Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Uwolnij sztukę" w WTZ 1 w Koszalinie. Odkryli w sobie dusze artystów i pokłady talentów ZDJĘCIA

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Wielki finał projektu był równie kolorowy, jak wszystkie zajęcia. Uczestnicy akcji „Uwolnij sztukę” sami nabrali kolorów – to za sprawą proszków holi.
Wielki finał projektu był równie kolorowy, jak wszystkie zajęcia. Uczestnicy akcji „Uwolnij sztukę” sami nabrali kolorów – to za sprawą proszków holi. Radek Koleśnik
Artystyczny piknik w ogrodzie Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie zakończył projekt „Uwolnij sztukę”. Ogród zamienił się w przepiękną galerię, w której podziwiać można było niezwykłe dzieła. Robiły ogromne wrażenie pomysłowością i kunsztem wykonania.

Czterdziestu uczestników, dziesięciu instruktorów, dwanaście warsztatów i mnóstwo dzieł artystów, którzy odkryli pokłady swoich talentów – tak w liczbach można podsumować projekt „Uwolnij sztukę”, realizowany z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego w Warsztacie Terapii Zajęciowej nr 1 Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie. To autorski projekt Marty Grzelak, a zaprosiła do niego osoby z niepełnosprawnością intelektualną. – Z jednej strony miał on uwrażliwić naszych podopiecznych na sztukę, a z drugiej, gdy patrzymy już na efekty pracy twórczej, podbudować, podnieść samoocenę i samoakceptację uczestników – wskazuje instruktorka. – Na każdym etapie pracy nasi artyści mieli wolność twórczą. Mieli wpływ na dobór narzędzi, ostateczny kształt dzieła. Sami podejmowali wszystkie decyzje. Daje to tak ważne dla osób z niepełnosprawnością poczucie sprawczości.

Zobacz także: Bezpieczne Wakacje w Koszalinie

Każde warsztaty przybliżały jedną technikę artystyczną, a wszystkie były bardzo pomysłowe. – Jak malowanie wahadłowe. Wybrałam kolory, a farby były zawieszone na linie nad płótnem – Magda, uczestniczka warsztatów, z dumą zaprezentowała swoją pracę. Ruch wahadła z farbą malował przecinające się elipsy. Efekt – modernistyczne dzieło. – Malowaliśmy też nitkami, zamoczonymi w farbie. Tak powstają piękne kwiaty – wskazała Magda.

Andrzej swoją pracę zatytułował „Wyobraźnia”. Prostą czarną kreską narysowana została twarz kobiety. Co dzieje się w jej głowie? – Te kolory to marzenia. A farbę rozdmuchiwaliśmy – zdradził nam artysta. Jego dzieło śmiało mogłoby ozdobić ścianę w domu bądź gabinecie.

- Tworzyliśmy prace z gliny, wikliny, na warsztatach fotograficznych robiliśmy żywe obrazy. Mnóstwo radości było przy malowaniu ciałem i podczas pleneru. Cały projekt pozwolił nam na otrząśnięcie się po czasie pandemicznej izolacji – wskazała koordynatorka akcji Marta Grzelak.

Wszystkie prace ozdobiły we wtorek przepiękny ogród przy WTZ nr 1. Sam w sobie jest tak ciekawą kompozycją, że śmiało można nazwać go dziełem żywej, zielonej sztuki. Wzbogacony o obrazy, ceramikę, fotografie stał się gospodarzem wernisażu połączonego z piknikiem. Była to piękna wystawa, dopełniona o możliwość rozmowy ze skromnymi twórcami. W Warsztacie Terapii Zajęciowej każdy z nich codziennie odkrywa, jakie dzieła potrafi zrobić. Wystarczy… uwolnić sztukę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo