Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jak zagłosować? Co warto wiedzieć? [JAK GŁOSOWAĆ W WYBORACH, LOKALE WYBORCZE W KOSZALINIE]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Wybory samorządowe 2018. W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Lokale wyborcze będą otwarte 21 października od godziny 7 do godziny 21. Pamiętajcie - wciąż trwa cisza wyborcza. Jak zagłosować w wyborach samorządowych 2018? Co warto wiedzieć o wyborach? Lista lokali wyborczych w Koszalinie.

Jak głosować w wyborach samorządowych 2018? Co warto wiedzieć o wyborach?

W 2014 roku aż 1 200 000 głosów oddanych na kartach do sejmików wojewódzkich było nieważnych.

- Chcemy, aby w tym roku żaden głos się nie zmarnował, czyli nie został uznany za nieważny. Apelujemy do wszystkich osób, które będą głosowały w zbliżających się wyborach o oddawanie głosu również na kartach wyborów do sejmików województw. To właśnie w wyborach na ten szczebel władzy samorządowej w 2014 roku najwięcej było głosów nieważnych. Ponad milion osób wrzuciło do urny karty bez żadnego skreślenia, czyli tzw. głosy puste! To zmarnowana szansa, ponieważ od decyzji podejmowanych w sejmikach zależą np. strategie rozwoju oraz podział środków unijnych w regionie” - podkreśla Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego.

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych 2018?

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma zestaw kart do głosowania. Na każdej otrzymanej karcie, obok nazwiska kandydata, należy postawić jeden znak X. Wtedy na pewno głos będzie ważny.

Co ważne - wyborcy w Koszalinie otrzymają po trzy karty - w wyborach na prezydenta miasta, w wyborach do Rady Miejskiej oraz w wyborach do sejmiku województwa. W pozostałych miastach i gminach wyborcy otrzymają po cztery karty - w wyborach na wójtów, burmistrzów i w Kołobrzegu - na prezydenta; na radnych miejskich albo gminnych, na radnych sejmiku i dodatkowo na radnych powiatowych.

Na każdej karcie (nie będzie żadnych książeczek, tylko duże pojedyncze kartki) stawiamy tylko jeden znak X przy wybranym nazwisku.

- Sporo kontrowersji wzbudza w tym roku możliwość stawiania znaku X rozumianego jako wiele przecinających się linii oraz robienia dopisków w obrębie kratek do głosowania. Wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą apelujemy o głosowanie za pomocą jednego, przemyślanego znaku X na jednej karcie oraz o niezamazywanie kratek i nie robienie dopisków. Pozwoli to komisjom szybciej policzyć głosy i nie będzie skutkowało niepewnością co do intencji osoby głosującej - przestrzega Joanna Załuska.

Jeśli ktoś pomyli się (choć lepiej, aby nie zdarzały się takie sytuacje), powinien zadbać o całkowite zaczernienie kratki (np. czarnym markerem) z omyłkowo postawionym X, tak aby nie widać było żadnych krzyżujących się linii.

O czym warto pamiętać podczas wyborów samorządowych 2018?

Lokal wyborczy, w którym mamy oddać głos odnajdziemy na stronie www.wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody . Lokale będą one czynne od godziny 7 do 21. W lokalu trzeba okazać dokument tożsamości, koniecznie ze zdjęciem. Np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja uczniowska lub studencka. Potwierdzenie tożsamości w inny sposób, np. za pomocą świadków, nie jest możliwe.

Głosowanie jest tajne. Głosujemy w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, gdzie nikt nie zobaczy jak zagłosowaliśmy. Po oddaniu głosu wrzucamy kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Przestrzegania tej zasady oraz nienaruszalności urny będzie pilnował jeden z członków komisji wyborczej - strażnik urny.

Wybory samorządowe 2018. Co warto wiedzieć? Jak głosować?

W tę niedzielę będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich.

Każdy z wyborców otrzyma zestaw kilku kart do głosowania. W Koszalinie - po trzy, w pozostałych miejscowościach - po cztery. W każdej z kart należy wskazać jedno nazwisko - w kratce obok niego należy postawić znak X. Karty są całe białe, tylko nazwiska kandydatów są podane na kolorowych paskach - na wójta, burmistrza, prezydenta - na różowych paskach, na radnych miejskich i gminnych - na szarych paskach, na radnych powiatowych - na żółtych paskach, na radnych sejmiku - na niebieskich paskach. Każda karta do głosowania musi być opieczętowana.

- Gdy idziemy do lokalu wyborczego, by oddać głos, musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem - mówi Elżbieta Radomska, dyrektor biura wyborczego w Koszalinie.

W naszym regionie mamy siedem gmin, gdzie startuje tylko jeden kandydat, który chce rządzić gminą; to: Pełczyce, Dygowo, Rymań, gmina Darłowo, Brzeżno, Sławoborze, gmina Wałcz. W tych gminach także odbędą się wybory, ale głosujący na wójta / burmistrza będą mieli na karcie z nazwiskiem kandydata słowa: tak i nie. Głosując trzeba wskazać, czy wyborca jest na „tak”, czy jest przeciwny temu kandydatowi. Dany kandydat zostanie wybrany, gdy uzyska poparcie przekraczające 50%.

Jest też kilka gmin, w których w każdym okręgu zgłosił się tylko jeden kandydat na radnego - te osoby mają już mandat radnego w kieszeni, ale wybory i tak będą tu przeprowadzone.

- Wyborcy będą tam jeszcze wybierać włodarza oraz radnych do powiatu i sejmiku - mówi Elżbieta Radomska.

O 21, gdy zostaną zamknięte lokale wyborcze, można się spodziewać pierwszych wyników sondażowych. Druga tura wyborów - 4 listopada.

Wybory samorządowe 2018. Relacja na żywo na gk24.pl

Już w niedzielę na gk24.pl będziemy prowadzić relację na żywo z wyborów samorządowych 2018. W naszej relacji znajdziesz bieżące informacje o przebiegu wyborów, frekwencji i wszelkie istotne informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo