Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielimie dla rybaków, ale i dla wędkarzy. Zasady wędkowania na jeziorze

Rajmund Wełnic
Jezioro Wielimie
Jezioro Wielimie Rajmund Wełnic
Po rozstrzygnięciu przetargu na dzierżawę jeziora Wielimie koło Szczecinka przedsiębiorstwo rybackie ustaliło zasady amatorskiego połowy na tym akwenie. Wyciąga też rękę do wędkarzy.

Jak już informowaliśmy, przetarg na dzierżawę jeziora Wielimie wygrała spółka Przedsiębiorstwo Rybackie ze Szczecinka, a protest gminy Szczecinek został oddalony. Od 1 maja użytkownikiem rybackim na tym akwenie jest spółka. Jej szef Krzysztof Kraczek wydał w związku z tym oświadczenie, w którym nakreślił ramowy plan zarządzania jeziorem.
- Artykuły pojawiające się w ostatnim czasie w szczecineckich mediach niejednokrotnie bezpodstawnie stawiały nasze Przedsiębiorstwo w negatywnym świetle – pisze prezes PR. - Należy podkreślić, że użytkując 19 obwodów rybackich (37 jezior + rzeka Gwda) czynimy to zgodnie z operatami, a przeprowadzane kontrole nie wykazują żadnych nieprawidłowości. W ostatnich tygodniach byliśmy kontrolowani m.in. przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, RZGW w Szczecinie, RZGW w Poznaniu, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. Wyniki audytu były dla nas pozytywne i udowodniły transparentność działań Przedsiębiorstwa Rybackiego.
Pragniemy poinformować, że w okresie wakacyjnym jezioro Wielimie zostanie udostępnione wędkarzom, a odłowy gospodarcze nie będą prowadzone. Będzie to czas na zweryfikowanie jakim rzeczywistym zainteresowaniem wędkarzy cieszy się akwen i czy pogłoski o „wędkarskim eldorado” nie są bynajmniej przesadzone. Nasze Przedsiębiorstwo – podobnie jak wszystkie inne – nastawione jest na osiągnięcie jak najlepszego wyniku finansowego. Nie ma znaczenia czy zysk zostanie wypracowany ze sprzedaży zezwoleń czy z odłowów gospodarczych. Nigdy naszym celem nie było i nie będzie dokonywanie odłowów na masową skalę bez oszacowania długofalowych skutków takiego postępowania. W interesie naszym jak i wędkarzy leży to, by jeziora były „rybne”.
Takie rozwiązania będą obowiązywać w tym roku. - To, czy będzie powielana w latach kolejnych zależy przede wszystkim od zachowania wędkarzy – pisze Krzysztof Kraczek.
Rybacy ustalili, że z uwagi na okres ochronny sandacza (do końca maja), a Wielimie to jezioro typowo sandaczowe, łowić tam będzie można – zarówno z łodzi, jak i z brzegu – od 1 czerwca. - Zamierzamy utrzymać populacje tego gatunku na wysokim poziomie, w celu umożliwienia spokojnego i skutecznego rozmnożenia sandacza – piszą. - Jezioro Wielimie traktujemy jako odrębne łowisko, które nie można łączyć z pozostałymi wodami użytkowanymi przez Przedsiębiorstwo Rybackie Szczecinek.
Dopuszcza się uprawianie amatorskiego połowu ryb; z brzegu przy pomocy dwóch wędek zwykłych lub spinningu od 1 czerwca do końca listopada, a z łodzi od 1 czerwca do końca sierpnia. Wędkowanie może odbywać się od świtu do zmierzchu
(godzinę przed wschodem słońca i godzinę po zachodzie słońca). Dodatkowo na jeziorze Wielimie wprowadza się następujące obostrzenia: całkowity zakaz
łowienia ryb metodą „trolingowania” i specjalne wymiary ochronne
minimalne oraz maksymalne dla sandacza i szczupaka oraz limity odłowionych sztuk (szczegóły na stronie internetowej rybactwo.com.pl). Roczna opłata za pozwolenie na wędkowanie wynosi 130 zł (z brzegu) i 350 zł (z łodzi).
Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!