultacji społecznych w naszej gminie nie pozostawiają żadnych złudzeń, że mieszkańcy chcą powrotu Łaz i powiększenia miasta Mielno o to sołectwo - słyszymy w mieleńskim ratuszu.

Wyjaśnijmy, podczas ostatniej w 2023 roku sesji Rady Miejskiej w Mielnie została podjęta uchwała, na podstawie której miasto Mielno chce powiększyć swój obszar właśnie o sołectwo Łazy. Te więc stałyby się nowym osiedlem Mielna.

- Procedura zmian granic jest jasno określona w przepisach i wymaga od samorządu, który chce powiększyć obszar, aby przeprowadził na swoim terytorium konsultacje społeczne. Dlatego je przeprowadziliśmy - wyjaśnia Mirosława Diwyk - Koza, rzecznik burmistrza Mielna. W konsultacjach wzięło udział 829 osób, z czego głosów ważnych było 806. Dokładnie 792 osoby były "za" przyłączeniem Łaz do Mielna, przeciwnego zdania były 4 osoby, a wstrzymało się 10 osób.

Co dalej? - W marcu nasza Rada Miejska podejmie uchwałę o powiększeniu miasta, cała dokumentacja zostanie wtedy wysłana do wojewody, a ten, po jej zaopiniowaniu, prześle ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministerstwo przekaże projekt do prezesa Rady Ministrów i w lipcu zapadnie decyzja - wyjaśnia procedurę pani rzecznik.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, 1 stycznia 2025 roku Łazy, po dwóch latach, staną się ponownie częścią gminy Mielno i będą tym razem osiedlem Mielna.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera