Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starostwo w Szczecinku chciało opłat za wymianę dokumentów mieszkańców zdekomunizowanych ulic

Rajmund Wełnic
Taka tablica zwisła już na dawnej ulicy Bohaterów Stalingradu
Taka tablica zwisła już na dawnej ulicy Bohaterów Stalingradu Rajmund Wełnic
Po naszej interwencji starostwo w Szczecinku wycofuje się z pobierania opłat przy zmianie praw jazdy i dowodów rejestracyjnych spowodowanych dekomunizacją nazw ulic.

Jak wiadomo, ustawa nakazująca zmianę nazewnictwa propagującego ustrój totalitarna – zwana powszechnie ustawą dekomunizującą ulice – nakazała samorządom zrobić to w ciągu roku. Instytut Pamięci Narodowej przygotował wykaz ulic, które należy przemianować.
W Szczecinku radni już zmienili patronów dwóch ulic – deptaka 9 Maja na Władysława Bartoszewskiego i Bohaterów Stalingradu na rotmistrza Witolda Pileckiego. Nowe nazwy obowiązują oficjalnie od początku grudnia.
I tu pojawił się problem – do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka ulicy Pileckiego. – Dowiedziałam się, że w związku ze zmianą nazwy muszę wymienić dowód rejestracyjny samochodu i prawo jazdy – mówi. – Poszłam do szczecineckiego starostwa, a tam zażądano ode mnie 40 zł za wymianę dowodu rejestracyjnego i 109 zł za prawo jazdy. Coś tu chyba nie gra, bo słyszałam, że wymiana dokumentów po zmianach spowodowanych tą ustawą ma być bezpłatna.
W wydziale komunikacji starostwa w Szczecinku usłyszeliśmy jednak początkowo, że – a kilkoro o osób już się zgłosiło – za wymianę tych dokumentów trzeba zapłacić. – Gdy miasto Szczecinek przyłączało Trzesieki i Świątki, wystąpiło do Rady Powiatu z prośbą, aby ich mieszkańców zwolnić z opłat związanych z wymianą dokumentów i radni do tego się przychylili – powiedziano nam. – Tym razem takiej uchwały nie było, więc żądamy opłat.
Sprawą zainteresował się jednak wicestarosta Marek Kotschy, który obiecał sprawdzić, jak kwestie odpłat przy ustawie dekomunizacyjnej reguluje ustawa. – Jeżeli okaże się, że wymiana dokumentów jest bezpłatna, to nie będziemy pobierać opłat, a osobom, które już zapłaciły, oddamy pieniądze – mówi.
I tak się stało, po sprawdzeniu przepisów okazało się, że zmiana nazwy ulicy nie wpływa na ważność wszystkich dokumentów, które ją zawierają, a więc nie tylko dowodu osobistego. W wydziale komunikacji zrobią teraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym i bezpłatnie wymienią prawo jazdy.
Z opłat są natomiast zwolnione pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ksiąg wieczystych, rejestrów, ewidencji czy innych dokumentów urzędowych.
Co nie znaczy, że uda się całą operację przeprowadzić całkiem bez kosztów – miasto już zapłaciło za wymianę tablic z nazwami ulic, a tabliczki na budynkach muszą wymienić zarządcy lub ich właściciele. O nowe pieczątki i szyldy muszą się też postarać firmy, które działają przy przemianowanych ulicach.

ZOBACZ TEŻ FILM z wymiany tablic z nazwami ulic w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!