Unieważniono przetarg na wyłączoną część obwodnicy S6...

  Unieważniono przetarg na wyłączoną część obwodnicy S6 Koszalin - Sianów

  Marzena Sutryk

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Unieważniono przetarg na wyłączoną część obwodnicy S6 Koszalin - Sianów

  ©arch

  W ostatni dzień starego roku unieważniono przetarg na wyłonienie wykonawcy 8-kilometrowego odcinka obwodnicy Koszalin - Sianów między ul. Władysława IV a Sianowem. Od razu ogłoszono kolejny, ale już tylko na wybór samego projektanta. Kolejnym krokiem będzie przetarg i wybór wykonawcy budowy drogi.
  Unieważniono przetarg na wyłączoną część obwodnicy S6 Koszalin - Sianów

  ©arch

  Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad postanowił podzielić realizację inwestycji na dwa etapy. Poprzedni przetarg, ogłoszony w październiku, który właśnie unieważniono, łączył oba elementy zlecenia w formule „zaprojektuj i wybuduj”, teraz te zlecenia rozdzielono.

  Decyzja wynika z tego, że oferty, które wpłynęły we wspomnianym przetargu, znacznie przekraczały szacunki. GDDKiA liczy, że w finale uda się wyłączony teraz z budowy odcinek zrealizować taniej.  - Dla odcinka obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 7,9 km między ul. Władysława IV a Sianowem (sekcja 2 obwodnicy), na którym wystąpiły problemy z podłożem uniemożliwiając realizację robót według pierwotnej dokumentacji, będą opracowywane nowe projekty. Dokumentacja posłuży następnie do ogłoszenia przetargu na realizację robót w formule „buduj”. Dokumentacja obejmująca projekt budowlany, projekty wykonawcze wraz z projektami wzmocnienia podłoża powinna być gotowa w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA.  - W formule „buduj” za dokumentację będzie odpowiadała GDDKIA, posiadanie szczegółowego projektu pozwoli również na znacznie bardziej precyzyjne określenie szacunkowego kosztu robót. Termin zakończenia budowy sekcji 2 obwodnicy będzie zależał od przyjętych w nowej dokumentacji rozwiązań projektowych. Pozostałe fragmenty obwodnicy Koszalina i Sianowa (sekcje 1 i 3) o długości ok. 12 km będą gotowe w przyszłym roku - dodaje Mateusz Grzeszczuk.

  Przypomnijmy, na odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa od km 6,4 do km 14,3 wystąpiły skomplikowane warunki gruntowe, odmienne od wcześniej stwierdzonych (m. in. drugi poziom wód gruntowych pod ciśnieniem).

  Szukano rozwiązania na ustabilizowanie podłoża. Próby zastosowania nasypu przeciążeniowego i mikrowybuchów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.  Wykonawca obwodnicy zaproponował technologię pali przemieszczeniowych.Finalnie nie udało się osiągnąć porozumienia między GDDKiA a dotychczasowym wykonawcą. W związku z tym odcinek obwodnicy od km 6,4 do km 14,3 został wyłączony z pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy.  Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gk24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY