Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na budowę drugiego etapu Cognitarium w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Przetarg na budowę drugiego etapu Cognitarium w Koszalinie
Przetarg na budowę drugiego etapu Cognitarium w Koszalinie Radosław Brzostek
Politechnika Koszalińska ogłosiła przetarg na budowę drugiego etapu Centrum Wiedzy Cognitarium. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa obiektu ma rozpocząć się jeszcze przed wakacjami.

Centrum Wiedzy Cognitarium ma stać się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej PK, uczelnianego archiwum i innych placówek. Ma być przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Będzie tu można realizować różne społeczne projekty. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni, a jedną z atrakcji ma być - umieszczone w holu wejściowym - Wahadło Foucaulta.

Trwa postępowanie przetargowe na budowę dziewięciu segmentów budynku, instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, wyposażenie w systemy automatyki, biblioteczne czy urządzeń wewnętrznych. Od momentu wyłonienia wykonawcy zasadniczej części inwestycji, budowa ma potrwać około 36 miesięcy, czyli w 2027 roku należy spodziewać się finału prac.

Przypomnijmy, że pierwszy etap zakończył się w styczniu tego roku. Ekowodrol (wykonawca) zbudował kanalizację deszczową obsługującą obiekt, podziemne zbiorniki retencyjne, parkingi wraz z oświetleniem, część małej architektury. Wiosną wykonane jeszcze będą nasadzenia i zasiewy części zielonych.

- To duży przetarg, w którym należy spełnić wiele warunków - poinformował Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej. - Wśród nich jest taki, że dana firma, chcąca tę inwestycję realizować, musi mieć na swoim koncie budowy o podobnej skali. Musi mieć odpowiednią kadrę oraz potencjał ekonomiczny. To zawęża krąg potencjalnych oferentów. Ale zainteresowanie jest, kilka firm skierowało do nas pytania w tej sprawie, w tym jedna z Koszalina - dodał kanclerz. Termin składania ofert mija 9 kwietnia o godzinie 10.00.

Od momentu ogłoszenia przetargu na jego rozstrzygnięcie poczekać mamy trzy miesiące, choć realnie wbicie pierwszej łopaty może nastąpić nawet po pół roku. Dlaczego? - Już teraz jedna z firm zgłosiła protest przeciwko specyfikacji zamówienia i domaga się zmian warunków, na jakich przedsiębiorstwa mogą stawiać do przetargu. Niewykluczone, że sprawa trafi do sądu. Trwają teraz prace przygotowawcze innych firm do złożenia oferty, a co więcej, firmy te mają prawo do zgłaszania zapytań. My zaś, jako Politechnika Koszalińska, jesteśmy zobowiązani do odpowiedzi na każde z nich. Takich szczegółowych pytań może być nawet tysiąc. Po wyłonieniu wykonawcy pozostałe firmy mają możliwość zgłoszenia protestu do Krajowej Izby Odwoławczej. I to też należy brać pod uwagę. Stąd całość, od momentu ogłoszenia przetargu w lutym do rozpoczęcia prac budowlanych, może wydłużyć się nawet do sześciu miesięcy. Ale jesteśmy dobrej myśli. Wszyscy są zdeterminowani, by Cognitarium w 2027 roku było gotowe - podsumował Artur Wezgraj.

Projekt Cognitarium wykonała firma OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym organizowanym przez uczelnię. Całkowity koszt inwestycji to około 70 milionów złotych, przy czym rządowa dotacja to 50 mln złotych. Reszta to fundusze unijne oraz środki własne uczelni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera