Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"My Krajowej Armii Żołnierze" - finał wystawy w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej [ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radosław Brzostek
Uroczysty charakter miało zakończenie wystawy "My Armii Krajowej Żołnierze" Specjalnym gościem finisażu i wystawy był Biskup Koszalińsko - Kołobrzeski Zbigniew Zieliński, który przy okazji otrzymał Złoty Krzyż 80. Rocznicy Utworzenia Armii Krajowej.
Muzeum Oręża w Koszalinie, finisaż wystawy i odznaczenie dla biskupa Zielińskiego

Muzeum Oręża w Koszalinie, finisaż wystawy i odznaczenie dla...

Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun specjalnie na tę okazję przygotowało wystawę „Bóg-Honor-Ojczyzna, czyli o tym co żołnierz w sercu nosi”. Wystawa odpowiada na zadane pytanie – co żołnierz nosi w sercu. - W kolejnych gablotach zgromadzone są m.in. oryginalne pamiątki prezentujące rodzinne wychowanie „w wierze”, drogę młodego mężczyzny do wojska i życie religijne żołnierzy — wyjaśnia Zbigniew Izraelski z Peruna.

Dalej na wystawie  można zapoznać się  z różnorodnymi dokumentami wojskowymi otrzymywanymi przez poborowych z zapisami o  wyznaniu, prasą wojskową, modlitewnikami żołnierskimi, śpiewnikami. Trzecia część przedstawia duchowe  odwołania  w czasie  prowadzenia  działań wojennych. Ta część wystawy prezentuje wydawnictwa, dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z okropieństwami wojny.  Listy z obozów jenieckich i poruszające w nich treści  czy zdjęcia ze świąt celebrowanych jednostkach wojskowych,  obozach jenieckich, ceremonie pogrzebowe i  groby z charakterystycznymi  krzyżami z powieszonymi  na nich hełmami żołnierskimi prezentują żołnierskie losy podczas toczonych wojen. Ciekawostkami  w tej części są na pewno oryginalne zdjęcia z mszy celebrowanej przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. dyw. ks.  Józefa Galla po ewakuacji żołnierzy polskich w Szkocji po klęsce Francji, czy msze w  pułku piechoty II Polskiego Korpusu we Włoszech. Na maleńkiej  karteczce można odnaleźć wiersz  autorstwa Antoniego Paprockiego „Litania do polskiego Jezusa” napisany 24 grudnie 1939 roku w obozie jenieckim Oflag II C Woldenberg i przepisany przez jeńca Józefa Zborowskiego. Warto zwrócić na wielkość kartki,  na której  został on przepisany.

W ostatniej część prezentowana jest  historia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W tej części zaprezentowano elementy umundurowania wyróżniające kapelanów Wojska Polskiego na przestrzeni  100 lat od chwili powstania do czasów obecnych, oznaki  do celów rozpoznawczych, a również publikacje wydawane przez Ordynariat Wojska Polskiego.  Ciekawymi elementami są pamiątki związane ze spotkaniem Papieża Jana Pawła II z wojskiem w 1991 roku w Zegrzu Pomorskim.

Całość wystawy uzupełniają żołnierskie, ale nie tylko żołnierskie drobiazgi odnajdowane na pobojowiskach, medaliki, szkaplerze, „nieśmiertelniki” i  guziki mundurowe.

Na wystawie zaprezentowano pamiątki i materiały Zbigniewa Izraelskiego, Piotra Palmowskiego, Arkadiusza Wasilewskiego. Wystawę wzbogaciły pamiątki Wojciecha Grobelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera